Hľadáte si prácu po 45? Čas, keď si aj zuby prestanete umývať

Dalito.sk/ilustračné foto: pixabay.com - Wokandapix

Vraj sa dnes zamestná už každý! Hľadali ste si už prácu po 45? Preto, že ste vo vašej dovtedajšej pozícii už mali dosť zodpovednosti alebo ste jednoducho potrebovali zmenu?

Tak vážení, zabudnite na všetky  odporúčania a pravidlá aj personálnych firiem o tom, ako má také CV a motivačný list vyzerať. A hlavne, zabudnite na všetko, čo ste do veku 45 rokov dokázali, pretože čím toho bude vo vašom pracovnom životopise (CV) viac, tým viac sa stávate nezamestnanteľným, prekvalifikovaným. A ani vám nikto neuverí, že ak ste opustili „vysokú“ stoličku, po ďalšej takej netúžite.

Čím menej skúseností napíšete, tým menej sa možno aj roztrasú ruky niekomu, komu sa vaše CV dostane do rúk, či to nie ste náhodou práve vy, kto ho jedného dňa vymení.

Po 45 vám nepomôže ani motivačný list, prečo sa chcete práve u nich zamestnať ako radový zamestnanec, napriek tomu, že ste doteraz riadil.

Odpovede nechodia, žiadne

Prípadne, čakáte, že vám niekto aj reálne na vašu žiadosť o zamestnanie odpovie… Zabudnite! Aj tak vám nikto neuverí, že aj po 45 viete stále a chcete verne pre zamestnávateľa pracovať od svitu do mrku, aj bez víkendov, aj bez vody a jedla. Len tak, lebo ste pracant a všetko čo robíte, robíte vždy naplno. Darmo napíšete, že je vám úplne jedno, akú pozíciu vám ponúknu, že vlastne po žiadnej „mega“, napriek vašim skúsenostiam, netúžite. Že sa len chcete vrátiť do pracovného pomeru a verne slúžiť.

Nie, nestačí ani to. Čím viac skúseností, čím viac výsledkov a kvalitne odvedenej práce v CV, tým horšie. A časom už na vaše zaslané CV prestanú chodiť aj automatické odpovede: „Veľmi si vážime vašich neuveriteľných skúseností, ale bohužiaľ, momentálne nemáme voľnú žiadnu manažérsku pozíciu,“ koniec citátu. Darmo ste sa uchádzali a jasne napísali, že vás vo veku 45 rokov poteší už aj miesto firemného eléva, ktorý aj tak bude robiť s väčším nasadením ako ktorýkoľvek absolvent.

Pokiaľ váš motivačný list nenapíšete v podstate ako vaše zamestnanecké parte, nemáte v tomto veku už takmer žiadnu šancu. Vlastne ani tak. Ale aspoň niekoho pobavíte.

CV ako parte

Dostal sa mi do rúk motivačný list ženy po 45-ťke. Bývalej vysokej manažérky, ktorá potrebovala zmenu. Ale variť lekváre, či sušiť bylinky sa jej nechcelo. Len jednoducho už nechcela riadiť, nechcela by zodpovedná za ľudí ako takých, aj za ich lenivosť, či neschopnosť, čísla, tabuľky, financie …

Dala výpoveď, krátko si oddýchla a začala si hľadať prácu inde.  Chcela sa len niekde zamestnať, kde si svoju prácu mohla robiť poctivo tak, ako to roky robila, riadená však už niekým iným.

No a narazila …  práve pre jej obrovské skúsenosti. A tak sa jedného dňa, keď jej už prestali chodiť aj slušné oficiálne automatické odpovede, rozhodla sa napísať motivačný list INAK. Pretože veľmi túžila sa opäť zamestnať. Doma už bola rok a posledných päť dní sa z pyžama už ani nevyzliekla.

Nepomohla ani luxusná dovolenka

„Ahoj  …firma… , už dlhší čas, povedzme pol roka, som pravidelným čitateľom Vašich blogov, newslettrov a samozrejme aj Vašim fanúšikom.

Neviem, kde začať, aby som bola dostatočne zrozumiteľná pri odhaľovaní mojej motivácie napísať Vám a dokazovať týmto, že som “MULTITALENT”.

Ešte na jeseň minulého roka som pracovala v úspešnej, etablovanej a  rešpektovanej firme, ktorá bola tak trochu aj mojím dieťaťom. Ináč povedané, pracovala som pre ňu a zároveň na svojom. Za tie roky som si prešla všetkými pozíciami (account manažér, account director, operatívný riaditeľ). Vo firme pracuje stále viac ako 10 interných pracovníkov a slušný počet externistov, ktorí sú najímaní na konkrétne projekty.

Posledné roky som riadila chod celej firmy, pripravovala množstvo kreatívnych riešení a konceptov od “brainstromingu” až po fakturáciu. Realizovala som aj klientske akcie, produktové prezentácie, školenia, konferencie, teambuildingové akcie a pod. Pripravovala som podklady do tendrov, texty pozvánok, scenárov, prezentačných letákov, PR článkov. Kontrolovala som rozpočty, riešila zmluvy s klientami a dodávateľmi, pracovné zmluvy, často som sedela s ekonómkou nad neustále sa meniacimi podmienkami zamestnávania externistov, čo v našom prípade boli stovky ľudí. Raz to boli DOVP, potom príkazné zmluvy, zmluvy o brigádnickej činnosti…stále nové a nové administratívne polienka pod nohy. Posledné dva mesiace ma však táto práca už vyslovene vyčerpala, nebavila, necítila som žiadnu motiváciu, nevedela som sa ďalej posunúť. Rozmýšľala som nad odchodom, začala som pracovať už len formou outsourcingu na určitých projektoch.

A ako to už v živote chodí, keď chce človek niečo zbúrať, ono to príde samo v tej najneočakávanejšej chvíli aj forme. Po „vyčerpávajúcom vianočnom pobyte v Thajsku“, kde ani masáže, prechádzky, slnko, more a hlboké jogínske nádychy mi nepomohli načerpať nové sily, nastal zlom dva dni po návrate domov. Bol to jasný odkaz “zhora”, ktorý mi odporučil kľud na lôžku a daroval mi čas na premýšľanie vo forme dvojitej otvorenej zlomeniny nohy.

Dva mesiace v posteli mi poskytli veľa priestoru na premýšľanie. Ale podporovať blúdenie mysle, ktorá má kopec času na čítanie všetkého, čo milujem, sa nedá donekonečna. A vtedy som na Facebooku objavila váš sponzorovaný príspevok, ktorý ma veľmi zaujal. Začala som si pozorne študovať všetko, čo máte na stránke, odoberať newslettre, čítať Vaše blogy. Postupne som prešla na stránky v angličtine, síce hltavo, ale vo veľkej pohode som trávila všetky nové výrazy a s ľahkosťou ich vypľúvala v rozhovoroch s „mudrcami“.

Bol to prúd motivácie. Obľúbila som si Vaše ranné čítanie, zapisovala som si myšlienky do Evernote, skúšala prvé grafiky v Canve, spravila som si skúšky Google Adwords a takto by som mohla pokračovať. A samozrejme, že s vyliečením prišlo aj vytriezvenie.

Chcela som začať pracovať niekde, kde by som mohla ďalej ňuchať v tomto prostredí. Ale ja nie som žiadny SEO alebo PPC špecialista, aj keď som našej firme spustila aj PPC kampane. Nie som blogger ani hejter, ani sociálny guru, čo dennodenne prispieva na siete.

Práve pre to ma oslovila ponuka  online marketingovej agentúry, ktorá obsadzovala pozíciu marketing a PR manažéra. Myslela som si, že budem stáť za zrodom novej značky, nového vizuálu atď, avšak moje predstavy sa nenaplnili. Z môjho pohľadu to bol krok vedľa. Ale zas, ako sa hovorí, neexistuje zlá skúsenosť.

Rýchlo som pochopila digitálnosť celého tohto prostredia, ktoré ma láka, ale vek a skúsenosti ma nechávajú nohami na zemi. Na svoju obranu by som dodala už len toľko, že organizácia veľkých marketingových kampaní si vyžadovala flexibilnosť a správny timemanagement pri stretnutiach s klientami rovnako, ako veľmi vysoké pracovné nasadenie, flexibilitu, technické myslenie, zmysel pre detail a v neposlednom rade kreativitu a “hlad” po nových a inovatívnych smeroch. To najmä vďaka opakujúcej sa požiadavke klientov o nové zážitky, koncepty a prístupy.

Takže odpovedám áno, viem byť aj stresuodolná, to neznamená, že pri tom občas nevrčím. Nepotrebujem byť vo svetle reflektorov, skôr by som povedala, že to vyslovene nemám rada. Viac mi sedí tá šedá myš, čo všade snorí, robí tri veci naraz a vlastné trapasy si z radosťou odsmeje.

V práci viem byť veľmi zorganizovaná, zvyknem mať aj celkom poriadok na stole, občas mi z toľkej organizácie poriadku ujde nejaká drobnosť, ako napríklad kľúče, mobil a tak…to stále hľadám.

Páči sa mi, ako narába s takými ľuďmi, ako som ja. Páči sa mi grafika, obsah a tón príspevkov, páči sa Váš osobný štýl. A hlavne tá potreba vzdelávať a vzdelávať sa. Cítiť z Vás silný tím, nadšenie, originálny prístup k riešeniam a technologickú profesionalitu. Ak by sa mi podarilo namotať Vás len na polovicu z toho, ako si vy viete namotať ľudí, mám vyhrané. Prajem veľa úspechov pri hľadaní “multitalentov”.“

Nezamestnateľná

P.S. Uchádzačke prišla z firmy aspoň milá reakcia, pozíciu jej ale neponúkli. Aby sa doma z nič nerobenia po rokoch nezbláznila a konečne sa každé ráno opäť prezliekla z pyžama a umyla si zuby, vrátila sa do pôvodnej firmy. Lebo čo si budeme, pracovití a skúsení, ktorých nikto nechce zamestnať, môžu rok, dva leňošiť, ale potom to na nich príde…

https://www.dalito.sk/mam-32-som-prekvalifikovana-na-odstrel/