Poradňa

Hľadáte nový byt v meste? Poradíme vám

Realitný trh dlhodobo nedisponuje veľkým výberom nehnuteľností najmä v krajských mestách. Napriek komplikáciám pri získaní hypotekárneho úveru sa mnohé rodiny neváhajú zadlžovať kvôli bývaniu. Osamostatniť sa chcú najmä mladí ľudia, ktorým je síce dobre pri rodičoch, no chcú mať viac súkromia.

Ak hľadáte nové bývanie v meste, poradíme vám pri výbere nášho nového bývania.

Zateplený panelák

Vo väčšine miest sú na sídliskách paneláky postavené ešte za čias komunizmu. Aj keď väčšina panelákov sa už rekonštruuje, stále je ich veľa nezrekonštruovaných.

Pri výbere bytu odporúčame uprednostňovať byty v zateplených panelákoch. Pri týchto panelákoch vidno, že správa bytových domov robí všetko pre ich renováciu a že starostlivosť o tieto paneláky a hlavne spoločné priestory je na vyššej úrovni.

Zateplenie oceníte najmä kvôli interiérovej teplote. V panelákoch, ktoré sú zateplené, je v interiéri príjemnejšia teplota najmä v lete. V nezateplených panelákoch sa panely pri vysokých teplotách rýchlo nahrejú a potrvá, kým opäť vychladnú. Za ten čas budete mať v interiéri neznesiteľné teplo.

3 chyby pri zariaďovaní kúpeľne

Prvý dojem

Možno si poviete, že je to hlúposť, ale prvý dojem vždy zohľadňujte. Pravdepodobne absolvujete množstvo obhliadok bytov, vždy sa však riaďte svojim prvým dojmom. Už pri otvorení vchodových dverí si vytvoríte obraz o nehnuteľnosti a poviete si, či ju chcete, alebo nie.

Počet izieb

Pri výbere zohľadňujte aj metráž a hlavne počet izieb. Veľkosť nehnuteľnosti prispôsobte potrebám a hlavne počtu osôb. Štvorčlenná rodina ocení trojizbový byt, v lepšom prípade aj štvorizbový.  Samozrejme, že práve tie väčšie byty sú vo všeobecnosti drahšie. Najmä v hlavnom meste sú ale prekvapivo najdrahšie menšie byty – jednoizbové a garzónky.

Pri obhliadke sa pýtajte aj na orientáciu na svetové strany a aj na to, či v byte bola realizovaná zvuková izolácia stien v byte. Zvukovú izoláciu oceníte najmä v staršom paneláku.

3 zásady, ktoré nemajú chýbať v modernej obývačke

Prerobený, či neprerobený?

Už pri myšlienke kúpy novej nehnuteľnosti určite viete, či uprednostníte starý neprerobený byt, alebo si kúpite kompletne zrekonštruovaný. Toto je potrebné dôkladne zvážiť ešte pred zarezervovaním nehnuteľnosti.

Niekedy sa oplatí investovať do staršieho a prerobiť si ho podľa svojich predstáv a niekedy je lepšie nasťahovať sa do kompletne zrekonštruovaného.

Kto môže za to, že ceny nehnuteľností idú hore

 


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *