Hlavne esenciálne

Dalito.sk/Adventné thajské masáže v Prahe/foto: Dalito.sk

Stále tej covid pandémii na Slovensku niečo chýbalo! Vďaka slovenským odborníkom už vieme, že tá správna esencia. „Esenciálny, esenciálne…“ sa už musia učiť aj najstarší obyvatelia.

Neubehlo ani 24 hodín a z malej krajiny v srdci Európy sa stala jedna veľká esencia s esenciálnymi prevádzkami. Nový pojem sa šíri krajinou rýchlejšie ako akákoľvek vianočná esencia. Čakám, kedy sa ozve naša vedecká pracovníčka z Jazykovedného ústavu SAV Sibyla Mislovičová a nielen epidemiológom pripomenie, že im väčšina v krajine nemusí rozumieť, čo môže zvýšiť výskyt traumatologických úrazov na pohotovosti, napríklad vrazeným sklom zo zatvoreného neesenciálneho obchodu priamo do tváre. Pri preplnených nemocniciach to neznie práve esenciálne.

Esenciálne dôveryhodné

Chápem anglickému významu essential: nevyhnutný, základný, ale nemali by sme zabudnúť, že Slovensko sa zviditeľnilo aj tým, že jeho obyvatelia patria medzi tých, ktorí cudzie jazyky ovládajú najhoršie. Naozaj musia naši experti odrazu svorne používať pojem esenciálny? Nie sú náhodou esenciálne obchody základné, dôležité, kľúčové či hlavné? Či to tak už neznie dôveryhodne odborne? A je to vôbec ešte esenciálne dôveryhodné?

Nestačia nám už až esenciálne nezrozumiteľné vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva, ktorým už nerozumejú ani samotní epidemiológovia? Nie, my na Slovensku to ešte viac podkúrime nech tomu už nerozumie nikto.

Esenciálny destilát

Inak, výkladový slovník slovo „esenciálny“ vysvetľuje ako podstatný aj pri koncentrovaných výťažkoch a destilátoch z bylín. Dúfam, že práve destiláty neboli príčinou, prečo sa obchody základnej spotreby premenovali na Slovensku na esenciálne.

Samozrejme, pre každého môže esencia znamenať niečo iné. A tak, kým sa aj nezaočkovaní Slováci priam esenciálne vyrojili do Brna na nákupy do neesenciálnych obchodov, ja som si v Prahe dopriala esenciálnu masáž a naplno užila nadmernú dávku esencie potrebnú pre moje zdravie. Rameno z práce za počítačom ma totiž bolí tak, že sa niekedy neviem ani učesať a pomôcť bez operácie mi nevie ani ortopéd. To je pre mňa počas pandémie tá pravá esencia. Prežiť tento bláznivý čas so zdravým rozumom. To je moja základná esencia v boji s vírusom. Pri dodržiavaní všetkých protipandemických opatrení a odporúčaní, nestratiť zdravý rozum. Možno je to tým, že som už po tretej esenciálnej vakcíne proti covid.

Esenciálnym občanom

Esenciálnym občanom esenciálnej krajiny s esenciálnymi obchodmi želám len ten najesenciálnejší vrchol esenciálneho pokoja aj v srdciach. Však tu máme adventné obdobie, plné pravej esencie lásky a porozumenia. Takže hlavne to nezabudnime dať s tou pravou vianočnou esenciou.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)