Správy

Hlavný hygienik Mikas sa bráni voči tvrdeniu ombudsmanky, že opatreniami ponižujú občanov, lebo sa na ich organizácii priamo nepodieľa

Realizácia obmedzenia v povinnej štátnej karanténe sprevádzaná zásahom do ľudskej dôstojnosti či dokonca ponižujúcim zaobchádzaním podľa verejnej ochrankyne práv
Márie Patakyovej nie je primeraná. Takýto zásah podľa nej nie je v demokratickej spoločnosti akceptovateľný ani v tak zložitej situácii, v akej sa Slovenská republika v súčasnosti nachádza. List spolu s odporúčaniami poslala na vedomie aj vláde SR, ústrednému krízovému štábu a permanentnému krízovému štábu.

V Českej republike už prvú žalobu vláda prehrala a dostala jasný odkaz, že aj počas núdzového stavu v krajine musí vláda a jej štátne orgány dodržiavať v prvom rade zákony. Čaká ju ešte minimálne ďalších 20 žalôb napriek tomu, že v krajine nezaviedli povinnú štátnu karanténu. Slovensko je jedinou krajinou Európskej únie, ktorá k takémuto zatváraniu ľudí pristúpila. Slovensko na porušovanie základných ľudských práv už niekoľkokrát upozornil aj Európsky parlament.

Od 21. marca 2020 sa predseda vlády SR Igor Matovič (OĽANO) pri svojich protiepidemiologických opatreniach voči koronavírusu pravidelne odvoláva aj na hlavného hygienika SR, ktorý podpisuje a tak rozhoduje o všetkých opatreniach počas koronavírusu.


Dalito.sk preto požiadalo Úrad verejného zdravotníctva SR o stanovisko hlavného hygienika Jána Mikasa k vážnym podozreniam z porušovania základných ľudských práv občanov Slovenskej republiky, na ktoré verejne upozornila ombudsmanka.

Dalito.sk zverejňuje reakciu hlavného hygienika SR Jána Mikasa v plnom znení. Redakcii ju poskytla hovorkyňa úradu Dáša Račková:

„Aktuálne platné karanténne opatrenie vydané na základe uznesenia vlády SR bolo nariadené v čase, keď epidemiologická situácia v zahraničí a na Slovensku nebola z pohľadu vývoja ochorenia COVID-19 priaznivá a bolo ju potrebné stabilizovať.


Prostredníctvom karanténnych zariadení sa zachytilo množstvo pozitívnych osôb vracajúcich sa zo zahraničia, čím sa nevytvorili nové ohniská nákazy na Slovensku, a to napomohlo zamedziť šíreniu ochorenia COVID-19. Rozumieme, že umiestnenie do karanténnych zariadení môžu repatrianti znášať ťažko, ide však o mimoriadnu situáciu spojenú so šírením pandémie a s cieľom ju čo najviac obmedziť.

Napriek tomu, že hlavný hygienik SR sa priamo nepodieľa na organizácii umiestňovania a manažmente osôb v karanténnych zariadeniach, uvedomuje si náročnosť okolností a pri zachovaní priaznivej epidemiologickej situácie spolupracuje s ostatnými zainteresovanými rezortmi na zmiernení podmienok povinnej štátnej karantény. Najmä v prípade osôb, ktoré majú opakovane pozitívne výsledky testov a dlhodobé zotrvanie v karanténnom zariadení môže byť pre nich veľmi náročné. V takýchto prípadoch je možné podľa odporúčaných postupov hlavného hygienika SR nariadiť domácu izoláciu za jasne nastavených protiepidemických opatrení a po zhodnotení vhodnosti podmienok na domácu karanténu.

Povinnosť izolácie v štátom určených zariadeniach a režim v nich sa bude prehodnocovať závermi Ústredného krízového štábu SR, ktorého je hlavný hygienik SR členom, na základe vývoja epidemiologickej situácie.“


Na reakciu Úradu vlády SR stále čakáme.


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *