Blogy

Hokej, basketbal, prídavky, dôchodky, diaľničné známky, kultúrne centrum… hry o tróny

Dvojnásobok prídavkov na deti, trinásty dôchodok, zrušenie diaľničných známok, to všetko sú narýchlo predložené návrhy opatrení, ktoré v stredu naša vláda v panike narýchlo schválila, a o ktorých rozhodnú poslanci na mimoriadnej parlamentnej schôdzi v utorok 18. februára. Niet sa čo čudovať, veď o 15 dní sú tu voľby a našim politickým (bábkohercom) už poriadne tečie do topánok.

Zbrklo zvolať schôdzu a snažiť sa opätovne presvedčiť voličov tým, že toto bude ich nová „zodpovedná“ zmena, je tak do smiechu, až je to na zaplakanie.

Ale je pravda, že tieto „sociálne“ opatrenia tesne pred voľbami na niektorých voličov vždy zaberali. To Ficovci (vlastne teraz už zodpovední Pelleovci) vedia a preto to opäť skúšajú.


Časy sa zmenili

Ale časy sa zmenili. Aj ich voliči už vedia to, čo vtedy ešte nevedeli, alebo nevideli. Napr. kto je Bašternák a za akých podmienok býval Fico v Bonaparte, o čom a o kom je Gorila, o podozrivých stámiliónoch v mýtnom tendri, či o agrodotáciách na východnom Slovensku. Vtedy ešte nechyrovali o Kočnerovi a Zsuzsovej, lebo ešte žili všetci novinári.

Maznáka ani nebolo vidieť a Dankov najväčší problém boli jeho kapitánske výložky a rigorózka. Ani nemám priestor vymenovať všetky kauzy, z ktorých sa vďaka podozreniu zo skorumpovaných chápadiel mafie vždy všetci vystrábili. Nuž, dlhodobo sme u nás postrádali nejakého Corrada Cattaniho.

Nie každý už však vie, že tieto samaritánske predvolebné výkriky do tmy predstavujú veľký problém pre štátny rozpočet.  Pri ich schválení by mohol štát prísť o 800 miliónov eur a deficit štátneho rozpočtu tak prekročí hranicu, pri ktorej bude Slovensku už hroziť finančná pokuta z EÚ.

To je však pre našu vládu v  ich krízovej situácii druhoradé. Predseda vlády to komentuje tým, že sa na financovanie týchto opatrení budú hľadať rezervy, a že týmto všetkým chcú len predísť situácii, že by terajšia opozícia, v prípade víťazstva vo voľbách, zastavila všetky sociálne opatrenia v prospech seniorov a mladých rodín. Ďalší klasický populizmus. Opozícia hneď zareagovala a  pre tento, podľa nich, nezodpovedný a nelegálny postup podala na členov vlády trestné oznámenie.

Zatiahnutá kultúra


A to ešte nie je všetko. V stredu Noví Smeráci na svojom zasadnutí vlády  „požehnali“ ešte aj zámer výstavby Národného kultúrneho a kongresového centra v Bratislave za 60 miliónov. Centrum, ktoré v našom hlavnom meste absentuje desiatky rokov, a o výstavbu ktorého sa už dlhodobo usiluje nielen naša kultúrna obec, schválili dva týždne pred voľbami. Zázrak! Zrazu to ide.

Prihriali si predvolebnú polievku na chrbtoch niektorých našich vďačných umelcov, ktorí si od radosti asi ani nestihli uvedomiť, ako sa im naivne zapredali. Hrdo sa vedľa nich postavili a verejne im ďakovali, oceňujúc tú ich podporu pri výstavbe tohto kultúrneho stánku. Ostala som v nemom úžase.

Zatiahnutý šport

Rovnako ako pri niektorých našich hokejistoch a basketbalistoch, ktorí toto isté urobili 5 týždňov pred voľbami, hrdo stojac vedľa  najvyšších členov našej vlády, ďakujúc za peniaze, ktoré im v rámci svojej predvolebnej kampane preliali do zväzov. Peniaze daňových poplatníkov.

Viem, že už máme tejto predvolebnej hry o tróny všetci dosť. Už je to naozaj únavné. Ale hanba, ktorá ma plieska aj za tých, ktorí ani len netušia, že ju spôsobujú, prípadne im je to jedno, ma nenecháva ľahostajnou. A našťastie ani zďaleka nie som jediná.

Topiaci sa aj slamky chytá

Vystrájanie súčasnej vlády už presiakla aj do posledných štrbín na východe Slovenska, kde nič nie je, presiakla aj cez bublinu, v ktorej sa nachádza naše hlavné mesto a aj mimo republiku, kde okrem Slovákov, ktorí o živote na Slovensku vraj nič netušia, žijú aj ľudia iných kultúrnych národov, ktorí nevedia, či sa nám majú ešte smiať, alebo nás už majú ľutovať.


Topiaci sa aj slamky chytá. A takto to vyzerá v politickej praxi, keď sú štátni lídri vlastnou vinou v slepej uličke a panikária. A aj keď si stále myslia (ako Matovič hovorí), že my tu všetci slamu žerieme, ja úprimne verím, že im už tentokrát dokážeme opak. že už aj my sme moderní.

NOVÝ, múdrejší a čestnejší

Nech nám k viere a motivácii slúžia pozitívne správy zo súdnej siene, kde sa práve ukončila fáza dokazovania v procese falšovania zmeniek, na záver ktorej prokurátor navrhol pre Ruska a Kočnera trest odňatia slobody na 20 rokov. Rozsudok sa dozvieme 27. februára.   

A tiež ešte v kútiku duše spolieham na právo veta pani prezidentky, ktorá 800 miliónový predražený koaličný marketing, prinajmenšom z dôvodu porušenia Zákona o rokovacom poriadku, vetovať. Vtedy už bude po voľbách a o zákonoch bude rozhodovať nový parlament. A ja si veľmi prajem, aby bol skutočne NOVÝ, múdrejší a čestnejší.


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *