Šport

Hokej spája, aj v Helsinkách, ale nemenila by som

Dnes to bude asi poradne  kostrbatý stĺpček, som totiž plná športových, ľudských a cestovateľských emócií. Jednoducho cítim obrovský pretlak. 

Keď idete podporiť obľúbeného športovca, či hokejový klub, ktorý hrá napríklad kontinentálnu hokejovú ligu KHL, pretože jeden z hráčov je váš rodinný priateľ, je to normálne. Ale keď napríklad v ďalekom Fínsku stretnete pravých slovenských hokejových fanúšikov srdcom aj dušou, musíte sa pred nimi skloniť. A nielen pred nimi. V ďalekých Helsinkách som si tento víkend viac ako inokedy uvedomila, aký je šport fenomén. Ako ľudí spája, samozrejme, pokiaľ ide o serióznych fanúšikov, ale aj rozdeľuje, rodiny. Športovcov.

Spravili sme si s priateľmi výlet, do vianočných Helsiniek, kde adventná atmosféra patrí medzi 17 najkrajších na svete. Boli sme podporiť klub, ktorý nám napriek prehrám robí športovú radosť aj na základe vysokej kultúrnosti ich zápasov a belasého srdca. A boli sme fandiť aj priateľovi, ktorý svojim životom môže byť vzorom mnohým, nielen športovcom.

Máme už vek, kedy si môžeme dovoliť ďaleko viac, ako v mládežníckych začiatkoch, a tak nás od našej cesty do Helsiniek neodradila ani povesť jedného z najdrahších štátov možno aj sveta. Boli sme zvedaví, či v slávnej aréne Hartwall  v Helsinkách bude naša šesťčlenná skupinka fanúšikov zo Slovenska jediná.

Kapitán HC Slovan Bratislava Michal Sersen po zápase aj s manželkou Zuzanou a časťou slovenských fanúšikov v Helsinkách 2.12. 2018/foto: Dalito.sk

Aké však bolo naše príjemné prekvapenie, keď sme slovenčinu v útrobách nádherného štadióna nepočuli len zriedka. Naopak. Nemalé množstvo slovenským fanúšikov Slovana toto mužstvo nasleduje do ďalekých končín nielen Ruska v dobrom aj v zlom.

Milé a spontánne stretnutia počas prestávok nenechali na seba dlho čakať. Bolo úplne jedno kto je kto a odkiaľ, čím je a koho pozná.  Spontánne zoznamovanie sa a dobrá nálada bola medzi pravými slovenskými fanúšikmi automatická. Od vtipov o tom, ako netreba vo Fínsku nič prepočítavať a len ťahať bankovú kartu až po to, kto je kde ubytovaní, dokonca v pôvodnej  helsinskej base, kde nemali koho vo Fínsku zatvoriť do väzenia a tak z neho urobili hotel.

Dnes hotel, kedysi väzenie v Helsinkách vo Fínsku/foto: Dalito.sk

Nepoznali sme sa, vlastne ani nevieme mená, ale po štyroch vetách sme sa ako fanúšikovia zabávali spontánne tak, akoby sme sa poznali roky.  Obyčajní ľudia, ktorí majú radi svoj tím. Či prehrajú, alebo nie.

Po prehratom zápase sme sa lúčili s informáciami komu kedy letí lietadlo domov a či sa ešte uvidíme. Pre mňa osobne to bol nezabudnuteľný zážitok, ktorému vďačím len športu. Páni fanúšikovia, klobúk dole.

Alebo len tak v strede Helsínk stretnúť mladého hokejistu bývalého Svišťa Filipa Krivošíka, o ktorom píšete aj na Dalito a prišiel pozdraviť Slovanistov, či prežiť krátky čas s kapitánom mužstva a jeho manželkou  zopár hodín pred zápasom a sledovať sebadisciplínu, ktorú dodržiava. Bol to zážitok.

Šéfredaktorka Dalito.sk Lucia Tomečková so slovenským hokejistom Filipom Krivošíkom v Helsinkách, náhodné stretnutie/foto: Dalito.sk

V Helsinkách som si naplno uvedomila, že by som so žiadnou partnerkou hokejistu nemenila. Naozaj nemenila, neviete si ani predstaviť, aký je to vlastne život. Osamelý život pre oboch, nekonečne dlhých odlúčení a samoty. Napadlo mi, že takéto pravidelné odlúčenia môžu prežiť naozaj len silné páry a osobnosti, mimoriadne silné. Aká je to disciplína a náročnosť v práci a aj pre vzťah doma. Partnerky hokejistov, ktoré ich stále čakajú celé mesiace samé doma, často s deťmi.

Zažila som intenzívny fínsky víkend. Športovo emočný, keď na plnú halu s takmer 12 tisíc Fínmi kričíte na plné hrdlo Slovan aj so zopár zvyšnými slovenskými fanúšikmi. Toho Slovana, do ktorého si mnohí radi kopnú… Pritom nič lepšie na Slovensku nepoznám, vrátane  atmosféry.

Prežila som intenzívny víkend s priateľmi od hokeja, profesionálmi a aj so svojim manželom. Poviem vám otvorene, nikdy by som nemenila, nikdy. Je to život, ktorý  si nielen neviete v profesionálnej KHL a NHL predstaviť, ale garantujem vám, ani by ste si ho nechceli. Za žiadne peniaze.

Hokej je mimoriadne kultivovaný šport s kultivovanými fanúšikmi, našimi aj zahraničnými. Vďaka vám všetkým, vďaka športovcom, vďaka ktorým môžeme prežívať úžasné chvíle oddychu a relaxu. Vďaka každému jednému, ktorý sa na to dá a aj ich rodičom. Ale naozaj, nemenila by som nikdy a klobúk dole pred každým párom, ktorý tieto dlhé chvíle odlúčenia dokáže prekonať.

A vďaka úžasným hokejovým fanúšikom, od ktorých by sa mnohí futbaloví mali čo učiť.

Len toľko som chcela, lebo som to videla na vlastne oči a zažila na vlastnej koži.  A ešte, Mišo a Zuzka Sersenovci, veľmi Vám držíme doma palce! Nemenili by sme s manželom!

P.S. Fíni sú na verejnosti mimoriadne tichí a distingvovaní, aj keď konzumujú alkohol. (samozrejme, pokiaľ sa udržia na nohách) Slovanské hlučné prejavy dobrej nálady, aj bez alkoholu,  ich trochu občas zaskočili.

SÚŤAŽ:  Na FB Dalito.sk hráme o pamiatku z Helsiniek, „tlieskatko“ posledných súperov HC Slovan Bratislava Jokerit Helsinki. Stačí zdieľať tento stĺpček na sociálnych sieťach.

Hokejové tlieskatko HC Jokerit Helsinky/foto: Dalito.sk

Môže vás zaujať:

O hokeji, politike a jednom veľkom smetisku


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *