Hokejový tréner Šeliga: Hokej = šport = zrkadlo spoločnosti

Dalito.sk/ilustračné foto: Majstrovstvá sveta v hokeji 2019, CZE-NOR/TASR - Michal Svítok
DALITO -

Autor: Miloš Šeliga, hokejový tréner mládeže

Neviem či z dôvodu konca roka a nutnosti bilancovania, či z dôvodu MS 20 ročných hokejistov, vyšlo pár článkov ohľadom stavu slovenského hokeja…

Autori sa snažili pomenovať dôvody toho kde sme a prečo tam sme. Určite kopec podnetných vecí tam bolo. Samozrejme, ako je  dnes už zvykom, tieto články sa šíria hlavne na sociálnych sieťach. Rôzni ľudia sa k ním vyjadrujú a vyberajú si pasáže, ktoré sa im páčia, a ktoré sa im nepáčia buď ignorujú alebo komentujú.

Čo sa mne na tom zdá všetko podobné je nedostatok morálky.

A to je to podľa mňa, čo chýba celej našej spoločnosti. Všetci robíme chyby. Hľadáme smietku v oku blížneho a brvno vo vlastnom oku nevidíme. 

13 rokov som trénerom. Málo? Veľa? Za ten čas som urobil veľmi veľa rozhodnutí, dobrých a samozrejme aj zlých. Určite sa nájdu ľudia, ktorí si myslia, že som im ublížil. Rodičia, hráči, funkcionári… Vždy som sa snažil byť spravodlivý, ale určite som vždy nebol. Možno som bol pyšný na seba, možno pyšný na niektorých hráčov, či na celé mužstvo. Robil som rozhodnutia podľa svojho vedomia a svedomia.

Aj napísanie toho blogu je rozhodnutie…

MS 20 ročných a celkovo reprezentácie.

Miro Šatan si vybral do reprezentácii ľudí, ktorým dôveruje. Či vybral správnych? Neviem. Tak sa rozhodol. Po minuloročných MS som sa zastal Maťa Pospíšila, že našiel odvahu vyjsť s nejakými tvrdenia vonku. Rok prešiel a nevieme nič. Či klamal, alebo, čo by bolo horšie, hovoril pravdu… O korupcii… 

Ja som sa s priamou korupciou stretol len raz. Len jeden človek sa ma snažil korumpovať v prospech svojho syna. Odmietol som. Keďže sa jednalo len o telefonický rozhovor, nahlásil som to len svojmu nadriadenému. 

Často však počúvam, čítam o “obálkových” tréneroch. Znovu vyzývam tých, ktorí o niečom vedia, nech s tým niečo urobia. Buď nech to nahlásia alebo nech mlčia.

Nominácia hráčov. Je veľmi dobré, ak si má tréner možnosť vybrať svoj tím. Hráčom, ktorým dôveruje. Horšie je, keď mu tím vyberá niekto iný, resp. verí niekomu, že dobre vyberie.

Na MS 20 sa dostali hráči, ktorí nedosahujú úroveň hráčov ostatných reprezentačných mužstiev. Mám tam hráča, ktorého som učil základom hokeja v prípravke, hráča, ktorého som viedol počas pár zápasov, hráča, ktorý občas s nami trénoval. Som pyšný. Pyšný na to, že sa tam dostali, menej na to, na akej úrovni v porovnaní so svetom sú. Každý jeden z nich prešiel vo vývoji rozdielnou cestou.

Jeden začal v Kežmarku, presunul sa do Popradu a hrá našu Tipsport ligu. Našu, dovolím si napriek marketingovým snahám, našu slabú Tipsport ligu.

Keďže skončila éra funkcionárov, čo hlásali, že mládež nepotrebujú, hráčov si kúpia a prišlo rozhodnutie o obmedzení počtu zahraničných hráčov a s ním sa pekne ukázalo, že našich kvalitných hráčov na trhu niet. 

Mladí sa nemajú od koho učiť dobrým návykom. Máme tu starších hráčov, ktorí sú radi, že sa ešte živia hokejom a spomaľujú ligu, aby v nej stíhali. Máme tu zahraničných hráčov, ktorých už vo svete veľmi nechcú, lebo už tiež nestíhali vo svojej krajine. Máme tu veľkú skupinu priemerných hráčov, v priemernom veku ktorí sa do sveta ani nedostali a pár mladých, ktorí si myslia, že sú lepší ako starší. Táto liga určite nevychováva hráčov pre NHL, KHL či SHL či Liigu. O českej lige sa schválne nevyjadrujem, lebo je lepšia, ale kto sa tam trošku viac ukáže, uteká preč.

Iný hráč sa vybral zámorskou cestou. Veľmi tam nevydržal, lebo takých hráčov tam majú svojich dosť. A aj lepších. Takže sa vrátil do našej Tipsport ligy.

Je tam hráč, ktorý uprednostnil fínsku juniorku pred našou Tipsport ligou. Zlepšil sa v nej, ale bude musieť neviem čo urobiť, aby raz mohol hrať top ligu.

Výsledok je, že sme sa zachránili. Realita. Čo je horšie, že sú to +/- naši najlepší hráči. Ak by sme vymenili pár hráčov, tak výsledok by bol rovnaký, ak by sme vymenili celé mužstvo, vypadli by sme…  

Reprezentácia je len špička ľadovca. Ak tréneri v repre konštatujú, že musia učiť reprezentantov “nové” veci, tak asi nevybrali reprezentantov. Repre nie je na učenie. Tam majú prísť najlepší z najlepších. Ak tam máme teraz najlepších, tak chyba bola v kluboch. 

Chyba bola vo mne, nenaučil som “reprezentačného” hráča v klube, čo som mal. Pred 13 rokmi som pozeral na hokej ináč ako dnes. Určite by som sa snažil učiť hráčov aj iné veci, jednu vec by som však nezmenil. Milovať hokej a snažiť sa robiť veci so všetkých síl.

 Miloš Šeliga

1 reakcie na Hokejový tréner Šeliga: Hokej = šport = zrkadlo spoločnosti

  1. Najsvätejšia pravda. Toto by sme si mali prečítať všetci, lebo toto je naozaj ucelené správa o stave problémoch a východiskách slovenského hokeja. Sme naozaj hokejový národ a na hokeji nám veľmi záleži. Ak si nenalejeme čistého vína a nezačneme jednať, žiadny vlak už do stanice slovenský hokej nepríde. Zarastie zabudnutím, stratí sa, zmizne z povedomia sveta. NA našu škodu a náš žiaľ..