Honba za vakcínou po slovensky. Mladých a zdravých cez mŕtvoly

Dalito.sk/Očkovanie aj mladých učiteľov proti Covid-19/foto: archív Dalito

Matovič pri úmrtiach už neplače a Heger ani nezačal. Ten dokonca hrozivé čísla ani nekomentuje. Vlastne si ich už nevšíma takmer nikto. Ak sú skazení politici, človek by to aj pochopil, ale ak už idú cez mŕtvoly aj mladí a zdraví obyvatelia, malo by to byť mementom, čo za spoločnosť, ktorú tvorí národ, Slováci skutočne za tie roky vybudovali a aké hodnoty mladým ukázali.  

Úmrtnosť na Slovensku už zaujíma málokoho. Hlavne zohnať tú vakcínu za každú cenu aj cez mŕtvoly. To, že Slovensko v počte úmrtí na Covid kleslo z prvého miesta na piate sme vedeli všetci. Ale na to, že už zasa v počte na obyvateľa stúpame hore, na to upozornil málokto, vrátane analytikov Dáta bez pátosu. Momentálne nám patrí už tretie miesto na svete. A niečo mi hovorí, že to ešte neskončilo. Lebo Slovensko má zaočkovaný najmladší kmeň obyvateľov minimálne v EÚ. Aj v Británii dodnes o vakcíne 40+ môžu ešte stále iba snívať. Rovnako ako drvivá väčšina premiérov a prezidentov civilizovaných krajín, kde na svoju vakcínu podľa veku a zdravotného stavu pekne čakajú v rade so svojimi obyvateľmi.  Tak prečo by sme sa nemali vrátiť na prvé miesto, keď neočkujeme najprv najzraniteľnejších ako iné krajiny?

Vláda sa chváli, že všetko covidové klesá, úmrtia sú však bohužiaľ už dlhé dni stabilné. Niečo mi hovorí, že tí, ktorí tvrdia, že je to vraj nedostatočnou kvalitou zdravotnej starostlivosti sa veľmi mýlia. Stále totiž čakám na dáta, ktoré prezradia, koľko tých, ktorí zomreli a dodnes tak vo veľkom zomierajú v slovenských nemocniciach vakcínu proti Covid-19 od decembra odmietli a čo je horšie, koľkí sa zaočkovať aj chceli, ale aj pre nehumánne nastavenie a najmä nezvládnutie očkovacej vládnej stratégie  sa k vakcíne dodnes nedostali?

Slovensko dnes jednoznačne patrí medzi premiantov zaočkovania najmladšej populácie. Osobne poznám ľudí, ktorí sa dodnes nevedia dostať k vakcíne a majú nad 60 rokov, aj o najzraniteľnejších pre zdravotný stav. Ale aj o 21 ročných marketingových zamestnancoch, taxikároch, úradníkoch…či takých, ktorí sotva prešli vekom 18, sú zdraví ako repa a nie sú dokonca ani učitelia ani zdravotníci. Či cudzincoch, ktorí zistili, ako to všetko na Slovensku vymyslieť tak, že si zo svojej krajiny odbehnú na Slovensko sa dať zaočkovať, lebo doma musia pekne čakať v rade. Korupcia prekvitá všade. A to všetko v čase, keď sociálny rezort musí pod ťarchou dôkazov priznať, že vo vykazovaní očkovania najzraniteľnejších podvádzalo.

Rozmýšľam, či to za ten pocit mladým a zdravým naozaj stojí, či z toho majú dobrý pocit a či sa naozaj bez problémov ráno vedia pozrieť do zrkadla. Pretože aj ich pričinením obrovské množstvo detí z covid generácie prišlo o možnosť vyrastať aj po boku starých rodičov. A možno si to ešte neuvedomili, ale o túto možnosť môžu pripraviť aj svoje budúce deti. My, čo sme tú šancu, vyrastať pri babkách a dedkoch, mali vieme, že to sú snáď najkrajšie spomienky na detstvo, ktoré máme. Koľko detí o takúto možnosť príde pre zvrátenosť mnohých dospelých?

Máme pre Vás 8 čísiel k príjmom pacientov do nemocníc: zdroj: Dáta bez pátosu. TO SÚ ČÍSLA ZA TÝŽDEŇ, nie za mesiac, a nie od Vianoc.

  • 80 roční a viac: 200 / smrtnosť 40% = 80 úmrtí
  • 70-79 roční: 400 / smrtnosť 30% = 120 úmrtí
  • 60-69 roční: 500 / smrtnosť 20% = 100 úmrtí
  • 50-59 roční 350 / smrtnosť 10% = 35 úmrtí
  • 40-49 roční 200 / smrtnosť 5% = 10 úmrtí
  • Mladší sú v pohode, dokopy 100 príjmov do nemocníc a 2 úmrtia.

A keby aj toto mladým a zdravým zaočkovaným nestačilo a tým, ktorí sa dnes cez mŕtvoly chcú dať zaočkovať, možno ešte tieto čísla. A keď aj tie nebudú stačiť, tak potom už ostáva len tá karma, lebo v živote sa všetko a každému vráti.

„Presne na toto upozorňovali odborníci z Veľkej Británie, kde podobná diskusia vznikla pred dvoma mesiacmi. Či znova rozbehnúť aj očkovanie pedagógov. Britský poradný vakcinačný a imunizačný orgán vlády, ktorý radí britskej vláde, dôrazne neodporučil očkovanie učiteľov, pretože prepočet dát epidemiológov je dodnes jasný: Na záchranu jedného života seniora je potrebné naočkovať 20 ľudí v domovoch pre seniorov, alebo 180 ľudí nad 80 rokov, alebo tisíc ľudí nad 60 rokov. Na záchranu jedného takého života je potrebné zaočkovať až 50 tisíc učiteľov. To znamená, že priorita veku a zdravotného stavu musí prevažovať nad profesiami,“ upozornil v štúdiu Vladimír Piskala z ocenenej vedeckej redakcie ČT.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)