Česká republika

Hurá do vody! Aj medzi červy, salmonelu…

Dobre si rozmyslite, kde počas horúcich dní budete oddychovať, či možno pred niekým frajeriť. Veselá letná zábavka vám totiž môže poriadne znepríjemniť zvyšok leta, napríklad aj pobytom v nemocnici. A asi sa všetci zhodneme aj na tom, že také červy a iné parazity v tele, to teda naozaj nie je nič príjemné.

Zajtra to vypukne. Na Slovensku sa začína letná kúpacia sezóna, ktorá v susedných Čechách odštartovala už 30. mája. Čím vyššie teploty vzduchu, tým viac ľudí láka voda. 87,5% všetkých slovenských vôd na kúpanie bolo v minulom roku vhodných pre ľudí. V Českej republike to bolo ešte viac. Čo nám hrozí pri zvyšku vôd, ktoré sitom kvality neprešli?

Hygienici sledujú napríklad priehľadnosť vody, prítomnosť črevných enterokokov, vodných kvetov, chlorofylu či siníc (modrozelené riasy, baktérie). Práve tie môžu spôsobiť (v závislosti od dĺžky plávania v takejto vode) vyrážky, začervenané oči, nádchu, dýchacie problémy.


„Sinice tiež môžu produkovať rôzne toxíny (jedovaté látky). Podľa toho, koľko a akých toxínov sa dostane do tela, líšia sa aj prejavy. Od ľahkej akútnej otravy prejavujúcej sa črevnými a žalúdočnými problémami, cez bolesti hlavy až po vážnejšie problémy s pečeňou,“ upozorňuje MUDr. František Kožíšek zo Státního zdravotního ústavu ČR.

Otestujte si sinice

Zvýšený výskyt siníc je zaznamenávaný najmä po dlhotrvajúcom slnečnom a teplom počasí. Ich premnoženie znamená väčšie zdravotné riziko než premnoženie rias.

„To, či voda obsahuje sinice vieme otestovať jednoducho – do priesvitnej nádoby naberieme vodu a necháme ju na svetle cca 15 – 20 min. Ak sa na vode vytvorí  prstenec farebnej hmoty (pripomínajúci posekané ihličie alebo zelenú krupicu) a voda pritom zostane číra, ide pravdepodobne o sinice. Ak zostanú mikroorganizmy rozptýlene vo vodnom stĺpci, ide o zdravotne nevýznamné riasy,“ radí Dáša Račková z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva SR. (RÚVR SR)

foto: Lucia Tomečková

Viac o siniciach tu. 

Pozor na vtáky, hlodavce aj psov


Sinice nie sú jediný problém, ktorý vám môže pokaziť leto.

„Zo zdravotného hľadiska nie je bezpečné kúpať sa v prírodných vodných lokalitách, kde sa zhromažďuje vodné vtáctvo, ktoré  je schopné prenášať aj niektoré patogénne mikróby (napr. salmonelu). Rovnako ani vo vodách, v blízkosti ktorých sa vyskytli uhynuté zvieratá alebo vyúsťujú kanalizácie. V prípade bazénov je potrebné si všímať poškodenia na stenách bazénu či kachličkách i slizovité povlaky. Treba zdôrazniť, že kúpanie je určené pre zdravých ľudí, ktorí majú normálnu imunitu a neporušenú pokožku (môže byť vstupnou cestou infekcie),“ uvádza Račková z RÚVZ SR.

Mapa kvality vody na Slovensku 2017/zdroj: RÚVZ SR

Z vody, do ktorej sa dostali výlučky hlodavcov a psov, sa na kúpajúcich môžu preniesť aj leptospiry. Tie vyvolávajú ochorenie, ktoré sa manifestuje pod obrazom chrípky, alebo prebieha s príznakmi CNS (zápal mozgu a mozgových blán), s postihnutím pečene a obličiek.

3 rady od odborníkov:

  1. Nekúpte sa nikdy na miestach evidentne znečistených odpadovými vodami.
  2. Dbajte na odporúčania hygienikov a tam, kde to neodporúčajú, sa nekúpte.
  3. Ak sami trpíte nejakým infekčnom ochorení, buďte k ostatným ohľaduplní a nekúpte sa.

Česi už vedia o nebezpečenstve

Vodu nevhodnú na kúpanie v ČR začiatkom júna potvrdili vo VN Skalka – u ATC Podhoří a v Staňkovskom rybníku. Ak by ste sa tu kúpali, hrozí vám akútne poškodenie zdravia.

Zhoršená kvalita vody zas signalizuje mierne zvýšenú pravdepodobnosť vzniku zdravotných problémov citlivejších jedincov. Preto sa po kúpaní v takejto vode odporúča osprchovať. U našich českých susedov je to najmä Veľký rybník, Máchovo jazero – pláž hotela Port, Rybník Valcha, kúpalisko vo voľnej prírode Šeberák – pláž u mola, vo VN Sedlice, v rybníku Medlov a Rosnička a taktiež vo VN Brušperk I.


Podrobné informácie o jednotlivých lokalitách vrátane aktuálneho hodnotenia nájdete na stránkach krajských hygienických staníc .

Voda vhodná na kúpanie v ČR 2018/zdroj: Státní zdravotní ústav ČR

Zodpovední sme aj my

Zlá kvalita vody na umelých kúpaliskách hrozí najmä tam, kde nie je kvalitná prevádzka, nedostatočne sa vymieňa a dezinfikuje voda, prekračuje sa povolená návštevnosť, kde je nevyhovujúci povrch stien bazénov, nedostatočná mechanická očista bazénov, zlá údržba filtrov na úpravu recyklujúcej vody.

Veľký podiel na zlej kvalite vody majú aj samotní návštevníci, ktorí často nerešpektujú nariadenia prevádzkovateľa, nepoužívajú WC a sprchy pred vstupom do bazénov, navštevujú kúpaliská s prenosnými ochoreniami a podobne.

Českí hygienici kvalitu vôd robia minimálne raz za mesiac  (pri bazénoch, pri ktorých je možné v priebehu kúpacieho roka oprávnene predpokladať reprodukciu siníc, môže byť kontrola frekvencie zvýšená). Na Slovensku sa kúpacia sezóna končí 15. septembra.

Prehľad kvality VUK SR 2016 až 2013/zdroj: ÚV Z SR

Slováci ešte odporúčania nemajú

„Pracovníci Úradu verejného zdravotníctva v týchto dňoch kompletizujú informácie o kvalite vôd na kúpanie po celom Slovensku zo všetkých 36 regionálnych úradov verejného zdravotníctva. O výsledkoch budeme informovať v najbližších dňoch,“ informovala pre portál Dalito.sk Dáša Račková z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva SR.


Ako to vyzeralo v 2017

V minulom roku bolo 32 slovenských  vôd vhodných na kúpanie na Slovensku. Mapa kvality vôd .

Hygienici odobrali 188 vzoriek, priemerne šesťkrát z každej vody. Podrobné informácie nájdete na stránke Úradu verejného zdravotníctva.

Prevádzková kniha kúpaliska

Súhrnná správa za predchádzajúce kúpacie sezóny za celú EÚ a súčasne správy z ostatných krajín EÚ nájdete na stránkach Európskej agentúry pre životné prostredie 

Kvalita vody členských štátov EÚ v jednotlivých kúpacích oblastiach.

Kvalitu vody v ČR môžete pravidelne sledovať tu.

O povolení prevádzky a dodržiavaní prevádzkových predpisov, o vykonávaní kontroly kvality vody prevádzkovateľom, ako aj orgánmi na ochranu zdravia sa môžete presvedčiť v záznamoch prevádzkovej knihy kúpaliska. Koľkí z vás sa do nej už pozreli?

Môže vás zaujať:

Veterinár: „Na to netreba mať vysokú školu, že zviera beh v horúčave nezvládne!“


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *