Hviezda, ktorá nikdy nezhasne


Prišli a siahli na ľudskú slobodu a dôstojnosť. Mnohí však mlčali, strkali hlavu do piesku a tvárili sa, že sa ich fašizmus netýka. A to už vtedy, keď iba začal naberať na sile. Aj toto môže byť zdvihnutý prst, aby sa neopakovala história. Aby opäť nedošlo k pošliapania ľudskej dôstojnosti a bezbrehému vyvražďovaniu.

Hviezda, ktorá nikdy nezhasne je príbeh jednej rodiny, no odráža aj históriu celého národa. Rozprávanie o nažívaní si pokojným životom v krásnom kraji, keď odrazu prídu barbarskí nacisti a všetko podupú svojimi bagančami…

Slovensko, február 1943.
Major von Lübeck, dôstojník nemeckej armády, spolu s ďalšími vojakmi prichádzajú do domu Anny a Samuela Dobiszových. Ich dvanásťročná dcéra Alžbetka sa hrá pred domom v kabátiku bez prišitej Dávidovej hviezdy. Tá sa jej deň predtým pri hre odtrhla. Zbytočné sú prosby Anny. Staršiu dcéru Kristínu nacisti odvlečú a maličká Alžbetka hrdinsky znáša trest za matkinu nezodpovednosť. Ďalšie ráno prídu major von Lübeck s vojakmi opäť, odvlečú Annu a Samuela, rozdelia ich a pošlú do koncentračného tábora. Alžbetka zostáva sama zranená a nevládna v dome, ktorý vojaci podpália…

Argentína, január 1964.
Do Buenos Aires prilieta tmavovlasá Holanďanka Isabelle Doorová, aby navštívila istú pani Wagnerovú. Na jej veľké prekvapenie pani Wagnerová už nežije, ale prijme ju jej manžel, pán Wagner. Čo bolo predmetom ich rozhovoru, keď po Isabellinom odchode z vily pána Wagnera zaznie v jednej z izieb výstrel?

Nemecko, október 1964.
Jej nasledujúce kroky vedú do ordinácie doktora Biringera, ktorý je lekárom v malom mestečku Bad Tölz neďaleko Mníchova, kam sa prisťahoval tesne po vojne. Vypytuje sa ho na Annu Dobiszovú, ktorá bola počas vojny v koncentračnom tábore Buchenwald. Zároveň vysloví domnienku, že doktor Biringer je vlastne Reinhard Engler, lekár, ktorý zhodou okolností počas vojny pôsobil v tom istom koncentračnom tábore. Isabelle sa od lekára nič nedozvie a odíde. V pondelok ráno sestrička nájde doktora Biringera mŕtveho v jeho posteli.

Čo spája týchto dvoch mužov, ktorí zomreli teste po Isabellinej návšteve? Kto je tajomná Holanďanka? Prečo sa vždy tam, kde je Isabelle, objavia dvaja záhadní muži v čiernom?

Prečítajte si úryvok z knihy Hviezda, ktorá nikdy nezhasne:

Isabelle sa zdržala v dome necelú hodinu, počas ktorej žltý taxík Ignacia Norriegu čakal s naštartovaným motorom a bežiacim taxametrom. Pablito mu poradil dobre, Ignacio v aute spokojne počúval argentínske tangá, klepkajúc do taktu prstami po volante. Tá žena je bohatá a rada mu za jeho služby zaplatí.
Inokedy pozorný taxikár si neuvedomil prítomnosť čiernej limuzíny, ktorá prišla hneď po ňom, zabočila do úzkej uličky neďaleko vily a zostala stáť s rovnako naštartovaným motorom tak, aby vodič so svojím spoločníkom dobre videli na dvere domu, do ktorého vošla jeho pasažierka.

Dlho sa nič nedialo, keď sa zrazu vchodové dvere na vile prudko otvorili a Isabelle vyšla z domu značne rozrušená.
Taxikár ani nestihol vystúpiť z auta a otvoriť jej dvere, už sedela vnútri.
„Do hotela, prosím vás. A počkajte tam na mňa,“ riekla tíško, dívajúc sa cez zadné okno na vilu, z ktorej pred chvíľkou vyšla.
„Qué está pasando?“ zašomral si popod fúzy Ignacio Norriega po tom, čo sa oproti nemu obrovskou rýchlosťou prehnala kolóna húkajúcich policajných áut.
Nemohol vedieť, že necelých päť minút po ich odchode spred vily v Puerto Madero sa z jednej z jej izieb ozval výstrel. Jeden jediný.
Čierna limuzína zaparkovala na hotelovom parkovisku a z auta vystúpil starší muž so svojím spoločníkom. Odetí v čiernych oblekoch, bielych košeliach a modrých kravatách.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)