Idete na prvé stretnutie v sieťovaných pančuškách? Toto by ste rozhodne nemali robiť

Dalito.sk/Expert na etiketu Marek Trubač/foto: archív MT

Chystáte sa na dôležité pracovné stretnutie, alebo pohovor a neviete čo na seba? Isto, väčšina z nás chce zapôsobiť čo najlepšie, ale nie vždy to tak dopadne. Ešte skôr ako otvoríme šatník, by sme mali myslieť na staré pravidlo etikety, že prvý dojem nemá druhý pokus!

Čo si teda obliecť, ak chceme vyzerať naozaj dobre a nechceme to prepáliť? Tesné minišaty so sieťovanými pančuškami a červenými lodičkami asi nebudú najlepšou voľbou! Ak žena na prvom stretnutí pôsobí lascívne, vyzývavo a príliš sexi, môže to u časti mužského publika zapôsobiť. Z tejto „výhry“ sa však nebudete dlho tešiť, pretože ste latku nasadili príliš nízko a získať reputáciu dámy bude len veľmi ťažké. Aj medzi nami mužmi sa nájdu takí, ktorí radi dajú na obdiv svoje svaly, či mužnú hruď. Ak ale nechcete na budúceho zamestnávateľa pôsobiť ako „plážový inžinier“, radšej si oblečte niečo menej odhaľujúce. Veď napokon, to čo ponúkate, máte v hlave a nie na sebe!

MENEJ JE VIAC

Aj keď v súčasnosti už čisto formálny odev nie je podmienkou, obliecť by sme sa mali primerane svojmu veku, postave a postaveniu. Výber oblečenia prezrádza aj to, aký máme rešpekt k firme, inštitúcii, či osobe, u ktorej sa uchádzame o zamestnanie, prípadne s ňou chceme uzavrieť obchod, či začať spoluprácu. Pred tým, ako na pohovor, či stretnutie ideme, je dobré si zistiť aký štandard obliekania u nášho hostiteľa dodržiavajú. Dôležité je prihliadať aj na to, o akú pozíciu sa uchádzame. Čím je významnejšia, tým väčší dôraz na oblečenie kladieme. Najmä na jeho serióznosť.

BUSINESS FORMAL NIČ NEPOKAZÍ

Samozrejme klasikou nič nepokazíme a preto tmavý oblek s bielou košeľou (dlhý rukáv) a kravatou, či motýlikom môže byť tou správnou voľbou. Rovnako aj u žien sukňový kostým, či jednoduché puzdrové šaty s dĺžkou pod kolená a lodičkami s uzavretou špičkou. Pozor, dámy by nemali zabúdať na nosenie pančušiek. A to aj v lete. Na rozdiel od mužov majú ženy širšiu voľnosť pri výbere farieb, no odev by mal byť radšej v pastelových farbách a decentných vzorov. Business Formal je najvyššia úroveň pracovného oblečenia a preto i u pánov je v obuvi veľmi striktný. K tmavému obleku (čierny, modrý, tmavošedý) si môžu obuť iba čierne kožené poltopánky typu Oxford (úzke viazanie).

KEĎ SI CHCEME OBLIECŤ NIEČO ELEGANTNÉ A PRITOM LEŽÉRNE

Dnes však už nemusíme nosiť len klasické čierno-biele konzervatívne oblečenie. Existuje široká škála farieb a možností, ak sa oblečieme v štýle Business. Je to vyššia verzia dress code Smart Casual, ktorá pôsobí elegantne a pohodlne zároveň. Namiesto čierneho obleku si páni môžu obliecť svetlomodrý, alebo béžový, či iných farieb. Povolené majú aj káro a pásiky. Košeľa už nemusí byť len biela a môže obsahovať aj jemné vzory v textúre, či káro a pásiky.

K Business Casual si muži môžu uviazať kravatu, alebo motýlik rôznych pestrých farieb a vzorov. Čierne kožené topánky typu Oxford pre Business Formal môžu nechať doma a obuť si aj obľúbené hnedé kožené topánky s brúseným vzorom a perforáciami tzv. Brouge alebo Derby (široké viazanie).

Ženský šatník v tomto dress code je ešte viac farebnejší, stále však treba dávať pozor na veľké výstrihy, či príliš krátke sukne. Aj vzory a štruktúra by mali byť stále decentné. Na rozdiel od strohého minimalizmu formálnych šiat si dámy môžu obliecť aj niečo odvážnejšie s nápaditejšími strihmi. Nohavicový kostým, blúzku a sukňu, či voľné šaty s dlhšou sukňou. V chladnejších dňoch môžeme odev doplniť aj o pletené svetre a cardigany. Lodičky už nemusia mať len uzavretú špičku. V teplých letných dňoch už netreba nosiť pančušky. Pozor, v Business Casual ešte stále nie je dovelené obliekať si džínsy a tenisky.

ČO S ÚČESOM A LÍČENÍM?

Aj úprava účesu, líčenie, či osobná hygiena sú súčasťou dobrého prvého dojmu. A kto z nás by chcel riskovať, že pohorí len kvôli neumytým mastným vlasom, vyrastenej farbe, spotenému podpazušiu, či príliš silnému parfumu. Pracovný pohovor nie je módna prehliadka a s úpravou to netreba preháňať. Dámam postačí prirodzený účes s rozpustenými vlasmi, alebo vo vrkoči. Líčenie by malo byť jednoduché a decentné, postačí aj rúž a namiesto mejkapu púder.

Páni by mali navštíviť kaderníctvo a dať si upraviť účes a bradu. Tí čo bradu nenosia by mali dbať tiež na dokonalé oholenie. Trojdňové strnisko vinúce sa od brady až k hrudi nie je príliš dobrou vizitkou. Pred stretnutím by sme nemali jesť výrazne aromatické jedlá, cibuľu, cesnak či zrejúce syry. Netreba podceniť ani hygienu zubov a keď je to nevyhnutné, pred dôležitou schôdzkou navštívime svojho zubára. Niekedy postačí aj použitie ústnej vody.

VŽDY ČISTÍ A UPRAVENÍ

Pozor aj na drobné nedostatky odevu, uvoľnený gombík, visiacu cvernu, či rozpáranú švu na saku. Očku na pančuchách sa dámy niekedy nevyhnú a preto je dobré mať jedny v zálohe. Náš odev by mal byť čistý, vypratý a vyžehlený. Stojí za to si pred významným stretnutím umyť a vyleštiť aj obuv. Aby sme na nič nezabudli, mali by sme si so sebou vziať i dobrú náladu a pozitívnu energiu. Úsmev, milé slovo a zmysel pre humor sa nám môžu hodiť. Budeme pôsobiť nielen elegantne ale aj priateľsky a sympaticky. A ešte dôležitá maličkosť, na mobile si zapnite tichý režim. Veľa šťastia!

(Ak vás tento názor zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)