Inšpirujte sa najúspešnejšími na svete

MILAN BUNO - KNIŽNÝ PUBLICISTA -

Toto sú stratégie, pravidlá a návyky miliardárov, ikon a najvýkonnejších osobností na svete. Jej autor Tim Ferriss napísal kultovú knihu Štvorhodinový pracovný čas a zažil s ňou rovnaký osud ako Rowlingová s Harrym Potterom – rukopis odmietlo vyše dvadsať vydavateľstiev a keď vyšiel, publikáciu nestíhali dotláčať. Pokladajú ho za jedného z najinovatívnejších biznismenov a jeho vplyvnú internetovú reláciu The Tim Ferriss Show si do dnešného dňa stiahlo viac ako 100 miliónov ľudí.

V Nástrojoch titanov ponúka to najlepšie z najlepšieho, čo odznelo v jeho vyše 200 hodinovom vysielaní Podcastu. Vo svojej šou spovedá špičkových športovcov, hercov, podnikateľov či lekárov, pýta sa na ich rituály, tajomstvá úspechu, stravovacie návyky a narábanie s financiami.

V hlavných kapitolách sa sústreďuje na zdravie, múdrosť a financie. Do objemnej publikácie by sa zmestilo 20 bežných kníh, takže sa nedá prečítať za niekoľko dní. Treba si dopriať čas, prehrýzť sa cez niekoľko sto strán a porozmýšľať, či prečítané vieme zužitkovať aj sami vo svojom živote.

V knihe Nástroje titanov nájdete návody, ako dosiahnuť zdravie, bohatstvo a múdrosť.

Tim Ferris – najpredávanejší autor rebríčka bestsellerov New York Times – za posledné dva roky zozbieral odporúčania a metódy od najúspešnejších ľudí z celého sveta. Upravená verzia poznámok, tipov a trikov, ktoré mu pomohli zdvojnásobiť svoj príjem, zvýšiť flexibilitu či prehĺbiť pocit šťastia, teraz vychádza v podobe knihy Nástroje titanov.

Inšpirujte sa úspešnými

V knihe sa dočítate napríklad:

·         Ako sa ráno optimálne „nastaviť“ podľa postupov Tonyho Robbinsa
·         Ako v živote „prejsť do útoku“ ako miliardár a úspešný investor Chris Sacca
·         Ako Arnold Schwarzenegger využíva metódy psychologickej vojny… a ako zarobil milióny ešte pred začiatkom svojej hereckej kariéry
·         Ako „Hollywoodsky čarodejník“ Robert Rodriguez premieňa nedostatky na výhody
·         Ako prekonať neúspech a zlyhanie podobne ako bývalý člen elitnej jednotky Navy SEAL, Jocko Willink
·         Ako prekonať strach a vybudovať si sebavedomie ako Jamie Foxx
·         Ako vyhľadávať príležitosti a otestovať ich pod stresom ako slávny podnikateľ Marc Andreessen
·         Ako klásť správne otázky ako úspešný autor Malcolm Gladwell, ktorý predáva svoje knihy v neuveriteľných nákladoch
·         Ako legendárny hudobný producent Rick Rubin využíva saunu a drobné domáce úlohy
·         Ako komediant Mike Birbiglia prinútil prezidenta Obamu povedať „hovno“ (a ako komunikovať so slávnymi osobnosťami)
·         Ako prekonať tvorivé bloky pri kreatívnej práci ako Paulo Coelho, autor Alchymistu (z ktorého sa predalo viac ako 60 miliónov výtlačkov)
·         Ako slávna učiteľka meditácie Tara Brachová prijíma a využíva negatívne emócie.
·         Ako si vytvoriť psychickú odolnosť pomocou troch metód generála na dôchodku Stanleyho McChrystala.
·         Ako jeden z prvých zamestnancov firmy Google Chade-MengTan objavil tajomstvo šťastia.

Nástroje titanov nám môžu život nesmierne uľahčiť, ale aj nesmierne skomplikovať, ak si toho naberieme príliš veľa na plecia.
Tim prináša zaujímavú myšlienku, že neexistujú fixné pravdy. Správne alebo zavádzajúce rady, dobré či zlé, je na vôli každého čitateľa, aby si vybral, čo mu vyhovuje a čo by mu pomohlo k lepšiemu, ľahšiemu a úspešnejšiemu životu.
Nezvyčajné názory a náhľady, rozličné uhly pohľadov, účinné ranné rituály, prospešné cvičenie, potravinové doplnky, mozgový tréning , umenie povedať nie a množstvo iných veľmi užitočných rád. Výpovede jednotlivých osobností si často protirečia a je len na čitateľovi, aby sa rozhodol.

Začítajte sa do novinky Nástroje titanov:

Som posadnutý písaním poznámok.
Presnejšie – už od osemnástky si zapisujem skoro každý tréning. Asi 2,5 metra priestoru na policiach u mňa doma zaberajú nahusto uložené zošity a poznámkové bloky. A to je len jedna téma. Mám ich na tucty. Niektorí by asi povedali, že je to obsedantno-kompulzívna porucha, iným by sa to zase zdalo ako úplná strata času. Ale ja to vidím inak – je to jednoducho zbierka receptov na môj život.
Snažím sa dosiahnuť stav, že sa niečo raz naučím a potom to už navždy používam.
Povedzme, že narazím na svoju fotku z 5. júna 2007 a napadne mi: „Keby som tak vyzeral aj teraz.“ A prečo by som nemohol? Stačí otvoriť zaprášený zošit z roku 2007, prejsť si 8 týždňov zápiskov o tréningoch a stravovaní pred 5. júnom, zopakovať ich a voilà – vyzerám presne ako moje mladšie ja (o. k., okrem vlasov). Nie vždy je to až také jednoduché, ale poväčšine áno.
Táto kniha, tak ako všetky moje knihy, je zbierkou receptov na dosahovanie dobrých výkonov. Pôvodne som ich zozbieral pre svoju vlastnú potrebu. A vidíte, v jednom je predsa len iná – nikdy som ju neplánoval vydať.

––––––––––––

Pri písaní tohto úvodu sedím v parížskej kaviarni s výhľadom na Luxemburské záhrady blízko ulice Sv. Jakuba, Rue Saint-Jacques. Je to asi najstaršia ulica v Paríži a má nesmierne bohatú literárnu históriu. Victor Hugo žil len pár blokov od miesta, na ktorom práve sedím. Gertrude Steinová tu neďaleko chodievala na kávu a F. Scott Fitzgerald sa s priateľmi stretával, čo by kameňom dohodil. Hemingway sa túlal po chodníkoch s mysľou plnou svojich diel a so žilami plnými – nuž, asi vína.

Do Francúzska som si prišiel od všetkého odpočinúť. Žiadne sociálne siete, e-maily, stretnutia, plány, nič. Len jeden projekt. Celý mesiac som si vyhradil na zopakovanie si všetkého, čo som sa naučil od takmer dvoch stoviek svetových osobností, ktoré vystupovali v mojej internetovej relácii The Tim Ferris Show. Počet jej stiahnutí nedávno prekročil sto miliónov. Medzi hosťami boli šachoví géniovia, filmové hviezdy, generáli, profesionálni športovci či manažéri zvereneckých fondov. Vskutku nesúrodá skupina.

Niekoľkí z nich sa medzičasom zmenili na kolegov a nadviazali sme spoluprácu na rôznych obchodných aj tvorivých projektoch od investovania až po nezávislé indie filmy. Vďaka tomu som vstrebal množstvo ich múdrosti a vedomostí aj mimo relácie, či už počas tréningov, vínom poháňaných hudobných stretnutí, prostredníctvom esemeskovania či neskorých nočných telefonátov alebo na večeriach. Čo tým chcem povedať – dobre som spoznal ich skutočnú osobnosť, ktorá presahuje bombastické titulky v médiách.
Lekcie, ktoré som si zapamätal, mi naozaj pomohli zlepšiť svoj život asi v každom smere. Ale bola to len špička ľadovca. Väčšina klenotov sa ešte stále skrývala v hlbinách tisícok strán prepisov a ručne písaných poznámok. A teraz najviac túžim po tom, aby sa mi to všetko podarilo pretaviť do praktickejšej podoby.
Tak som si vyčlenil celý jeden mesiac na dôkladnú revíziu všetkých poznámok (a ak mám byť úprimný, aj na čokoládové croissanty), aby som ich potom mohol využívať ako dokonalý ťahák na život a úspech. Konečne posledný, úplný a dokonalý zošit. Niečo, čo by mi pomohlo v sekunde, no k čomu by sa zároveň dalo po celý život vracať.
Nepochybne vznešený cieľ, ale čo z toho bude? To som netušil. Po niekoľkých týždňoch realita prekonala všetky očakávania. Nech som narazil na akýkoľvek problém, poznámky mi vždy pomohli.

Preto po týchto stránkach siaham, so šálkou silnej kávy v ruke, vždy, keď cítim, že neviem, čo robiť, keď sa hnevám, neviem nájsť riešenie alebo jednoducho neviem čo so sebou. Potrebný liek sa zatiaľ vždy objavil do dvadsiatich minút od pátrania po rade od priateľov, ktorí budú odteraz aj vašimi priateľmi. Potrebujete, aby vás niekto potľapkal po chrbte a upokojil? Určite sa niekto taký nájde. Alebo by viac pomohla poriadna facka? Aj takých tu nájdete. Možno by pomohol niekto, kto by vysvetlil, že sa nemáte čoho báť… alebo že vaše výhovorky stoja za hovno. Nech sa páči.
Kniha obsahuje množstvo skvelých citátov, ale okrem nich v nej nájdete ešte omnoho viac. Predstavuje súbor pomôcok a nástrojov na zmenu života.

1 reakcie na Inšpirujte sa najúspešnejšími na svete