Inteligentná karanténa v zabudnutí, vláda na eRúška nereaguje

Slovensko ostáva naďalej jedinou krajinou Európskej únie, ktorá vlastných občanov a všetkých, ktorí chceli počas pandémie koronavírusu prekročiť hranice SR, zatvárala do povinnej štátnej karantény v zberných táboroch po celej krajine. Vláda a ani hygienici dodnes neodpovedajú na otázky, koľko ľudí sa nakazilo práve v týchto štátnych zariadeniach, kde nevedeli zabezpečiť izoláciu jedného človeka od druhého a zatvárala ich aj na spoločných bunkách či izbách, či zhromažďovala v stanoch na hraniciach, kde sa naraz tlačili desiatky občanov.
Vláda Igora Matoviča (OĽaNO) sa nezvládnutú štátnu karanténu, ktorá ohrozovala aj zdravie zdravých, či dokonca tých, ktorí na Slovensko pricestovali aj s negatívnym testom na koronavírus snažila vyriešiť inteligentnou karanténou, ktorej úlohou mala byť kontrola všetkých, ktorým po mesiacoch umožnila aj domácu karanténu.
Inteligentná aplikácia však nefungovala tak, ako vláda SR sľubovala a nakoniec ju po ani nie troch týždňoch vypla aj na základe uvoľnení COVID opatrení. Okrem toho, že už spustenie slovenskej inteligentnej karantény sprevádzal absolútny komunikačný aj technický chaos.
Kým Slovensko vyvíjalo svoju inteligentnú karanténu, nielen v európskych krajinách spustili rovno vlastné inteligentné aplikácie, ktoré však mali a dodnes majú ochraňovať obyvateľov krajín.
Napríklad v Českej republike už pred mesiacmi spustili obrovský projekt inteligentnej karantény, ktorú spúšťajú po jednotlivých etapách. Jej garantom je rešpektovaný a elitný špičkový epidemiológ Roman Prymula.
V rámci veľkého projektu, ktorý má v budúcnosti chrániť obyvateľov celej republiky a do ktorého sú zapojené všetky aj silové zložkky štátu, v Česku už spustili aj aplikáciu eRouška.
Na rozdiel od slovenskej aplikácie však ide o ochrannú aplikáciu, ktorej úlohou je podľa veľmi presných a odborných epidemiologických pravidiel vyhodnotiť, či sa majiteľ mobilu alebo bankovej karty nenachádzal v nesprávnom čase na nesprávnom mieste, kde sa mohol nakaziť koronavírusom.
Pre budúce šírenie koronavírusu v krajine ide o veľmi dôležitú aplikáciu, ktorá pomôže nielen hygienikom, ale najmä občanom a môže zachrániť tisícky životov. Aplikácia eRouška je dobrovoľná a momentálne sa v nej nachádza niekoľko stotisíc dobrovoľne registrovaných obyvateľov Českej republiky. Ministerstvo zdravotníctva ČR spolu s vládou sa ju snaží stále zdokonaľovať.
Jej mottom je Chráním sebe, chráním tebe! Aplikácia si vďaka Bluetooth pamätá ostatné eRoušky, ktoré majiteľ stretol. Hygienikom nielen uľahčí vyhľadávanie rizikových kontaktov, ale v prvom rade prispeje k tomu, aby nakazených koronavírusom pribúdalo menej.
Dalito.sk sa už niekoľko dní snaží zistiť informácie aj zo slovenskej vlády, či o podobnej dobrovoľnej aplikácii uvažuje tiež, prípadne, či ďalej aspoň pracuje na zdokonalení tej pôvodnej.
Otázky sme na Úrad vlády SR zaslali 15. júna. Najprv do kancelárie podpredsedníčky vlády pre informatizáciu Veroniky Remišovej (Za ľudí).
OTÁZKY:
- Koľko stál vývoj inteligentnej aplikácie, ktorá sa používala ani nie dva týždne a čo bude ďalej so slovenskou inteligentnou karanténou? Bude sa aplikácia naďalej nejako vylepšovať, najmä z reštrikčnej úrovne na ochrannú dobrovoľnú?
- Rozmýšľa slovenská vláda o vývoji aplikácie a zavedení ochrannej preventívnej aplikácie eRúška, ako majú napríklad v Českej republike? Úlohou dobrovoľnej aplikácie je ľudí navzájom prepojiť na dobrovoľnej báze a v prípade stretu s chorým na COVID-19 ho informovať o možnej nákaze, či obozretnosti. https://koronavirus.mzcr.cz/aplikace-erouska/
- V Českej republike takto do aplikácie eRouška sa zapojili aj platby bankovými kartami. Všetko prepojili s hygienikmi a tak rezidenti a občania dostali možnosť cítiť sa bezpečne, bez nejakých príkazov a zákazov. Uvažuje o tejto možnosti aj Slovensko?
Úrad podpredsedníčky nás po urgencii 17. júna informoval, že inteligentnú karanténu zastrešujú ich kolegovia z Úradu vlády SR.
„Preposielame im Váš email opäť s prosbou o vyjadrenie,“ uviedol tlačový odbor podpredsedníčky pre informatizáciu Remišovej.
Úrad vlády SR a tlačové oddelenie premiéra ani po týždni na otázky nereagovali rovnako, ako to už robia od apríla, kedy na úrade prijali novú stratégiu komunikácie.
Obrátili sme sa preto aj na MZ SR a hlavného hygienika, keďže postupne uvoľňujú bezpečnostné opatrenia, či na podobnej aplikácii, aké už používajú iné štáty sveta spolupracujú, prípadne, čo si o nej myslia.
„Prosím Vás o odpoveď na otázku, či sa MZ SR nejakým spôsobom zapája, alebo iniciovalo vytvorenie inteligentnej aplikácie “eRúška”, ktorá má chrániť obyvateľov a nie kontrolovať, ako to robia iné krajiny sveta a čo si o tejto dobrovoľnej aplikácii myslí.“
Odpovede doplníme po ich zaslaní.