Spektrum

Izrael ako prvý na svete oznámil, že očkovanie proti Covid-19 asi funguje

Izrael bojuje s Covid-19 ako jedna z najuzavretejších krajín sveta. Do konca mesiaca zrušil aj osobnú leteckú prepravu do a z Izraela a nie je vylúčené, že uzavretý vzdušný priestor nad krajinou predĺži o ďalšie týždne. Vláda a jej experti sa tak snažia eliminovať šírenie vírusu a jeho ďalších mutácií v krajine. Sprísnila dokonca výnimky tak, že historicky po prvý raz pozastavila aj základný pilier izraelskej demokracie, útočisko v krajine pre všetkých Židov na svete, ktorí do Izraela pricestujú len s jednosmernou letenkou. Ročne takto do krajiny imigruje asi 30 tisíc Židov z celého sveta. Momentálne nemôžu.   

Podľa blízkovýchodného spravodajcu ČT24 Davida Boreka, ktorý sedel v jednom z posledných lietadiel z Izraela, záujem izraelskej vlády je, aby vakcináciu proti Covid-19 urobili čo najbezpečnejšie, aby ju čo najmenej ovplyvňovalo šíreniu vírusu ako takého. A trochu sa aj poistiť pred rýchlejšími mutáciami,“ uviedol v živom vysielaní ČT24 David Borek, ktorý priletel do Prahy.

200 000 vakcín denne


„Asi dva milióny ľudí už zaočkovali aj druhou dávkou. Desiatky percent populácie má už prvú dávku alebo dokonca aj druhú. Očkujú takmer 200 tisíc ľudí denne a nie je vylúčené, že očkovať budú aj rezidentov Izraela, teda tých, ktorí v krajine žijú, ale nie sú jej občanmi. Ja osobne zatiaľ zaočkovaný nie som, ale keď robíme rozhovory s respondentami, a keď sa ich pýtame, čo na situáciu v krajine hovoria, každý z nich povie, ja som už našťastie zaočkovaný! Tí, ktorí mali záujem a mali nad 60 rokov sú už všetci zaočkovaní. Dnes už očkujú bežne ľudí nad 40 aj menej a plánujú aj očkovanie tínedžerov, ktorí sa majú vrátiť do škôl,“ vysvetlil stav vakcinácie v Izraeli blízkovýchodný spravodajca ČT24 vo vysielaní.

„Výbornou najnovšou správou je, že jedna zo štyroch veľkých zdravotných poisťovní v Izraeli včera publikovala štatistiku, ktorá ale nemá charakter vedeckého výskumu, že z viac ako 100 tisíc jej klientov, ktorí už majú za sebou druhú dávku a aj týždenný odstup protilátok, kedy sa vytvárajú v tele, tak pozor! Len dvadsať, nie 20 tisíc, ale dvadsať sa nakazilo koronavírusom! A dokonca, ani z tých dvadsať nikoho vo vážnom stave nemuseli hospitalizovať. Ak by to platilo, tak by to ukázalo, že účinnosť po druhej dávke je mimoriadna a naozaj dosahuje odhadovaných 90 až 95% úspešnosti očkovania. To by bola veľmi dobrá správa, ale samozrejme, nikto zatiaľ nevie povedať, či je toto aj vedecky merateľné v takej rannej fáze. A stále tu máme aj strašiaka pre mnohé vlády, ktorými sú nové mutácie. Toto je ale prvý ranný optimizmus z prvej krajiny sveta, ktorá ako prvá na svete bude vedieť merateľne ukazovať efekty vakcinácie,“ upozornil spravodajca ČT24.

Doteraz v Izraeli s ochorením covid-19 zomrelo viac ako 4 300 ľudí. Spolu zaregistroval viac ako 595 000 prípadov nákazy koronavírusom.


Židov neprimajú, pohreby áno  

Spravodajca ČT24 označil opatrenia izraelskej vlády doslova za drastické

„Do Izraela a aj z neho sa dnes vlastne nikto nedostane. A je úplne jedno akú má pozíciu, či je občan alebo nie, či tam žije alebo nie. Výnimky sú iba humanitárne, v prípade pohrebu príbuzného, zdravotnícke pre lietadlá s materiálom alebo vakcínami, či pre hasičov. Žiadna z výnimiek pritom nie je plošná a každá jedna sa posudzuje zvlášť,“ upozornil David Borek s tým, že to platí pre všetky letecké spoločnosti bez výnimky.


Za historický míľnik označil rozhodnutie izraelskej vlády, že do Izraela momentálne nemôže imigrovať ani žiaden Žid, aby získal občianstvo. Bol to jeden z pilierov izraelskej štátnosti a sionizmu.

„Je to pritom hlavný dôvod existencie štátu Izrael, aby slúžil ako pomyslený záchranný bod pre židovstvo celého sveta. Pritom do Izraela bez spiatočnej letenky ročne vycestuje sa usadiť asi 30 000 ľudí,“ vysvetlil výnimočnosť netradičného rozhodnutia izraelskej vlády spravodajca ČT24.

„Dôvodom všetkých opatrení sú mutácie koronavírusu. Experti priznali, že mutácia mení situáciu najmä v prípade detí ranného školského veku, pri ktorých zaznamenali viac infekcií. Pritom Izrael sa mal vracať do škôl. Miestni experti sú presvedčení, že mutácie do krajiny privážajú cestujúci. Cestovanie tak označili za vysoko rizikovú aktivitu,“ povedal David Borek.


(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *