Česká republika

Ján Bučkuliak: „V rámci tejto situácie, ktorá nastala so schvaľovaním Apple a Google na hraniciach, tak my sme otvorili nový „bojový front“.

Česká republika spustila Projekt Chytrej karantény 1. mája. Obsahuje aj aplikáciu eRouška, na rozdiel od tej slovenskej má chrániť, nie kontrolovať. Až dovtedy vláda celý čas informovala, že aplikácia eRouška je v prípravách a kedy bude spustená závisí už len od súhlasu Google aj Apple.

Chytrá karanténa má u susedov za úlohu pomôcť uvoľňovať všetky prijaté opatrenia proti šíreniu koronavírusu, ktoré má v istom momente úplne nahradiť a zvýšiť schopnosť reakcie štátu na prípadné ďalšie šírenie.

Jej časť eRouška rieši aj rýchlu identifikáciu dvoch majiteľov telefónu a bankových kariet, ktorých mobily sa spojili cez Bluetooth, zrýchliť má aj identifikáciu testovaných, ktorí boli v kontakte s inými ľuďmi.


Po vzore Singapuru

Systém eRoušky je funkčný od začiatku mája a vzorom mu bola aplikácia zo Singapuru. Pracuje s ňou všetkých 14 krajských hygienických staníc v Českej republike. Na celom projekte Chytrej karantény začala česká vláda pracovať od apríla 2020.

Pri časti eRouška vždy hovorila, že spustená bude až po schvaľovacom procese Google a Apple.


20. apríla 2020 oznámila, že vláda ČR schválila celé zaradenie Chytrej karantény pod Ministerstvo zdravotníctva ČR.

Tlačové oddelenie Ministerstva zdravotníctva ČR pre Dalito.sk uviedlo, že aplikáciu eRouška si zatiaľ stiahlo približne 210 tisíc obyvateľov.

Aplikace eRouška je na mobilní zařízení distribuována prostřednictvím Google Play (Android) a Apple Store (iOS). V obou případech byl proces obdobný, tj. nejprve bylo třeba vyřešit registraci vývojářského účtu ministerstva a po jeho schválení pak byla schvalována samotná aplikace. V případě Google trval proces vyřízení žádosti o zřízení účtu cca 10 dní. V případě Apple byla žádost o zřízení účtu vyřízena za necelý měsíc, neboť proces je v Apple významně náročnější na administrativu a formální podklady,“ uviedla Jitka Nováčková z tlačového oddelenia ministerstva.


Slovensko inak

Slovenská vláda myšlienky o inteligentnej karanténe zverejnila takmer hneď po jej nástupe 21. marca s tým, že takmer dva mesiace o nej neinformovala.

Minulý týždeň predseda vlády Matovič oznámil, že ju spustia v stredu alebo v piatok. Vláda pritom na to ešte nemala súhlas ani od Google a ani Apple a tak dodnes funguje iba pre tých, ktorí vlastnia telefón s Androidom, alebo mu ich niekto prinesie na hranice. V opačnom prípade občania SR povinne putujú do štátnej karantény na zberné miesto určené štátom, teda nie domov.  


Ján Bučkuliak, člen Permanentného krízového štábu SR, ktorý je zodpovedný za informačné technológie včera uviedol, že slovenská eKaranténa stále nefunguje pre všetkých.

Z karanténnych centier bolo od nedele na základe sledovacej aplikácie štátu prepustených domov 740 občanov Slovenskej republiky, ďalších 562 prešlo hraničnými priechodmi.

Bučkuliak to označil, ako úspešné prechody slovenských občanov cez hraničné priechody. Priznal, že aplikáciu sprevádza množstvo problémov, keď nefunguje správne, od zlého svetla, slabej baterky, slabý internet, až po pamäť telefónu či starší operačný systém Android, ktorý ich domov na Slovensko nevpustí. 4% tak stále od spustenia deportovali do štátnych karanténnych zariadení.  

„Áno, čakali sme na schválenie od spoločnosti Google, to prišlo až v nedeľu v dopoludňajších hodinách, tak sme začali s rozšírenou prevádzkou na hraničných priechodoch, keďže sme hovorili, že plnú prevádzku chceme spustiť, keď budeme mať obidva súhlasy, aby sme mohli do toho úplne všetkých užívateľov dať, tak sme sa rozhodli ísť aspoň s takýmto spôsobom. Zároveň v rámci tejto situácie, ktorá nastala so schvaľovaním Apple a Google na hraniciach, tak my sme otvorili nový „bojový front“ a ním sú nové karanténne centrá, ktorým sa umožnilo ísť skôr domov aj za pomoci aplikácie, čo sme pôvodne neplánovali. To znamená, že je to výsostne procesná záležitosť. Na druhej schvaľovacej platforme ostal status stále nezmenený, čakáme, lebo ten schvaľovací proces je komunikácia, čiže vy pošlete nejaké vyjadrenie, spoločnosť Apple pošle nejaké dodatočné otázky, či akoby to je, stále taká negociácia, čiže stále čakáme na vyjadrenie. Žiadny zásadný problém, že by rozporovali kód aplikácie tam ja nevidím,“ uviedol na pôde Úradu vlády SR člen Permanentného krízového štábu Bučkuliak.


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *