3 odpovede

Jana Cigániková plánuje v parlamente hlasovať vždy tak, ako chce ona

Jana Cigániková bude mať čoskoro 37 rokov. Od roku 2016  sedí v poslaneckej lavici za stranu Sloboda a solidarita. Od posledného volebného obdobia jej patrí aj stolička  predsedníčky Výboru NR SR pre zdravotníctvo napriek tomu, že hlasovala proti Programovému vyhláseniu vlády. V strane SaS pôsobí ako tímlíderka SaS pre zdravotníctvo. Patrí medzi tých poslancov, ktorí si vždy povedia svoj názor, aj keď je úplne opačný ako všetkých koaličných partnerov. Za každú cenu.

Voliči ju často prirovnávajú k jej kolegyni Lucii Ďuriš Nicholsonovej, ktorá je známa tým, že si servítku pred ústa nikdy nedáva, ani počas najväčších konfliktov v samotnej strane a už vôbec nie v časoch, keď bola minulé volebné obdobie podpredsedníčkou NR SR.

V strane SaS niekedy pôsobíte ako „rebelka“. Zvláda také dve samostatné jednotky predseda strany SaS Richard Sulík?  Vás a Luciu Ďuriš Nicholsonovú, ktorá momentálne pôsobí v európskom parlamente?


Mňa Richard Sulík nemusí zvládať, lebo  je to jediný chlap v politike, ktorého prirodzene  naozaj považujem za autoritu a mám voči nemu prirodzený rešpekt. Mám úprimnú snahu ho nejakým spôsobom nesklamať a nerobiť mu hanbu a problémy. Takže v tomto smere určite nikdy nejdem proti Richardovi Sulíkovi a ani inak mu nerobím naprieky. Naopak, vždy sa snažím, ak idem vystúpiť verejne, s ním konzultovať veci dopredu, moje osobné postoje, názory a celkovo procesy v hlave. Snažím sa  predísť tomu, aby som  robila kroky, ktoré by neskôr vedeniu SaS a aj samotnému Richardovi Sulíkovi mohli byť nejakým spôsobom nepríjemné.

Oznamujete mu to len, aby sa naozaj radíte? Vraj teda nie ste žiadna diplomatka…

Naozaj sa radíme, ale v zmysle, že toto sa mi stalo, toto by som chcela spraviť, toto by som chcela povedať, ale nie pri všetkom sa to dá, lebo všetko je teraz veľmi rýchle. Ak to však ide, zvyknem mu napísať, zdvihnúť telefón, poradiť sa s ním, či už s našim komunikačným oddelením alebo priamo s Richardom. Naozaj mi úprimne záleží na tom, aby som nerobila veci, ktoré by som možno nemala, aby z toho nešiel pocit, že veď, pozrite sa na mňa, tu som! Vždy však ide o principiálne záležitosti.  Ak ste si všimli, aj vždy vystupujem tak, že pomenujem presne fakty, čo sa mi nepáči. Vraj niekedy až príliš… To máte pravdu, ja teda žiadna diplomatka nie som. Nie, vôbec a ani nechcem. Diplomacia je slušne a kultúrne povedaná pravda. Mne prekáža, keď sa odo mňa vyžaduje alebo čakáva, že budem hovoriť iné veci ako si myslím, inak ako to chcem povedať, že budem inak vyzerať ako som vyzerala, inak sa obliekať, inak oslovovať a správať sa. Mne to vždy príde ako hra na voliča  a v podstate klamstvo, pokiaľ to nie som ja a necíti to tak. Snažím sa teda nejakým spôsobom dozrievať a skvalitniť svoju reprezentáciu. Uvedomujem si, že reprezentujem aj kolegov z SaS a aj našich voličov. Naozaj to nie je také, že taká som a hotovo, ale ak mám na niečo silný názor, poviem ho. Aj preto som v SaS. Ešte ani raz sa mi nestalo, že by mi tu niekto povedal, že toto nemôžeš povedať alebo takto nemôžeš hlasovať. Dokonca aj v prípade Programového vyhlásenia vlády. Ja som fakt očakávala, že mi zoberú post predsedníčky zdravotného výboru. Bolo by to logické, keby som bola na druhom názorovom brehu, možno by som to požadovala aj ja. Nestalo sa tak a bola by som pochopila aj Igora Matoviča, keby to odo mňa vyžadoval. Samozrejme, by som to nepovažovala za správne, akýsi trest za prejavenie názoru, ale pochopila by som to. Hlasovanie podľa svojho vedomia a svedomia považujem stále za základ fungovala akejkoľvek parlamentnej spoločnosti.

Jana Cigániková (SaS)/foto: FB JC

Povedali ste, že je pre vás úžasné, ako váš predseda SaS existuje v koalícii. To znamená, ako zvláda premiéra?

(smiech) To nie je ani to, ako zvláda premiéra, ale to je, ako dokáže opatrne… alebo to poviem inak, ako dokáže myšlienky SaS v takej veľkej prevahe skôr konzervatívnych politikov, ako to dokáže ustáť a presadiť minimálne status quo. Dokonca aj veci, ktoré sú v našom programe strany pre podnikateľské prostredie. Čo považujem za zvlášť vhodné zreteľa je to, že napríklad aj aj, ako šéfka zdravotníckeho výboru, ako súčasť koalície som jednoducho nebola nejakým spôsobom vyhostená len pre to, že som nehlasovala za Programové vyhlásenie vlády SR. Vtedy ma nahnevali tým, že tam dali unitárny systém, s čím som ja nesúhlasila, alebo som mohla otvorene kritizovať ministra zdravotníctva, pokiaľ do corona opatrení dal veci, ktoré tam nemali čo hľadať a mali byť riešené v diskusii s odborníkmi celého sektora a nie narýchlo bez diskusie prijaté. Napriek tomu, čo ja teda zažívam, môžem vyjadriť svoj názor a naozaj sa to v tej koalícii nejakým spôsobom vďaka Richardovi Sulíkovi dá bez problémov ustáť a vieme normálne  fungovať. Nie je to tak, že sa nerozprávame a máme v koalícii zlé vzťahy. Toto považujem za veľmi dobrý začiatok, na ktorom chceme spoločne stavať. Pokiaľ budeme fungovať tak, že napriek tomu, že sme v koalícii menšina, napriek tomu, že sme liberáli a dokážu nás koaliční partneri vypočuť a niektoré veci aj prijať, a keď to samozrejme bude fungovať aj naopak, tak som presvedčená, že bez problémov budeme fungovať ďalej. Nemyslím si, že by naši voliči mali byť z SaS sklamaní. Dokonca si myslím, že to tak nie je. Myslím si, že vidia úspechy SaS po pár mesiacoch a vedia, že si vieme povedať aj svoj názor.  


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *