Jaro Filip, osobnosť, na ktorú sa nezabúda

Dalito.sk/srchívne foto: Život a tvorbu hudobníka, herca, redaktora i zabávača Jara Filipa pripomína päť rokov po jeho smrti výstava, ktorú v predsálí Hudobnej siene Bratislavského hradu otvorili 27. októbra 2005 FOTO TASR - Martin Baumann
TASR -

Fanúšikovia slovenskej hudobnej aj divadelnej scény si v sobotu (22. 6.) pripomenú nedožitých 70 rokov známeho speváka, skladateľa, klaviristu, herca, dramaturga aj humoristu Jaroslava Filipa. Jeho piesne majú dodnes v repertoári viacerí poprední slovenskí interpreti.

Rodák z Hontianskych Moraviec (*22. júna 1949) pochádzal z učiteľskej rodiny, vyštudoval Konzervatórium v Žiline a Vysokú školu múzických umení, odbor filmová a televízna scenáristika a dramaturgia. Pracoval ako redaktor Slovenského rozhlasu, ako dramaturg Poetického súboru Novej scény, od roku 1981 ako dramaturg a herec v Divadle pre deti a mládež v Trnave.

V hudbe začínal so skupinou Blues Five Petra Lipu, hral s ňou aj na pražskom bítovom festivale v roku 1969. V tom roku začala jeho spolupráca s Dežom Ursinym, hral na klávesových nástrojoch v skupine Burčiak, s ktorou Ursiny nahral albumy Nové mapy ticha (1979) či Modrý vrch (1981). Od roku 1978 spolupracoval s dvojicou Lasica – Satinský (L+S). Súbežne od roku 1979 pôsobil aj v skupine YPS.

Prvým výsledkom autorskej spolupráce s dvojicou L+S bola LP platňa Bolo nás jedenásť v roku 1981. Trinásť piesní na tomto albume je z Filipovho autorského pera, sú medzi nimi Chcel by som byť, Spomínam na Paríž, V jedálnom vozni, V našej obci, Za dedinou alebo Do batôžka.

Rok nato vydali druhú platňu S vetrom opreteky, opäť s hudbou Jara Filipa, medzi osemnástkou piesní bola aj skladba Čerešne. V roku 1987 vydali album s názvom My a v roku 1990 album Sťahovaví vtáci.

Začiatkom 90. rokov sa začala jeho spolupráca so spevákom a textárom Richardom Müllerom, jej výsledkom boli hity Milovanie v daždi, Cigaretka na 2 ťahy, V tom istom meste, 24 hodín denne či Spočítaj ma. Svoju prvú sólovú platňu Cez okno vydal v roku 1996 vo vlastnom vydavateľstve Salvador. Tam mu napísal Müller texty k desiatim piesňam, medzi ktorými boli Salvador Dali, Milovanie v hrošej koži, Už zajtra, Život či titulná Cez okno. Dva roky nato vydal ďalší sólový projekt s názvom Ten čo hrával s Dežom, z ktorého sú piesne Informácia o ovzduší, Syn nosí moju tvár, Vízum do pekla aj titulná Ja som ten čo hrával s Dežom.

Jaroslav Filip bol autorom scénickej hudby k divadelným a televíznym inscenáciám, k dokumentárnym aj hraným filmom. Autorsky aj herecky sa podieľal na rozhlasových a televíznych zábavných programoch, medzi nimi Záložňa, Apropo, či televízny Telecvoking. V roku 2007 vyšla v Opuse kompilácia Najkrajšie piesne Jara Filipa, v marci 2008 vyšiel album Pocta Jarovi Filipovi, kde jeho pesničky v nových aranžmánoch nahrali poprední slovenskí interpreti a skupiny. Aj Richard Müller ako poctu Filipovi nahral spoločne s Milanom Lasicom platňu Müller spieva Lasicu, Lasica spieva Müllera, Lasica a Müller spievajú Filipa, ktorá vyšla v októbri 2008. Človek hromadného výskytu, ako ho nazval Marián Varga, zomrel v Bratislave 11. júla 2000 vo veku 51 rokov.

K nedožitej sedemdesiatke sa v pondelok (24. 6.) v bratislavskej AXA aréne Národného tenisového centra uskutoční spomienkový koncert Jaro Filip 70, na ktorom vystúpia Richard Müller, Teatro Fatal, Bolo nás jedenásť a Jakub Ursiny. Špeciálnym hosťom koncertu bude Zuzana Mauréry. Na koncerte bude k dispozícií aj reedícia v  prvého sólového albumu Jaro Filip – Cez okno, ktorá okrem verzie CD vychádza po prvýkrát aj na vinyle.

Na deň jeho narodenín, sobotu 22. júna, pripravili Kúpele Dudince spolu s tamojšou Oblastnou organizáciou cestovného ruchu (OOCR) hudobný program popretkávaný spomienkami na jeho život a tvorbu.

Ako uviedla Andrea Petrušová z oddelenia marketingu kúpeľov, okrem mamy Jara Filipa prisľúbili účasť aj dcéra Dorota Nvotová či neter Lucia Šoralová. “Pomedzi hudobné vystúpenia ZUŠ Šahy, ktorú umelec navštevoval, Petra Lipu, skupiny Jaro Filip „70“ a Jaro Filip Revival – Richard Balog Band vystúpia so svojimi spomienkami aj humoristi Ján Snopko a Rasťo Piško. V závere sa predstaví zoskupenie Peter Bič projekt,” priblížila.

Motto podujatia vychádza z názvu Filipovho prvého sólového štúdiového albumu Cez okno. Aj preto organizátori vyhlásili začiatkom roka výzvu, aby obyvatelia Filipových rodných Hontianskych Moraviec a blízkeho okolia priniesli staré okná, z ktorých študenti odboru krajinná a záhradná architektúra SPU v Nitre pod vedením Zoltána Balka vytvoria sériu land artov v časti kúpeľného areálu, ktorý dostane názov Pliacok Jara Filipa.

„Prípravu na podujatie berieme veľmi vážne. Napriek tomu, že študenti majú aj iné povinnosti, na túto realizáciu sa pripravovali dva mesiace. Land arty sú dočasné, na Pliacku Jara Filipa však bude aj stála expozícia v podobe okna a nadrozmerných dverí, ktoré sme urobili spolu s akademickým sochárom Jozefom Kliským,“ uviedol k inštalácii Balko.

Otvorenie Pliacka bude o 14.00 h a odštartuje celé podujatie. „Táto časť sa nachádza v kúpeľnom areáli pri liečebnom dome Rubín vedľa sochy, ktorá sa volá Po kúpeli,“ vysvetľuje Petrušová. Na tomto mieste môžu účastníci využiť aj free WiFi zónu s názvom Sieťovka, podľa názvu online magazínu, ktorý Jaro Filip do roku 1997 viedol. „Návštevníci si môžu kúpiť tričká špeciálne vyrobené pre toto podujatie, navštíviť fotokútik či remeselnú uličku, prípadne si pozrieť výstavu venovanú umelcovi a prečítať si Filipoviny – noviny, ktoré sme vydali len pre toto podujatie.”

100 rokov ČSR: 100 hitov – druhú polovicu 80. rokov ťahali chlapi (9. časť)