3 odpovede

Je Dankov stožiar (bleskozvod) bezpečný? Vlajka môže zhorieť

V noci, 25. augusta sa Západným Slovenskom prehnala silná búrka, ktorú sprevádzala aj mimoriadne silná blesková aktivita. Podľa meteorológov do rána iba na tomto území udrelo viac ako 15 tisíc bleskov. Jeden z nich zachytáva aj vzácna fotografia Adama Kováča, ktorá naznačuje, že v túto divokú noc s najväčšou pravdepodobnosťou udrel blesk aj do dnes už presláveného stožiara predsedu Andrea Danka (SNS) pred parlamentom.

Búrka nad Bratislavou 24.8.2019, pri ktorej mal blesk zasiahnuť aj stožiar Andrea Danka/foto: FB Adam Kováč

Stožiar je totiž až neobvykle vysoký, aby bol vyšší ako ten v Maďarsku. Na kopci, v strede hlavného mesta, podľa požiadavky predsedu parlamentu meria neuveriteľných 30 metrov.

Vzhľadom na to, že je umiestnený v blízkosti nielen administratívnych budov, ale aj obydlí obyvateľov mesta, či dokonca v srdci turistami najvyhľadávanejšieho miesta Bratislavy nás zaujímalo, čo tento stožiar neohrozuje bezpečie nielen turistov a pracovníkov okolitých budov, ale aj obyvateľov, ktorí od stožiara bývajú vzdušnou čiarou desiatky metrov.

Na otázky Dalito odpovedala meteorologička Miriam Jarošová.

Meteorologička Miriam Jarošová/foto: archív Miriam Jarošová

Stožiar bude evidentne priťahovať stále nebezpečnejšie blesky práve pre svoju nevšednú výšku. Nie je to nebezpečné pre okolité budovy a jej obyvateľov, je normálne mať takýto „bleskozvod“ v obytnej zóne?

Pri správnom technickom prevedení nie je nebezpečné mať takto vysoké veci aj v obytnej zóne. Aj keď sa stavia, často sú žeriavy aj vyššie, ale majú správne zabezpečené uzemnenie a nič sa nestane.

Nie je to nebezpečné pre ľudí v blízkosti stožiara počas búrky, ktorí sa nečakane môžu nachádzať v jeho okolí a aká vzdialenosť od takého stožiaru je bezpečná? A môže vlajka, symbol štátnosti, zhorieť?

Samozrejme, vlajka pri údere blesku do stožiara môže zhorieť. S prítomnosťou ľudí pri stožiaroch je to všeobecne iné. Okolie stožiara by malo mať zabezpečenie proti krokovému napätiu. To sa rieši napr. zábranou v určitej vzdialenosti od daného miesta. Za touto zábranou je už pohyb bezpečný.

Do akej vzdialenosti sa blesk môže na danom mieste šíriť po zemi, teda ohroziť okoloidúcich či obyvateľov blízkych domov?


Šírenie blesku po povrchu alebo pod povrchom je závislé od geologického zloženie, vlhkosti… tu sa nedá jednoznačne povedať, v akej vzdialenosti je to už bezpečné. Napr. najdlhší blesk v archíve má horizontálnu dĺžku 321 kilometrov. Detekovali ho nad Oklahomou 20. júna 2007. Detaily sú zverejnené v odbornom článku v časopise Bulletin of the American Meteorological Society.

Otázky ohľadom bezpečnosti obyvateľov a turistov v blízkosti stožiara sme zaslali aj do Kancelárie NR SR.  Na otázky zatiaľ nereagovali. 

Musela som ten stožiar vidieť na vlastné oči, ten bleskozvod. On tam vážne stojí!


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *