Stĺpčeky

Je  manželstvo prežitok?

Kedysi som od iných počúvala, ako treba na manželstve neustále pracovať. Že manželstvo je postavené nielen na láske a vášni, ale aj na vysokej dávke tolerancie, trpezlivosti a komunikácii.

Vydatá som takmer päť rokov. A už chápem múdrosti našich mám a otcov. Žijem na vidieku, dokonca na polosamote, kde je asi dvadsať domov a približne osemdesiat stálych obyvateľov. Napriek tomu vôkol nás žije mnoho mladých rodín. No okrem nás má len jeden pár rovnaké priezvisko.

Zamýšľam sa, či už nie je inštitút manželstva v móde? Kedy nastala tá zmena? A hlavne: prečo?


Listujem si v obecných novinách a zisťujem, že v rubrike venovanej novorodencom má väčšina rodičov rozdielne druhé meno.

Rodinky na našej polosamote sú krásne. Mladí ľudia s jedným alebo dvomi potomkami. Dvadsiatnici a tridsatnici. Ľudia presvedčení, že k spokojnému spolužitiu nepotrebujú papier z úradu. Je teda manželstvo prežitok? Začína sa to zbytočnými výdavkami za snubný prsteň a vrcholí stovkami eur za svadobnú hostinu? Alebo sú to len zadné dvierka?

Raz som započula, že vraj načo svadba. Keby sa v budúcnosti rozišli, predídu ťahaniciam na súde. Bude to menej bolestivé. Alebo aj: Zobrať si jeho? Čo som na hlavu padnutá?

Neviem… Pozerať sa takto na spolužitie s človekom, ktorého ľúbim a mienim s ním zostarnúť, mi príde scestné. Už to nepovažujem ani za alibizmus, skôr za veľmi nevydarený vtip. No nechce sa mi smiať. Bez papiera je únik jednoduchší?

Aj my sa s manželom hádame. Niekedy pre maličkosti, inokedy sú to aj seriózne veci. Aj ja som mala chuť zbaliť si kufor a odísť. Ale o tom spolužitie nie je. A možno práve ten sľub vyrieknutý pred Bohom a ten papier z úradu mi zakazujú konať impulzívne.

Neodsudzujem nezosobášených rodičov. Len sa zamýšľam nad tým, prečo sa k ďalšiemu kroku neodhodlali. Čo ich na inštitúte manželstva odrádza? Prečo ich nepriťahuje? Prečo takých rodín pribúda? A prečo sa mnohé manželstvá končia rozvodom?


Nechce sa nám už bojovať? Tolerovať sa a diskutovať? Alebo jednoducho postačí
vedomie, že bez papiera je rozchod o niečo málo bolestivý.


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *