Stĺpčeky

Je mi nesmierne ľúto všetkých, ktorí ešte nestratili normálny rozum a neostali ľahostajní

Ku pandémii pristupujem absolútne zodpovedne, dokonca nad rámec. Nosím a nosila som rúško aj tam, kde som nemusela a nenosila tam kde nenosia doteraz. V Nórsku som bola týždne bez rúška, preletela kus cesty a neochorela. Tak snáď mám ešte právo sa spýtať, ako to je možné, že tam rúška nenosia dodnes (v MHD podľa hustoty) a aj tak patria medzi najlepších. Ak mi ostalo ešte právo samostatne rozmýšľať, tak mi ostalo aj právo sa pýtať na základe prežitého, aj faktov a dát svetových odborníkov (všetky sú na webe).

A tým je aj legitímna otázka, či tento povinný slovenský cirkus testovania je naozaj na niečo dobrý, ak sa napríklad COVID očkovanie neurobí povinné. Či sme tých možno aj 200 miliónov eur na testovanie nemali radšej od jari povinne investovať do nemocníc, zaplatiť lekárov, vybaviť covid jednotky, jednoducho sa lepšie pripraviť. Najlepšie ako by sme mohli a vedeli. A postarať sa ďalej aj o onkologických pacientov. Napríklad.

Zdravotníctvo SMER rozkradol, od marca sme mohli aspoň čo to pripraviť. Staviame už poľnú nemocnicu alebo o nej iba rozprávame? Či až keď bude neskoro? Strašne ma hnevá ako mnohým stačí tak málo, len taká pohodená populistická kostička. Akí sú mnohí lacní a nenároční. Takí ľahostajní egoisti.


Priateľke, onko pacientke, dali najbližšiu kontrolu iba po telefóne, lebo že COVID. Zrútil sa jej svet. Toto je tiež zodpovedné? Vám to neprekáža? To sa vás už netýka?

Ako novinárka som spoznala mužov, ktorým transplantovali srdce po prechodenej chrípke. Dnes má pre sezónnu chrípku 268 ľudí komplikácie. Dostanú sa vôbec do nemocnice alebo až keď chytia aj covid? Odpovede neprichádzajú. Toto nikomu nevadí lebo sa ho to dnes netýka? Ako som písala na jar. Omyl vážení, dnes nie, nabudúce to však môžete byť vy alebo váš blízky.

Takže nebudem pritakávať s „vlnou“ prekrúcania svetových odborných faktov slovenskou vládou. Dôkazov, dát a ani príbalových letákov testov. A budem sa pýtať ďalej. Nie preto, že pandémiu popieram, to môže len primitív, ale preto, že aj počas pandémie umierajú ľudia, ktorým sa nedostala zdravotná starostlivosť iba preto, lebo covid a my sme od jari neurobili pre nich nič. Ako to hovorievajú „negatívni koroňáci“? Tak ja to poviem opačne im. Spýtajte sa ich rodín. Pacientov, ktorí pre covid už zomreli, alebo už nemajú šancu, ale Covid ani nemali.

Takže nie, nikdy nebudem súhlasiť s vyhadzovaním miliónov len preto, že niekto si pandémiu pomýlil s olympiádou. Budem Slovensko donekonečna porovnávať s rozvinutými krajinami, ktoré majú aj nositeľov Nobelovej ceny.

Večer mi volala novinárka. Zlomená. Volala jej priateľka, ktorej na jar preložili operáciu na onkológii. Hlúpeho prsníka. Volala jej, aby sa s ňou rozlúčila. Mala „šťastie“, dostala sa aspoň do ambulancie. Od jari však neskoro. Metastázy má už v žalúdku.  

Ale pokojne sa mnohí búchajte do tých ľahostajných slovenských hrudí, akí ste zodpovední. Nie, nie ste, lebo či sa vám to páči alebo nie, ste len vyľakaní, ľahostajní, prinútení a ešte aj nezodpovední k tým, ktorí sa dnes nemôžu dostať do nemocníc, lebo áno, niekto to strašne kazil roky a kazí aj od jari. Podľa mňa majú takíto „zodpovední“  stáť v budúcnosti pred súdom. 


Uverejnili sme veľký rozhovor o tom, ako to od jari vyzerá na linkách dôvery. Je to šialené, ako ľudia upadajú do depresií a ku sklonom k samovráždám.  Zástupcovia Ligy za duševné zdravie boli úzko napojení na Ústredný krízový štáb SR. Členovia štábu vedeli, že duševné zdravie obyvateľov Slovenska je už na dne. Napriek tomu v strašení a otrasnej komunikácii k ľuďom ešte pridali. Ak vedeli aký dopad má ich komunikácia na ľudí a nič nezmenili, považujem to za absolútne zlyhanie nielen „odborné“ a politické, ale najmä ľudské.

Ide z toho strach čo sa deje so Slovenskom. Vôbec sa nečudujem, že o tomto „experimentálnom laboratóriu pre celý svet“ chce písať aj prestížny vedecký časopis. Určite o tom napíšeme aj na Dalito.sk. Presne ako o ďalších 350 vedeckých výskumoch z celého sveta doteraz. Je mi nesmierne ľúto všetkých, ktorí ešte nestratili normálny rozum, zaujímajú ich ešte dáta a dôkazy a neostali ľahostajní. Naozaj sme tie milióny na celoplošné testovanie nevedeli využiť lepšie a skôr?

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)  


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *