Je mi takých nesmierne ľúto

Dalito.sk/ilustračné foto: UK BA

Mám obrovské šťastie. A možno ani nie, lebo je ich určite viac. Slovenskí úradnícki anjeli, ktorí nielen pre mňa robia maximum. Okrem toho, že aj pri nich asi platí staré známe, ako sa do hory volá, tak sa z hory ozýva. Zatiaľ máme roky skóre 0:0.  

Mnohých už volám podľa krstného mena, dokonca virtuálne poznám najbližších. Kto im v rodine pribudol, nedajbože zomrel. Dokonca plánujeme aj spoločnú kávu.

Anjeli z úradov

Veľa sa spolu aj nasmejeme, najmä na mojom „byrokratickom analfabetizme“, ktorý sa rokmi vôbec nezlepšuje. Papierovačky, aby bolo všetko v poriadku , sú moja nočná mora. Aj ekonómka Adrianka by vedela o tom písať litánie. Obdivujem ju, že to so mnou dáva už roky. Lebo ja teda aj z maličkosti dokážem vyvolať takú paniku, že jej počas noci pošlem aj desať mailov. Niekedy zaplatím viac akoby som mala, alebo pošlem „povinné platby“ aj tam, kde nemám. Prípadne aj dvakrát za rok.

Dodnes si pamätám, ako ma bežný mail z daňového úradu vystresoval tak, že niečo nemám v poriadku, že som skoro skončila na pohotovosti. Pritom išlo len o informáciu, ktorú pani úradníčka s ekonómkou vyriešili obratom. A pani z daňového úradu sa ešte strachovala, či som prvotný šok z jej mailu prežila. Upokojila aj ju, že som len taký poctivec, ktorý to až preháňa, čím často vytvára až zbytočnú nadprácu.  

Obrovský strach

Opäť som volala s takou úradníčkou. Osobou, na ktorú nielen štát môže byť hrdý. Vybavili sme čo sme mali a úradnícky anjel zrazu posmutnel. Priznala sa, že všetci v rodine sú už zaočkovaní okrem nej. Aký obrovský strach má z očkovania proti covidu. Volali sme spolu dlho. Dala som do toho nielen celý zvyšný kredit, ale aj zvyšok energie, ktorej po operácii nemám navyše. Keď sme skončili, spala som hodinu a pol.

Pomôcť včas

Či som ju presvedčila, aby sa nebála, ukáže až čas. Veľmi jej držím palce, aby našla odvahu. Bolo mi jej vlastne veľmi ľúto, lebo žiť s takým strachom a tak dlho musí byť hrozné. Nebola to žiadna pomýlená antivaxerka, ktorej úroveň neľudskosti môžete už exaktne merať na internete. Bola to vystrašená žena v rokoch, ktorá sa bojí covidu aj vakcíny a evidentne sa v tom točí dokola. Nespochybňovala nič, len sa veľmi bála.  Obávam sa, že takých ľudí je medzi nami oveľa viac, ako tých pomýlených na webe a politici a aj racionálni praktickí lekári by mali urobiť všetko preto, aby im pomohli sa správne rozhodnúť. A hlavne včas.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)