Správy

Je prezident Donald Trump psychicky v poriadku?

Ponúkame vám veľký agentúrny prehľad všetkých reakcií na margo posledných vyjadrení amerického prezidenta Donalda Trumpa. Na ich základe  mnohí žiadajú o vyšetrenie jeho duševného stavu a spôsobilosti riadiť Biely dom. Veľvyslanec USA v Paname, po posledných vyjadreniach Donalda Trumpa, odstúpil.

Prehľad agentúrnych vyjadrení vám ponúkame od najnovších po najstaršie.

OSN, Senegal a Salvádor odsúdili Trumpovo znevažujúce vyjadrenie 


New York 13. januára (TASR) – Dôstojnosť, rovnosť a ľudské práva utečencov a migrantov je nevyhnutné rešpektovať, uvádza sa v piatkovom vyhlásení generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa, ktorý tak reagoval na vyjadrenie amerického prezidenta Donalda Trumpa ohľadom obnovenia ochrany prisťahovalcov z Haiti, Salvádora a afrických krajín. Tie Trump údajne nazval „špinavými dierami“, napísala agentúra AP.
Hovorca generálneho tajomníka OSN Stéphane Dujarric v reakcii na Trumpove vyjadrenia poukázal na Guterresov štvrtkový prejav o migrácii. Generálny tajomník v ňom vyzval všetky štáty, aby sa zamerali na nesmierne pozitívny prínos migrácie a narábali so „skutočnosťami, nie s predsudkami“.
Senegalský prezident Macky Sall uviedol, že je Trumpovými vulgárnymi výrokmi na adresu prisťahovalcov z afrických krajín a Haiti otrasený. „Afrika a čierna rasa si zaslúžia úctu a ohľaduplnosť všetkých,“ uviedol Sall.
Na Trumpove slová reagovalo aj salvádorské ministerstvo zahraničných vecí, ktoré Spojeným štátom zaslalo protestnú nótu a požaduje „rozhodné odmietnutie“ vyjadrenia amerického prezidenta.

Trumpov lekár: Prezidentov zdravotný stav je výborný 

Washington 13. januára (TASR) – Americký prezident Donald Trump sa v piatok podrobil prvej lekárskej prehliadke od svojho nástupu do funkcie a jeho zdravotný stav je výborný. V piatok o tom podľa agentúry DPA informoval prezidentov lekár Ronny Jackson.
Prvú lekársku prehliadku od svojho nástupu do úradu v januári 2017 absolvoval Trump v Národnom vojenskom zdravotníckom stredisku Waltera Reeda v meste Bethesda v štáte Maryland, pričom vyšetrenie trvalo približne tri hodiny.
„Preventívna prehliadka prezidenta… dopadla mimoriadne dobre. Prezidentov zdravotný stav je výborný a v utorok vás s potešením o ňom budem informovať podrobnejšie,“ uviedol Jackson v krátkom vyhlásení Bieleho domu.
Jackson podľa vlastných slov výsledky Trumpovej lekárskej prehliadky spracuje, pričom v utorok o nich na spoločnom brífingu s hovorkyňou Bieleho domu Sarah Sandersovou bude informovať novinárov a odpovedať na ich otázky.

USA: Trump vyzdvihol predaj stíhačiek, ktoré existujú iba vo videohre

Washington 12. januára (TASR) – Americký prezident Donald Trump vyvolal údiv médií, keď počas stredajšieho stretnutia s nórskou premiérkou Ernou Solbergovou v Bielom dome hovoril v súvislosti s touto škandinávskou krajinou o dodaní stíhačiek F-52, ktoré však existujú iba vo videohre Call of Duty: Advanced Warfare.
Trump vyzdvihol predaj týchto fiktívnych bojových lietadiel popri upevňujúcom sa vzťahu medzi USA a Nórskom v oblasti obrany. Zároveň poznamenal, že „Nórsko je skvelým zákazníkom, spojencom a priateľom“.
„V novembri sme začali dodávať prvé stroje F-52,“ vyhlásil Trump. Podľa denníka The Washington Post si však prezident splietol celkový počet objednaných lietadiel, ktorých je práve 52, a typové označenie stíhačky F-35 Lightning II, ktoré americký koncern Lockheed Martin postupne dodáva armáde severského kráľovstva.
Tlačová kancelária Bieleho domu na danú záležitosť nereagovala a neodpovedala ani na otázku viacerých médií, či je Trump fanúšikom zmienenej akčnej videohry, ktorú v roku 2014 priniesla na trh spoločnosť Activision.
F-35 Lightning II je najpokrokovejším bojovým lietadlom v ozbrojených silách USA. Je vybavené technológiou, ktorá zaručuje jeho viacúčelové využitie vrátane súbojov s inými lietadlami, úzkej vzdušnej podpory pozemných vojsk, uskutočňovania vzdušného prieskumu alebo vykonávania útokov elektronickej vojny.

OHCHR hovorí o šokujúcich a zahanbujúcich vyjadreniach prezidenta USA 


Ženeva 12. januára (TASR) – Znevažujúce vyjadrenia amerického prezidenta Donalda Trumpa o migrantoch sú nebezpečné, pretože podporujú rasizmus a xenofóbiu, uviedol v piatok hovorca Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR) Rupert Colville.
„Pokiaľ sa to potvrdí, sú to šokujúce a zahanbujúce vyjadrenia z úst prezidenta Spojených štátov. Prepáčte, ale na toto sa nedá použiť iné slovo ako rasista,“ povedal hovorca komisára Zajda Raada Husajna, ktorého cituje agentúra DPA.
„Nemôžete odmietnuť celé krajiny a kontinenty ako ‘špinavé diery’, ktorých celé populácie, čo nie sú biele, sú preto nevítané,“ dodal Colville.
Americký prezident Trump zaskočil vo štvrtok kongresmanov otázkou, prečo by USA mali prijímať ďalších imigrantov z krajín, ktoré sú podľa neho „špinavými dierami“. Reagoval tak na ich návrh na obnovenie ochrany prisťahovalcov z Haiti, Salvádora a Afriky. O Trumpovom výroku informovali americké médiá s odvolaním sa na zdroje oboznámené s rozhovorom prezidenta a zákonodarcov za zatvorenými dverami.
Trump sa podľa zdrojov o takýchto krajinách vyjadril vulgárnym slovom, ktoré v angličtine označuje špinavé alebo odporné miesto, keď mu dvaja senátori v Oválnej pracovni hovorili o navrhovanom kompromise v otázke imigračných opatrení.

Trump: Prečo by Spojené štáty mali prijímať imigrantov zo „špinavých dier“? 

Washington 12. januára (TASR) – Americký prezident Donald Trump zaskočil vo štvrtok kongresmanov otázkou, prečo by USA mali prijímať ďalších imigrantov z krajín, ktoré sú podľa neho „špinavými dierami“. Reagoval tak na ich návrh na obnovenie ochrany prisťahovalcov z Haiti, Salvádora a Afriky, informovali americké médiá s odvolaním sa na zdroje oboznámené s rozhovorom prezidenta a zákonodarcov za zatvorenými dverami.
Trump sa podľa zdrojov o takýchto krajinách vyjadril vulgárnym slovom, ktoré v angličtine označuje špinavé alebo odporné miesto, keď mu dvaja senátori v Oválnej pracovni hovorili o navrhovanom kompromise v otázke imigračných opatrení. Prezident následne povedal, že Spojené štáty by mali umožniť príchod väčšieho počtu ľudí z krajín ak Nórsko, uviedli noviny Washington Post a tlačová agentúra AP.
Celkovo šiesti senátori z tábora republikánov i demokratov dúfali, že Trump podporí ich dohodu, ktorá by ukončila mesiace trvajúce spory týkajúce sa okrem iného ochrany státisícov imigrantov, ktorí sa do krajiny dostali nelegálne ešte ako deti.
V rámci kompromisu skupina senátorov navrhla tiež obnovenie vlani ukončenej osobitnej ochrany pre občanov Salvádora, Haiti, Nikaraguy a Sudánu ako krajín postihnutých prírodnými katastrofami alebo občianskou vojnou.
Dohoda by na druhej strane sprísnila predpisy ohľadom príchodu rodinných príslušníkov imigrantov, obmedzila tzv. vízovú lotériu a poskytla Trumpovi financie na výstavbu múru na hranici s Mexikom na ďalší rok.
Biely dom však návrh neskôr odmietol. Vydal tiež vyhlásenie, podľa ktorého Trump podporuje imigračnú politiku vítajúcu „tých, ktorí môžu prispieť k našej spoločnosti“.
Hovorca Bieleho domu Raj Shah po otázke o vyjadreniach Trumpa na neverejnom stretnutí so senátormi údajné slová prezidenta nepoprel. „Určití politici vo Washingtone sa rozhodli bojovať za cudzie krajiny, no prezident Trump bude vždy bojovať za Američanov,“ povedal hovorca.
Trumpov výrok o „špinavých dierach“ okamžite vyvolal kritiku medzi politikmi i organizáciami za občianske práva.
„Rasista,“ tvítovala členka Snemovne reprezentantov, demokratka Kathleen Riceová. Predseda Kongresového černošského výboru Cedric Richmond označil Trumpove slová za „ďalší dôkaz, že jeho program Urobiť Ameriku znova veľkou je v skutočnosti programom Urobiť Ameriku znova belošskou“.
Ich republikánska kolegyňa Mia Loveová, dcéra haitských imigrantov, uviedla, že „takéto správanie je neprijateľné zo strany lídra našej krajiny“. Trump sa podľa nej musí ospravedlniť Američanom a „krajinám, ktoré tak bezohľadne očiernil“.

Britské médiá: Februárovú návštevu Trumpa v Londýne odvolali 

Londýn 12. januára (TASR) – Americký prezident Donald Trump nepocestuje vo februári na návštevu Británie, aby tam otvoril nové veľvyslanectvo Spojených štátov v Londýne. S odvolaním sa na vládne zdroje o tom v noci na piatok informovali viaceré britské médiá.
Podľa zdrojov Washington naznačil, že namiesto Trumpa bude ambasádu, postavenú za miliardu dolárov na brehu Temže, otvárať minister zahraničných vecí Rex Tillerson, napísal denník The Guardian.
Dôvod zrejmého odvolania návštevy nie je známy, podľa bulvárneho denníka Daily Mail však Trump údajne nebol spokojný s tým, že by ho v Británii neprivítali slávnostne s červeným kobercom.
Britská premiérka Theresa Mayová pozvala Trumpa na štátnu návštevu Spojeného kráľovstva ešte pred rokom, keď bola prvou svetovou líderkou, ktorá zavítala do Bieleho domu po nástupe jeho nového šéfa.
Trumpova plánovaná cesta sa však stala kontroverznou. Štátna návštevu totiž obvykle zahŕňa pompézne ceremónie a podujatia, ktorých hostiteľkou je kráľovná Alžbeta II.
Takmer dva milióny ľudí v Británii podpísali petíciu vyzývajúcu na odvolanie takejto pozvánky pre Trumpa, pretože jeho návšteva by spôsobila kráľovnej nepríjemnosti. Okrem toho by šéfa Bieleho domu zrejme „vítali“ aj protestujúci, pričom poslanci vyhlásili, že by mu neumožnili predstúpiť pred parlament.
V decembri sa tak objavili informácie, že Trump predsa len do Británie príde, na krátku neformálnu pracovnú návštevu vo februári, aby otvoril veľvyslanectvo a viedol rozhovory s Mayovou. Vládni predstavitelia tiež skúmali možnosť jeho stretnutia s kráľovnou bez pompy a štátneho banketu.
Kancelária britskej premiérky vo štvrtok neskoro večer odmietla potvrdiť, či bola návšteva Trumpazrušená. Hovorca len zopakoval doterajšie stanovisko Downing Street o tom, že prezident USA dostal pozvánku a prijal ju, no termín jeho cesta zatiaľ nebol stanovený.
Mayovej vláda vyzdvihuje „osobitný“ úzky vzťah Londýna s Washingtonom ako pilier svojej zahraničnej politiky v čase, keď sa pripravuje na vystúpenie z Európskej únie.
Medzi oboma krajinami sa však v uplynulých mesiacoch objavilo aj napätie – naposledy, keď Trump vyvolal pobúrenie verejnou kritikou Mayovej na sociálnej sieti Twitter po tom, ako premiérka kritizovala, že retvítoval protiislamské videá britskej krajnej pravice.

Trump: Nórsko je skvelým zákazníkom, spojencom a priateľom 

Washington 10. januára (TASR) – Americký prezident Donald Trump privítal v stredu v Bielom dome nórsku premiérku Ernu Solbergovú. Išlo o prvého zahraničného lídra, ktorý navštívil Trumpa v novom roku, uvádza agentúra AP.
Trump na stretnutí so Solbergovou v Oválnej pracovni uviedol, že Nórsko je významným nákupcom amerického vojenského vybavenia vrátane stíhačiek F-35. „Nórsko je skvelým zákazníkom, spojencom a priateľom,“ poznamenal.
Solbergová vyhlásila, že jej krajina „oceňuje dobrú spoluprácu s USA“, ktoré označila za najbližšieho spojenca v rámci NATO. Spomenula tiež nórske investície v USA, ktoré podľa nej podporili 470.000 pracovných miest.
Program ich rozhovorov mal podľa očakávania zahŕňať bilaterálne vzťahy medzi Oslom a Washingtonom, riešenie otázok regionálnej a globálnej bezpečnosti, ako aj ekonomickej prosperity. Trump a Solbergová mali na programe tiež rokovania o obchodných záležitostiach, obrane a bezpečnostných cieľoch v rámci NATO a vojenskej koalície proti Islamskému štátu.
Solbergová predtým vyhlásila, že do svojej rokovacej agendy zaradí aj klimatickú problematiku a „otvorený svetový obchod“. Obaja politici mali súkromné stretnutia a absolvovali spoločnú tlačovú konferenciu.
Nórsko sa chce stať medzinárodným lídrom v úsilí o zníženie otepľovania planéty emisiami. Zatiaľ čo táto škandinávska krajina zostáva významným vývozcom ropy a zemného plynu, nórska vláda bola medzi prvými, ktoré podpísali prelomovú parížsku klimatickú dohodu o znížení emisií skleníkových plynov do roku 2030 o 40 percent.


USA: Bannon po roztržke s Trumpom odstúpil z vedenia portálu Breitbart News 

Washington 10. januára (TASR) – Steve Bannon, jeden z architektov volebného úspechu Donalda Trumpa, odstúpil z vedenia ultrakonzervatívneho amerického spravodajského portálu Breitbart News. Informoval o tom v utorok samotný portál.
Odchod Bannona prišiel niekoľko dní po zverejnení nelichotivej knihy o prezidentovi USA s názvom Fire and Fury: Inside the Trump White House (Oheň a hnev: Vo vnútri Trumpovho Bieleho domu), v ktorej sa nachádzajú aj Bannonove ostro kritické výroky na adresu Trumpovho syna či spolupracovníkov. Prezidenta Trumpa obsah knihy nahneval a označil ju za „vymyslenú“. Dodal, že „je plná klamstiev, prekrútených informácií a zdrojov, ktoré neexistujú“.
Výkonný riaditeľ Breitbart News Larry Solov oznámil Bannonov odchod v odkaze na webovej stránke.
„Steve je drahocennou súčasťou nášho posolstva a vždy mu budeme vďační za jeho prínos a za to, čo nám pomohol dosiahnuť,“ uviedol Solov.
Bannon stál na čele portálu od roku 2012, pripomenula tlačová agentúra DPA.
Bannon – Trumpov hlavný stratég, ktorý odišiel zo svojho postu v Bielom dome v auguste – vyhlásil: „Som hrdý na to, čo tím Breitbart News za taký krátky čas dosiahol pri vytváraní spravodajskej platformy svetovej úrovne.“
Bannon sa v nedeľu snažil udobriť si Trumpa a tvrdil, že výroky zverejnené v knihe o prezidentovom synovi, ktorého označil za vlastizradcu a zlého vlastenca, sa týkali bývalého šéfa Trumpovej predvolebnej kampane Paula Manaforta, nie Trumpa mladšieho. Bannon vydal vyhlásenie, kde chválil prezidentovho syna.

USA: Trumpa by mohli odvolať z funkcie aj pre údajnú psychickú nespôsobilosť 

Washington 9. januára (TASR) – Americké médiá v týchto dňoch preberajú ďalšiu z možností odvolania Donalda Trumpa z prezidentskej funkcie. Súčasný šéf Bieleho domu by eventuálne mohol prísť o svoj post na základe 25. dodatku k ústave USA, ktorý hovorí o psychickej nespôsobilosti prezidenta na výkon úradu.
„Existujú nové správy o tom, že personál Bieleho domu diskutuje o 25. dodatku,“ uviedla v pondelok spravodajská televízia CNN.
Konanie vo veci uplatnenia tohto dodatku sa začína vtedy, keď sa väčšina členov prezidentovho kabinetu zhodne na tom, že už ďalej nie je schopný vykonávať svoju funkciu. Túto skutočnosť musia verejne vyhlásiť a predložiť na schválenie Kongresu. Ten musí následne takýto krok odobriť dvojtretinovou väčšinou hlasov.
Príslušný dodatok k ústave prijal americký Kongres v roku 1965. Rieši prevzatie funkcie šéfa Bieleho domu viceprezidentom v prípade, že prezident ju nie je schopný vykonávať, napríklad z dôvodu úmrtia alebo fyzickej či psychickej nespôsobilosti. Dodatok bol prijatý po zavraždení prezidenta Johna F. Kennedyho a v súvislosti s obavami, ktoré vyvolali vážne zdravotné problémy jeho predchodcu Dwighta Eisenhowera.
„Využitie dodatku bolo raz krátko zvažované, keď sa členovia tímu prezidenta Ronalda Reagana domnievali, že je nešikovný a nevšímavý. Nakoniec ale od tejto myšlienky upustili,“ pripomenula CNN.
V prípade Trumpa majú byť dôvodom na využitie 25. dodatku jeho údajné psychické problémy. Diskusie o mentálnej spôsobilosti Trumpa na funkciu prezidenta ho sprevádzajú už od čias predvolebnej kampane. V týchto dňoch ešte nabrali na intenzite po vydaní knihy s názvom „Fire and Fury: Inside the Trump White House“ (Oheň a hnev: Vo vnútri Trumpovho Bieleho domu) spisovateľa a novinára Michaela Wolffa, ktorá prezidenta zobrazuje ako neinformovaného a nespôsobilého na výkon úradu. Trump správy spochybňujúce jeho duševnú stabilitu odsúdil a na sociálnej sieti Twitter napísal, že je „veľmi stabilný génius“.
CNN zdôraznila, že využitie 25. dodatku nebude o nič jednoduchšie než proces impeachmentu, o ktorý sa demokratickí kongresmani už raz neúspešne pokúsili.
„Odstránenie prezidenta 25. dodatkom si vyžaduje politickú apokalypsu, niečo ako prezidenta v kóme alebo rozpor takých obrovských rozmerov, ktoré by ohrozovali štruktúru krajiny alebo jej existenciu,“ uviedla televízia.
V Kongrese majú v súčasnosti väčšinu republikáni a aj preto ním neprešiel ani návrh na iný spôsob odstavenia Trumpa z úradu – impeachment, odvolanie z úradu v prípade zrady, korupcie alebo iných vážnych trestných činov či priestupkov.
Začiatkom decembra navrhol impeachment demokrat Al Green. Argumentoval pritom údajnými rasistickými a šovinistickými postojmi Trumpa, ktoré sa premietajú aj do jeho politiky. Nezískal však ani podporu väčšiny demokratov, nie to republikánov.
CNN dodala, že existuje veľmi jednoduchý spôsob, ako môže Trump ukončiť debatu o svojom psychickom stave. Na tento piatok má naplánovanú každoročnú prezidentskú lekársku prehliadku.
„Počas tejto prehliadky by mali lekári zhodnotiť aj Trumpov duševný stav. V minulosti sa prezidentskí lekári nezameriavali na psychický stav, ale Trump by mal také vyšetrenie nielen privítať, ale vyžiadať si ho,“ uviedla televízia.

USA: Trump pracuje menej, viac času venuje televízii a Twitteru 

Washington 9. januára (TASR) – Pracovné dni amerického prezidenta Donalda Trumpa sú kratšie. Do Oválnej pracovne prichádza oveľa neskôr než na začiatku svojho funkčného obdobia pred necelým rokom a absolvuje menej stretnutí. Uviedla to v pondelok spravodajská stránka Axios, odvolávajúca sa na interné pracovné plány Bieleho domu, ktoré sú podrobnejšie ako tie, čo dostávajú médiá, ako aj na údaje vládnych úradníkov.
Dopoludnia od ôsmej do jedenástej hodiny má mať Trump „Executive Time“, teda čas vyhradený na pracovné povinnosti. Podľa pracovného plánu ho trávi v Oválnej pracovni, avšak v skutočnosti takmer vždy zostáva v obytnej časti Bieleho domu, kde píše príspevky na svoje twitterové konto a sleduje správy v káblovej televízii. Spravidla až potom Trump prichádza na svoje prvé pracovné stretnutie vo svojej kancelárii.
Pre porovnanie – prezident George W. Bush prichádzal do Oválnej pracovne najneskôr o 06.45 h, Trumpovpredchodca Barack Obama sa tam zdržiaval od 09.00 h do 10.00 h po obvyklej rannej rozcvičke.
Celkovo sú Trumpove oficiálne pracovné dni podľa stránky Axios pomerne krátke, pretože okolo 18. hodiny sa vracia do obytnej časti svojho sídla. Predtým Trump zvyčajne absolvuje jedno alebo dve stretnutia, ale taktiež strávi veľa času telefonovaním a opäť sledovaním televízie.
Hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová označila Trumpa za „jedného z najťažšie pracujúcich ľudí“, akých kedy videla. Novinári podľa nej dali opakovane najavo, „že si želajú, aby prezident spomalil – pretože niekedy majú problém s ním držať krok“.

USA: Autor knihy Wolff poprel Bannonovo vysvetlenie výrokov o Trumpovom synovi 

Washington 8. januára (TASR) – Autor novej nelichotivej knihy o Bielom dome a jeho šéfovi Donaldovi Trumpovi, Michael Wolff, v pondelok poprel vysvetlenie bývalého Trumpovho stratéga Steva Bannona týkajúce sa výrokov, ktoré nahnevali amerického prezidenta.
Wolff v pondelok vystúpil v programe Morning Joe na televíznej stanici MSNBC, kde rozprával o svojej knihe Fire and Fury: Inside the Trump White House (Oheň a hnev: Vo vnútri Trumpovho Bieleho domu).
V knihe sú aj pasáže, kde Bannon opisuje stretnutie Donalda Trumpa mladšieho, vplyvných spolupracovníkov z volebnej kampane a ruskej právničky Natalie Veseľnickej z júna 2016 v newyorskom mrakodrape Trump Tower ako „vlastizradné“ a „nevlastenecké“.
Bannon v nedeľu pozmenil opis stretnutia. A vydal vyhlásenie, že jeho výroky mierili na bývalého šéfa Trumpovej predvolebnej kampane Paula Manaforta, nie na Trumpovho najstaršieho syna. Bannon vo vyhlásení naopak chválil prezidentovho syna a dodal, že ľutuje, že ho nezverejnil skôr.
Wolff však v pondelkovom televíznom programe povedal, že Bannonove výroky „mierili priamo na Donalda mladšieho“.
Kniha charakterizuje 45. prezidenta Spojených štátov ako lídra, ktorý nechápe vážnosť svojho úradu a ktorého schopnosti jeho spolupracovníci spochybňujú. Trump ostro skritizoval knihu ako „vymyslenú“. Dodal, že „je plná klamstiev, prekrútených informácií a zdrojov, ktoré neexistujú“.
Na obranu Trumpa sa postavili aj ďalší predstavitelia jeho administratívy a snažia sa utlmiť dôsledky tejto kontroverznej knihy, ktorá spochybňuje Trumpovu spôsobilosť vykonávať prezidentský úrad.
Hlavný politický poradca Stephen Miller povedal, že obsah „protirečí realite“, a knihu označil za „brak“.

Trump: Som „veľmi stabilný génius“ 

Washington 6. januára (TASR) – Americký prezident Donald Trump odsúdil v sobotu správy spochybňujúce jeho duševnú stabilitu a na sociálnej sieti Twitter napísal, že je „veľmi stabilný génius“. Informovala o tom spravodajská stanica CNN.
Podľa neho jeho kritici vytiahli starý manuál, ktorý sa používal proti exprezidentovi Ronaldovi Reaganovi a vykrikujú o mentálnej stabilite a inteligencii. Uviedol, že jeho dvoma najväčšími kladmi sú práve duševná stabilita a to, že je „naozaj inteligentný“. Fakt, že sa stal z úspešného obchodníka televíznou hviezdou a na prvý pokus aj prezidentom, ho oprávňuje podľa neho k tomu, aby sa označil „nie za inteligentného, ale za génia….a k tomu ešte veľmi stabilného génia“.
Trump reagoval na vydanie knihy ostro kritizujúcej jeho prvý rok v úrade prezidenta. Kniha spisovateľa a novinára Michaela Wolffa s názvom „Fire and Fury: Inside the Trump White House“ (Oheň a hnev: Vo vnútri Trumpovho Bieleho domu) vykresľuje súčasného šéfa Bieleho domu ako človeka, ktorý sa správa ako dieťa, a podnietila nové dohady o tom, nakoľko je spôsobilý vykonávať verejnú funkciu.
V knihe dostal značný priestor aj bývalý hlavný stratég Bieleho domu a niekdajší šéf Trumpovej predvolebnej kampane Stephen Bannon. Trump ho kritizoval za jeho ostré vyjadrenia už v stredu. „(Bannon) nemá so mnou alebo mojím prezidentským úradom nič spoločné…  Keď bol prepustený, neprišiel len o prácu, ale aj o rozum,“ povedal americký prezident.
Wolffova kniha je podľa agentúry AP založená na viac ako 200 rozhovoroch s poprednými členmi Trumpovej administratívy, ako i prezidentom samotným.
V piatok v rozhovore pre CNN reagoval na otázku o Trumpovej duševnej spôsobilosti zastávať funkciu prezidenta aj americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson. „Nikdy som jeho mentálnu spôsobilosť nespochybňoval. Nemám dôvod spochybňovať jeho mentálnu spôsobilosť,“ uviedol.

USA: Tillerson mieni zotrvať na poste šéfa americkej diplomacie 

Washington 6. januára (TASR) – Americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson v piatok povedal, že hodlá zotrvať vo svojej funkcii po celý tento rok – i napriek dohadom, že by z nej vzhľadom na napätý vzťah s prezidentom Donaldom Trumpom mohol čoskoro odísť.
Tillerson v rozhovore pre televíziu CNN uviedol, že Trumpova vláda mala podľa neho „veľmi úspešný“ rok 2017 a teraz uskutočňuje opatrenia, ktoré povedú k „veľmi, veľmi úspešnému roku 2018“.
Na naliehanie ohľadom svojich plánov Tillerson dodal: „Mám v úmysle byť tu po celý rok.“
Počas vlaňajška sa zdalo, že Tillersonove vzťahy s Trumpom sa zhoršujú. Televízia NBC v októbri priniesla správu, že Tillerson po júlovom stretnutí v Pentagóne označil prezidenta za „hlupáka“. V novembri sa objavili správy, že Biely dom zvažuje výmenu na poste šéfa diplomacie.
Tillerson pre CNN povedal, že Trump mu nijako nenaznačil, že by jeho funkcia bola v ohrození.
Interview prišlo v deň vydania knihy ostro kritizujúcej prvý Trumpov rok v úrade prezidenta. Kniha vykresľuje súčasného šéfa Bieleho domu ako človeka, ktorý sa správa ako dieťa, a podnietila nové dohady o tom, nakoľko je spôsobilý vykonávať verejnú funkciu.
Po otázke, či sa zhoduje s názorom, že Trump nie je duševne spôsobilý zastávať takúto funkciu, Tillerson odpovedal: „Nikdy som jeho mentálnu spôsobilosť nespochybňoval. Nemám dôvod spochybňovať jeho mentálnu spôsobilosť.“
Minister prezradil, že mu istý čas trvalo, kým zistil, ako môže s Trumpom najlepšie komunikovať. Tillerson, ktorý bol pred pôsobením vo vláde šéfom ropnej a plynárenskej spoločnosti ExxonMobil, Trumpa predtým nepoznal. Podľa jeho slov majú obaja odlišný štýl riadenia a rozhodovania.
„Musel som sa naučiť, čo je pri tomto prezidentovi efektívne. Nie je typickým prezidentom z minulosti. To je podľa mňa dobre známe. To je však tiež (dôvod), prečo si Američania zvolili jeho,“ dodal Tillerson.

Twitter: Svetoví lídri ako Trump majú osobitné postavenie

San Francisco 6. januára (TASR) – Spoločnosť Twitter Inc v piatok potvrdila svoj postoj v tom, že účty svetových lídrov na jej sociálnej sieti majú osobitné postavenie. Odmietla tak požiadavky používateľov, ktorí firmu vyzvali, aby zakázala prístup prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi. Informovala o tom agentúra Reuters.
„Zablokovanie svetového lídra na Twitteri alebo odstránenie jeho kontroverzných tvítov by skrylo dôležité informácie, ktoré by ľudia mali mať možnosť vidieť a diskutovať o nich,“ uviedol Twitter v správe na svojom podnikovom blogu.
Twitter už v septembri oznámil, že „spravodajská zaujímavosť“ a to, či je ten-ktorý tvít vo „verejnom záujme“, patria k faktorom, ktoré zvažuje pred vymazaním účtu alebo tvítu.
Debata okolo Trumpovho tvítovania vypukla znovu po tom, ako šéf Bieleho domu prostredníctvom svojho konta @realDonaldTrump v utorok vyhlásil, že má „oveľa väčšie“ a „oveľa silnejšie“ nukleárne tlačidlo než severokórejský vodca Kim Čong-un.
Kritici tvrdia, že tento tvít a pokračujúca prítomnosť Trumpa na tejto sociálnej sieti ohrozujú svet a porušujú zákaz vyhrážania sa násilím, ktorý platí na Twitteri. Niektorí používatelia v stredu protestovali pred ústredím Twitteru v San Franciscu.
Twitter na svojom blogu reagoval, že aj v prípade, ak by zablokoval niektorého svetového lídra, neumlčalo by ho to.
Spoločnosť zdôraznila, že kontroluje tvíty svetových lídrov a zodpovedajúcim spôsobom uplatňuje svoje pravidlá, čo ponecháva otvorenú možnosť vymazania určitého materiálu, ktorý na sieti zverejnia.
„Účet žiadneho jedného človeka nepoháňa rast Twitteru a ani neovplyvňuje tieto rozhodnutia. Usilovne sa snažíme, aby sme zostali nezaujatí, a pamätáme pritom na verejný záujem,“ dodala.
Niektorí používatelia Twitteru vyjadrili podporu rozhodnutiu spoločnosti, iní sa však sťažovali na dvojaký meter.
„Ak by som tvítoval polovicu z toho, čo Trump od svojho nástupu do funkcie, do tejto siete by mi natrvalo zakázali prístup,“ napísal používateľ Twitteru z konta @michaelranaii.

USA: Nelichotivá kniha o prvom roku Trumpa v úrade príde do obchodov už v piatok 

Washington 5. januára (TASR) – Prvé výtlačky kontroverznej novej knihy, ktorá zobrazuje amerického prezidenta Donalda Trumpa ako neinformovaného a nespôsobilého vykonávať úrad, sa dostanú na pulty obchodov už v piatok. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.
Trumpoví právnici pohrozili vydavateľovi Henrymu Holtovi podaním žaloby, ak túto knihu vydá, čo ho však neodradilo, ale naopak inšpirovalo k tomu, že ju vydá o štyri dni skôr oproti plánovanému termínu. „Po knihe je bezprecedentný dopyt,“ vysvetlilo vydavateľstvo.
Kniha spisovateľa a novinára Michaela Wolffa má názov „Fire and Fury: Inside the Trump White House“ (Oheň a hnev: Vo vnútri Trumpovho Bieleho domu).
Kniha sa už vďaka objednávkam dostala na prvé miesto v rebríčku predajnosti v internetovom obchode Amazon.
Podľa úryvkov, ktoré z knihy v stredu 3. januára zverejnili magazín New York a britský denník Guardian, Trumpova predvolebná kampaň v roku 2016 bola honbou za publicitou a jej účelom teda nebolo získať prezidentský úrad.
V knihe dostal značný priestor aj bývalý hlavný stratég Bieleho domu a niekdajší šéf Trumpovej predvolebnej kampane Stephen Bannon. Ten podľa zverejnených úryvkov označil za „vlastizradné“ a  „nevlastenecké“ stretnutie, na ktorom sa v júni 2016 v newyorskom mrakodrape Trump Tower zišli Donald Trumpmladší, zať terajšieho amerického prezidenta Jared Kushner a bývalý šéf Trumpovej kampane Paul Manafort s ruskou právničkou Nataľjou Veseľnickou.
Odvtedy, ako boli zverejnené niektoré úryvky z knihy, hlavní Bannonovi podporovatelia sa od neho začali dištancovať, napísal vo štvrtok denník New York Times.
Právnik Charles Harder vo štvrtok v mene amerického prezidenta v liste spisovateľovi i jeho vydavateľovi napísal, že výroky pripisované v knihe Bannonovi a ďalším osobám sú nactiutŕhaním.
Samotný Trump už v stredu kritizoval Bannona za jeho ostré vyjadrenia. „(Bannon) nemá so mnou alebo mojím prezidentským úradom nič spoločné…  Keď bol prepustený, neprišiel len o prácu, ale aj o rozum,“ povedal americký prezident.
Trump takisto vo štvrtok večer na Twitteri uviedol, že Wolff napísal „vymyslenú knihu“. Dodal, že „je plná klamstiev, prekrútených informácií a zdrojov, ktoré neexistujú“.
Wolffova kniha s citlivými informáciami o Trumpovi je podľa agentúry AP založená na viac ako 200 rozhovoroch s poprednými členmi Trumpovej administratívy, ako i prezidentom samotným.

Trumpovi právnici sa snažia zmariť vydanie knihy nelichotivej voči prezidentovi 

Washington 4. januára (TASR) – Právnici amerického prezidenta Donalda Trumpa sa pokúšajú zabrániť vydaniu novej knihy spisovateľa a novinára Michaela Wolffa, ktorá prezidenta zobrazuje ako neinformovaného a nespôsobilého na výkon svojho úradu.
Wolffovi a jeho vydavateľovi, spoločnosti Henry Holt and Company, zaslali vo štvrtok list, v ktorom sa im vyhrážajú okamžitou žalobou, ak pripravovanú publikáciu vydajú, informovala agentúra DPA. Kompletné znenie listu na svojej webstránke zverejnil denník Washington Post.
Kniha s názvom „Fire and Fury: Inside the Trump White House“ (Oheň a hnev: Vo vnútri Trumpovho Bieleho domu) opisuje podľa úryvkov, ktoré z nej v stredu zverejnili magazín New York a britský denník Guardian, Trumpovu predvolebnú kampaň v roku 2016 ako honbu za publicitou, ktorej zámerom nebolo získať prezidentský úrad.
V knihe dostal značný priestor aj bývalý hlavný stratég Bieleho domu a niekdajší šéf Trumpovej predvolebnej kampane Stephen Bannon. Ten podľa zverejnených úryvkov označil za „vlastizradné“ a  „nevlastenecké“ stretnutie, na ktorom sa v júni 2016 v mrakodrape Trump Tower zišli Donald Trump mladší, zať amerického prezidenta Jared Kushner a bývalý šéf Trumpovej kampane Paul Manafort s ruskou právničkou Nataľjou Veseľnickou.
Právnik Charles Harder vo štvrtok v mene amerického prezidenta v liste spisovateľovi i jeho vydavateľovi napísal, že Bannon svojimi tvrdeniami porušil zmluvu, v ktorej sa zaviazal, že zostane diskrétny.
Samotný Trump už v stredu kritizoval Bannona za jeho ostré vyjadrenia. „(Bannon) nemá so mnou alebo mojím prezidentským úradom nič spoločné…  Keď bol prepustený, neprišiel len o prácu, ale aj o rozum,“ povedal americký prezident.
Wolffova kniha je podľa agentúry AP založená na viac ako 200 rozhovoroch s poprednými členmi Trumpovej administratívy, ako i prezidentom samotným.

USA: V Západnom krídle Bieleho domu zakázali osobné telefóny 

Washington 4. januára (TASR) – Biely dom obmedzuje svojmu personálu používanie osobných telefónov v práci, informovala vo štvrtok agentúra AP.
Hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová uviedla, že bezpečnosť a integrita technologických systémov v Bielom dome je najvyššou prioritou administratívy prezidenta Donalda Trumpa. „Preto od budúceho týždňa už nebudú môcť hostia ani personál v Západnom krídle používať svoje osobné zariadenia,“ povedala.
Poradcovia si budú podľa nej vybavovať pracovné záležitosti na zariadeniach zaobstaraných vládou. Hovorkyňa dodala, že rozhodnutie sa týka bezpečnosti a nie je „o únikoch“. V Západnom krídle bude priestor, kde si bude možné telefóny odkladať.

Trump: Bannon neprišiel len o prácu, ale aj o rozum 

Washington 3. januára (TASR) – Americký prezident Donald Trump kritizoval v stredu bývalého hlavného stratéga Bieleho domu Stephena Bannona za jeho ostré vyjadrenia v evidentne nelichotivej knihe, ktorú o prezidentovej administratíve pripravuje spisovateľ a novinár Michael Wolff, informovala o tom agentúra AP.
„(Bannon) nemá so mnou alebo mojím prezidentským úradom nič spoločné…  Keď bol prepustený, neprišiel len o prácu, no aj o rozum,“ povedal Trump. Americký prezident takto reagoval na Bannonove tvrdenia v zmienenej publikácii, v ktorej podľa AP budú rôzne prekvapivé odhalenia. Napríklad aj to, že samotný Trump nikdy nečakal, že v predvlaňajších prezidentských voľbách skutočne zvíťazí.
K Wolffovej knihe s názvom Fire and Fury: Inside the Trump White House (Oheň a hnev: Vo vnútri Trumpovho Bieleho domu) sa ešte pred jej knižným vydaním dostal denník Guardian.
Ten ako prvý citoval Bannona označujúceho za „vlastizradné“ či „nevlastenecké“ stretnutie, na ktorom sa v júni 2016 v Trump Tower zišli Donald Trump mladší, zať amerického prezidenta Jared Kushner i bývalý šéf Trumpovej kampane Paul Manafort s ruskou právničkou Nataľjou Veseľnickou. Účelom tejto schôdzky malo byť získanie kompromitujúcich informácií o Trumpovej volebnej súperke, prezidentskej kandidátke za Demokratickú stranu Hillary Clintonovej.
Wolffova kniha je podľa agentúry AP založená na viac ako 200 rozhovoroch s poprednými členmi Trumpovej administratívy, ako i prezidentom samotným.

USA: Trump sa chystá udeľovať „ceny“ lživým médiám 

Washington 3. januára (TASR) – Americký prezident Donald Trump použil v uplynulom roku svoj účet na sociálnej sieti Twitter na osočovanie médií nespočetnekrát. Teraz na ňom oznámil, že v pondelok „ocení“ médiá, ktoré považuje za vôbec najhoršie z najhorších.
„V pondelok o 17.00 h vyhlásim OCENENIA ZA NAJNEČESTNEJŠIE A NAJSKORUMPOVANEJŠIE MÉDIÁ ROKA. Posudzované budú nečestnosť a zlé spravodajstvo lživých médií rozdelené do viacerých kategórií. Zostaňte na príjme!“ odkázal v utorok večer miestneho času Trump.
Zatiaľ nie je jasné, ako chce americký prezident takéto bezprecedentné gesto voči médiám vykonať, napísal spravodajský portál Politico.eu. Pripomenul však, že Trump myšlienku udeľovania ceny „lživým médiám“ za ich „skreslené“ informovanie o jeho prezidentskom úrade spomenul na Twitteri už v novembri.
„Mali by sme mať súťaž v tom, ktorá z (mediálnych) sietí, rátajúc CNN a vynímajúc Fox, je tá najnečestnejšia, najskorumpovanejšia a/alebo najzávádzajúcejšia vo svojom politickom spravodajstve o vašom obľúbenom prezidentovi (mne),“ napísal vtedy v príspevku.
Trump médiá často osočuje tak, že ich spravodajstvo označuje za zaujaté, pričom kritické správy o svojej vláde pravidelne popiera a nazýva „lživými“. Novinárov tiež obviňuje z väzieb na Demokratickú stranu. Najčastejším terčom jeho kritiky sú denníky New York Times a Washington Post, spravodajská televízia CNN, ale  i mnohé ďalšie médiá.
Do New York Timesu si Trump „kopol“ aj v utorok, keď vyslovil nádej, že príchod nového vydavateľa mu umožní vrátiť sa k vízii jeho zakladateľa, ktorou bola objektívnosť a nezaujatosť.
„Potácajúci sa (denník) New York Times má nového vydavateľa A. G. Sulzbergera. Blahoželám! Pre Timesy je to posledná šanca naplniť víziu ich zakladateľa Adolpha Ochsa ‘prinášať správy nestranne bez strachu či ZAUJATOSTI bez ohľadu na zúčastnenú stranu, sektu či záujmy’,“ uviedol americký prezident.

Trump: Moje nukleárne tlačidlo je väčšie než Kimovo 

Washington 3. januára (TASR) – Americký prezident Donald Trump sa v utorok popýšil, že má väčšie a mocnejšie „jadrové tlačidlo“ než severokórejský líder Kim Čong-un.
Trump v utorok tweetoval v reakcii na novoročný príhovor svojho severokórejského kolegu, ktorý oznámil, že jeho krajina dosiahla v roku 2017 historický cieľ „zavŕšenia“ vývoja svojho jadrového programu, a dodal, že na svojom pracovnom stole má „nukleárne tlačidlo“. Kim Čong-un tiež zdôraznil, že USA za takýchto okolností nebudú môcť viesť vojnu proti KĽDR, ktorá teraz disponuje jadrovými zbraňami schopnými zasiahnuť celé územie Spojených štátov.
Šéf Bieleho domu v citovanom tweete požiadal, či môže niekto z Kimovho „vyčerpaného a hladom trpiaceho režimu, prosím, (Kima) informovať, že aj ja mám jadrové tlačidlo, ale je omnoho väčšie a mocnejšie než jeho, a to moje funguje!“.
Na Trumpovom pracovnom stole sa v skutočnosti žiadne nukleárne tlačidlo nenachádza, pripomenula v tejto súvislosti agentúra AP. Skupina vojenských funkcionárov vyberaná na rotujúcom princípe nosí tzv. „jadrový kufrík“, kdekoľvek sa pohybuje americký prezident.

Trump: Nový vydavateľ je pre New York Times „poslednou šancou“ 

Washington 2. januára (TASR) – Americký prezident Donald Trump vyslovil v utorok nádej, že príchod nového vydavateľa denníka New York Times umožní tejto spoločnosti vrátiť sa k vízii jej zakladateľa, ktorou bola objektívnosť a nezaujatosť.
„Potácajúci sa (denník) New York Times má nového vydavateľa A. G. Sulzbergera. Blahoželám! Pre Timesy je to posledná šanca naplniť víziu ich zakladateľa Adolpha Ochsa ‘prinášať správy nestranne bez strachu či ZAUJATOSTI bez ohľadu na zúčastnenú stranu, sektu či záujmy’,“ uviedol na Twitteri americký prezident.
„Staňte sa nestrannými novinármi s oveľa vyšším štandardom, zbavte sa svojich falošných a neexistujúcich ‘zdrojov’ a správajte sa k prezidentovi Spojených štátov FÉROVO, aby ste sa nabudúce, keď zvíťazím, nemuseli svojim čitateľom ospravedlňovať za zle odvedenú prácu. Veľa šťastia,“ napísal ďalej Trump.
Spoločnosť New York Times vlani oznámila, že dlhoročný vydavateľ Arthur O. Sulzberger k 31. decembru odstúpi a vo funkcii ho nahradí jeho syn, 37-ročný Arthur Gregg Sulzberger, pričom jeho otec bude zastávať čestnú funkciu prezidenta spoločnosti. A.G. Sulzberger sa tak stal od roku 1896 v poradí šiestym členom rodiny Ochs-Sulzberger, ktorý jeden z najčítanejších denníkov v Spojených štátoch povedie.
Trump poskytol minulý týždeň denníku New York Times 30-minútový rozhovor aj napriek tomu, že toto médium neustále kritizuje.

Americký veľvyslanec v Pakistane vysvetľoval Trumpov novoročný tweet

Islamabad 2. januára (TASR) – Pakistan si predvolal veľvyslanca Spojených štátov v reakcii na novoročný tweet americkej hlavy štátu Donalda Trumpa o „klamstvách“ Islamabadu. Informovala o tom v utorok agentúra Reuters.
Trumpove slová vysvetľoval v pondelok na pôde tamojšieho ministerstva zahraničných vecí veľvyslanec USA v Pakistane David Hale. Zmienené stretnutie potvrdil hovorca americkej ambasády v Islamabade.
Šéf Bieleho domu vo svojom prvom tweete v roku 2018 obvinil túto ázijskú krajinu, že za miliardy dolárov poskytnutých za uplynulých 15 rokov dostali Spojené štáty  na oplátku len lži a boli oklamané. „Spojené štáty počas uplynulých 15 rokov pochabo pomohli Pakistanu viac ako 33 miliardami dolárov a nedostali nič iné než lži a klamstvá,“ napísal Trump.
Podľa neho si v Pakistane myslia, že americkí politici sú „hlupáci“. Vládu v Islamabade znovu obvinil, že poskytuje „bezpečné útočisko“ teroristom, ktorých USA hľadajú v Afganistane. „Nikdy viac!“ zdôraznil Trump.
Pakistanský minister zahraničných vecí Chavádža Ásif odsúdil Trumpov tweet ako politický úskok vyplývajúci z frustrácie Američanov zo zlyhania v Afganistane, kde bojovníci fundamentalistického hnutia Taliban získavajú stále nové územia a podnikajú závažné útoky.
Trumpov tweet bude aj témou utorňajšieho zasadnutia vládneho kabinetu pakistanského premiéra Šahída Chákána Abbásího. V stredu sa o zhoršujúcich vzťahoch s USA budú radiť najvyšší predstavitelia pakistanských civilných a bezpečnostných zložiek.
Vzťahy medzi USA a Pakistanom sú v súčasnosti mimoriadne napäté. Trump ostro kritizoval Pakistan aj vlani v auguste pri predstavovaní svojej novej stratégie pre Afganistan a pohrozil tvrdými opatreniami, ak vláda a armáda na pakistanskom území konečne nezasiahnu proti povstalcom z Talibanu a členom teroristickej siete Hakkáníovcov.

USA: Trump začal nový rok na Twitteri útokmi na Pakistan 

Washington 1. januára (TASR) – Ostrou kritikou Pakistanu začal americký prezident Donald Trump rok 2018 na svojom konte na sociálnej sieti Twitter. Túto ázijskú krajinu obvinil, že za miliardy dolárov poskytnutých za uplynulých 15 rokov USA dostali na oplátku lži a boli oklamané.
„Spojené štáty počas uplynulých 15 rokov pochabo pomohli Pakistanu viac ako 33 miliardami dolárov a nedostali nič iné ako lži a klamstvá,“ napísal rozhorčeným tónom Trump.
Podľa neho si v Pakistane myslia, že americkí politici sú „hlupáci“. Vládu v Islamabade znovu obvinil, že poskytuje „bezpečné útočisko“ teroristom, ktorých USA hľadajú v Afganistane. „Nikdy viac!“ zdôraznil Trump.
Agentúra DPA pripomenula, že vzťahy medzi USA a Pakistanom sú v súčasnosti mimoriadne napäté. Trump ostro kritizoval Pakistan aj vlani v auguste pri predstavovaní svojej novej stratégie pre Afganistan a pohrozil tvrdými opatreniami, ak vláda a armáda na pakistanskom území konečne nezasiahnu proti povstalcom z Talibanu a členom teroristickej siete Hakkáníovcov.
Podľa britského denníka Independent USA uvažovali o zadržaní pomoci pre Pakistan vo výške 255 miliónov dolárov. Nie je zrejmé, či tento Trumpov príspevok na Twitteri signalizuje zastavenie pomoci pre Islamabad.Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *