Blogy

Je to síce smutné, ale občan ZŤP si má vraj pomôcť sám

Pred pandémiou koronavírusu COVID-19 máme chrániť seniorov, pre ktorých je už opatrením nariadené nakupovanie vo vyhradenom čase od deviatej do dvanástej. No akosi sa stále zabúda aj na ďalšiu ohrozenú skupinu. Na osoby so zdravotným znevýhodnením, onkologických pacientov či inak chorých. Aj keď zdravý rozum mi nahovára, že by mali ísť nakupovať súbežne so seniormi, podľa premiéra Igora Matoviča, je to inak.

Keďže medzi nami stále žije mnoho nedisciplinovaných ľudí, dodržiavanie tohto opatrenia je často porušované. Či už samotnými seniormi, ktorí chodia nakupovať nedisciplinovane v čase pre nich nevyhradenom, alebo ostatnými občanmi, ktorí majú podľa nariadenia nakupovať buď skoro ráno do deviatej, alebo po dvanástej, no chodia kedykoľvek.  A tak už prvé dni platnosti tohto nariadenia vyvolávalo medzi ľuďmi roztržky.

No akosi sa stále zabúda aj na ďalšiu ohrozenú skupinu. Na osoby so zdravotným znevýhodnením, onkologických pacientov či inak chorých. Aj keď zdravý rozum mi nahovára, že by mali ísť nakupovať súbežne so seniormi, podľa premiéra Igora Matoviča, je to inak.


Predseda vlády, premiér Igor Matovič na sobotňajšej tlačovej besede 28. marca v jej 46 minúte okrem iného povedal aj to, že čas „od deviatej do dvanástej platí čisto, čisto iba pre dôchodcov. Títo ostatní ľudia, ktorí majú zvýšené riziko a mohli by sa nakaziť, dôrazne ich žiadame, aby si zabezpečili prísun potravín iným spôsobom“.

Potom neskôr v päťdesiatej piatej minúte na otázku TV JOJ, či sa onkologickí pacienti, ktorí si reálne nevedia sami nakúpiť majú obrátiť na samosprávy, aby si dokázali zabezpečiť pravidelný prísun potravy, ešte povedal:

V prvom rade by sa mali obrátiť na rodinu, na priateľov. Keď aj rodina ignoruje onko pacientov, tak je to smutné, no možno rodinu nemá. Keď priatelia ignorujú onko pacienta, je to takisto smutné. Potom absolútna väčšina samospráv sa snaží túto službu nejakým spôsobom poskytovať, veľa dobrovoľných iniciatív takých je. A keď nie, tak si musí ísť nakúpiť sám. Ale boli by sme veľmi radi, aby sme ukázali tú silu spoločenstva a takýmto pacientom, alebo takto odkázaným ľuďom, sme tú službu zabezpečili.“


Potvrdil, že ide o skupinu ľudí, ktorí majú vyššie riziko nakazenia sa. No zároveň dodal, že „bolo by možno trochu komplikované povedať, že to platí pre tých, pre tých, pre tých. A bolo by to aj ťažšie kontrolovateľné ďalšími ľuďmi.“

Náročnejšie áno, no podľa mňa je nevyhnuté týmto ohrozeným skupinám pomôcť najviac ako sa len dá. Bolo by to voči nim zodpovedné. Veď koronavírus COVID-19 je pre nich rovnako životu nebezpečný.

Mnohé samosprávy prišli s iniciatívou pomáhať. Osobám nad 65 rokov a za istých podmienok. Niektoré dobrovoľnícke iniciatívy prišli aj s nákupom zdarma, nakoľko ich dôchodky sú veľmi nízke. Sú. Tak isto ako aj tie invalidné.


Darmo sa tu oháňame prieskumom zisťovania finančnej situácie a spotreby domácnosti, ktorý robila Národná banka Slovenska v spolupráci so Štatistickým úradom SR koordinovaný Európskou centrálou bankou v rámci projektu HFCS, podľa ktorej priemerný Európan má aktuálne nasporených takmer 69 900 eur, zatiaľ čo Slovák stále len takmer 13 300 eur. Prieskum je prieskum, no realita je neraz iná.

Preto sa pýtam, sme natoľko zodpovední, solidárni a empatickí, aby sme si dokázali navzájom pomáhať a rešpektovať sa aj bez upresnenia nariadenia v oblasti nakupovania? Alebo je nutné vyzvať vládu, aby nezabúdala na ľudí so zdravotným znevýhodnením a nevytláčala ich na okraj? A aby ich rovnako aj chránila?

Pritom stačí tak málo, prejaviť ochotu a umožniť im nakupovať s dôchodcami, veď majú preukazy ZŤP.


Takže tak, len aby sa nezabudlo, že tu máme aj inú, mimoriadne ohrozenú skupinu, slovenských občanov so zdravotným ťažkým znevýhodnením. Inak, boli to práve oni, ktorí mnohí museli rúška nosiť ešte skôr, ako sa svet zoznámil s prvým prípadom koronavírusu v Číne. Aby si jednoducho už vtedy zachránili život.


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *