Je vylúčené, že by ministra Naďa v Nórsku zaočkovali prednostne

Dalito.sk/(vpravo) Bývalý minister zdravotníctva SR Marej Krajčí (OĽANO) a minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO)/foto: ÚV SR

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) sa vo vysielaní TV Markíza v relácii Na telo priznal, že je už dávnejšie zaočkovaný proti Covid-19 vakcínou Pfizer. Dodal, lebo je člen vlády. Jaroslav Naď má pritom od 21. marca 2021 iba 40 rokov. Nie je jediným vysokým štátnym činiteľom, ktorého prednostne na Slovensku zaočkovali, kým v registračnom systéme stále čakajú desaťtisíce ľudí nad 60 rokov, ktorí sa k vakcíne nevedia dostať týždne. Iba vo veku 80+ stále viac ako 1350 už prihlásených seniorov. Vo veku 60-69 rokov viac ako 116 tisíc. Pritom vláda uvažuje, že očkovanie spustí už pre všetky vekové kategórie.

Aktuálne platí súčasný stav očkovania na základe prioritizácie veku. Ľudia starší ako 60 rokov sa očkujú vakcínami od spoločností Pfizer&Biontech a Moderna, mladší ľudia sa očkujú vakcínou od spoločnosti Astra Zeneca. Faktom zároveň je, že dnes máme takmer 100-tisíc seniorov v čakárni, ktorí majú byť očkovaní vakcínou od spoločnosti Pfizer&Biontech a Moderna. Očkovanie seniorov je našou prioritou aj vzhľadom na to, že ide o rizikovú skupinu, ktorú treba očkovaním chrániť. Všetko závisí od dodávok jednotlivých vakcín a ak to ich počet umožní, rezort je otvorený v budúcnosti odbornej diskusii o prípadnom výbere vakcíny,“ uviedla hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová.

Táto skupina je pritom pri ochorení Covid-19 najzrikovejšia a je aj najčastejšou obeťou nového koronavírusu, vrátane chronicky chorých pacientov.

Napríklad, v Rakúsku minulý týždeň zaočkovali 77 ročného prezidenta a v piatok ministra školstva a vzdelávania Heinza Faßmana, ktorý má 65. Ako vôbec prvého zaočkovaného ministra rakúskej vlády.  Mladý kancelár Kurz na svoju vakcínu stále čaká. Rovnaký princíp platí aj vo Fínsku a ďalších vyspelých krajinách EÚ.

Ani v Nórsku by sa niečo podobné ako na Slovensku nemohlo diať, pretože aj táto škandinávska krajina očkuje podľa veľmi prísneho indexu zraniteľnosti. Vďaka nemu má v krajine už zaočkovaných viac ako milión najzraniteľnejších obyvateľov a v číslach úmrtí dodnes patrí medzi najlepšie na svete. Od vypuknutia svetovej pandémie zomrelo na Covid-19 708 obyvateľov nórskeho kráľovstva. V tomto severskom štáte na svoju vakcínu medzi ostatnými čakajú najvyšší predstavitelia štátu aj samosprávy, vrátane kráľovskej rodiny. „Ľudia plačú od radosti, keď im voláme, že sú na rade,“ povedal pre nórsku agentúru jeden z pracovníkov očkovacieho centra.

Ako uviedol denník Norway Today, v piatok zaočkovali aj 52-ročnú Hilde Arnesenovú, ktorá bola nesmierne šťastná, keď jej volali z okresu, kedy a kde má prísť na očkovanie.  

“Bola som veľmi šťastná. Pracujem v materskej škole,“ povedala pre nórsku spravodajskú agentúru NTB. Očkovali ju v bývalej jedálni miestneho úradu a v priestoroch autoservisu, ktoré v súčasnosti fungujú ako očkovacie miesta.

„samfunnskritiske yrker“

Podľa zdravotníkov ľudia pri očkovaní často plačú od šťastia.  V Nórsku totiž platí mimoriadne prísny index zraniteľnosti, podľa ktorého očkujú celú krajinu. Zaočkovaní sú zdravotníci, aj tí si to museli u vlády vybojovať a mimoriadne špecifické zamestnania. V nórsku patria do skupiny výnimiek, ktorú volajú „samfunnskritiske yrker“, teda také, ktoré sú nevyhnutné pre chod sociálnych zariadení. Ako prvého v krajine zaočkovali imobilného šesťdesiatnika, ktorý mal množstvo vážnych zdravotných komplikácií. V krajine prednostne neočkujú ani pedagógov.

Záujem o očkovanie je v tejto škandinávskej krajine veľký od začiatku. Ešte pred dovezením vakcín sa chcelo dať zaočkovať viac ako 74% obyvateľstva a záujem o očkovanie stále stúpa.

Plačú od radosti

Vedúci tímu Thomas Myrseth Bruvik z vakcinačného centra v Bjerke, dvadsaťpäťročný mladík, ktorý predtým pracoval v turistickom priemysle, povedal, že ľudia, ktorým zavolajú, že sa môžu prísť dať zaočkovať, v telefónoch plačú od radosti. V Nórsku sa do očkovacieho systému prihlásili všetci obyvatelia naraz bez vážnejších problémov podľa veku a zdravotných diagnóz. Systém ich automaticky rozdeľuje podľa indexu zraniteľnosti a pracovníci vakcinačných centier im potom už len zavolajú miesto a termín očkovania

„Niektorí plačú aj priamo pri vakcinácii,“ ,” povedal Bruvik. „Sú veľmi šťastní, že konečne na nich prišiel rad,“ dodal.

Bez AstraZeneca

Iba v Oslo podali v piatok celkovo už 168 993 dávok vakcíny, prvú dávku 133 345 ľudí, zatiaľ čo druhú dostalo 35 648 ľudí. Na celoštátnej úrovni je prvou dávkou zaočkovaných 1 025 436 ľudí, aj druhou 300 032 ľudí.

Nórsky zdravotný ústav po troch mimoriadnych prípadoch krvných zrazením po očkovaní vakcínou AstraZeneca, ktoré sa objavili u troch zdravotníkov, z ktorých dvaja zomreli, dočasne očkovanie s vakcínou AstraZeneca zastavil. V tomto kráľovstve zatiaľ neočkujú ani s Johnson & Johnson. Obyvateľov očkujú iba schválenými vakcínami EMA.  

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)