Jedinečný skvost. Ručne viazaný Pravdivý Caravaggio

Tri knihy o renesančných osobnostiach dopĺňa štvrtá. Leonardo i Michelangelo sa vypredali, z Raffaela ešte zostáva pár výtlačkov.

Zdá sa, že Slováci milujú takéto exkluzívne a ručne viazané knižné skvosty. Aj najnovší Pravdivý Caravaggio vyšiel v limitovanom náklade 250 výtlačkov. No už pár dní po uvedení je viac ako polovica predaná alebo rezervovaná.

Pravdivý Caravaggio prináša prierez životom a dielom jednej z najvýznamnejších osobností svetového maliarstva Michelangela Merisiho, alias Caravaggia.

Exkluzívne vydanie je výsledkom práce kolektívu autorov, ktorí celý svoj život venovali štúdiu jeho diela. Prináša fenomenálnu štúdiu o turbulentnom živote a výnimočnom diele Caravaggia a odôvodňuje jeho absolútnu jedinečnosť.
Nazrite do knihy prostredníctvom profesionálneho videa a nižšie si môžete prečítať oveľa viac:

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=XlU2rc1zfvI]

Caravaggio a jeho šerosvit

Caravaggio priniesol zásadnú novinku, o ktorej sa predtým nechyrovalo. Spočívala v kladení dôrazu na postavy, pričom ich osvetľujú veľmi tmavé tiene a veľmi intenzívne svetlá. Maliar experimentuje so svetlom a jeho mágiou, snaží sa ho zachytiť pomocou drsnej podkladovej farby získanej zmiešaním pemzového popola alebo riečneho piesku so zmesou kriedy a tmelu ako v prípade Veštkyne z Kapitolských múzeí. Svetlo sa stalo jeho šifrou…

V prenajatých miestnostiach v Ríme potreboval Caravaggio zväčšiť svoj pracovný priestor. Prebúral strop prvého poschodia, čím sa prepojil s priestorom o poschodie vyššie osvetleným v blízkosti strechy. Veľké okná na prvom poschodí pozatváral a využíval iba prirodzené svetlo zhora. Tu namaľoval slávne plátno Smrť Panny Márie, vysoké 369 cm, na ktorom badať účinky svetelných zdrojov umiestnených veľmi vysoko.

Veľký formát knihy Pravdivý Caravaggio  ponúka z vizuálneho hľadiska neobyčajný zážitok. Množstvo fotografií v mimoriadnej kvalite umožňuje pozorovať aj veľmi sugestívne detaily Caravaggiových diel. Väzba je šitá bavlnenou niťou, spevnená plátenným kapitálikom a šiestimi väzmi na koženom chrbte, s razbou zhotovenou zlatou fóliou za tepla.

Na väzbe knihy je použitý pergamen, ručne opracovaný a vyhladený korkom podľa postupov používaných v šestnástom storočí.
Pravdivý Caravaggio vychádza v očíslovanom a limitovanom počte 250 kusov.

Knihu v polovici novembra uviedli do života profesor Fabio Scaletti, ktorý sa profesionálne venuje životu a dielu Caravaggia. Ďalej generálna riaditeľka vydavateľstva Ikar Gabriela Belopotocká, operný spevák Filip Tůma a moderátorka večera Alena Heribanová.

Génius Leonardo da Vinci ako ho nepoznáte