Jediný draftovaný Slovák 2019 Max Čajkovič pre Dalito priamo z Tampy

Dalito.sk/foto: FB Tampa Bay Lightning

Odchovanec Hokejovej školy Svišť Bratislava Maxim Čajkovič sa stal tento rok jediným draftovaným slovenským hokejistom. V 3. kole si ho 23. júna 2019  z celkového 89. miesta vybral klub NHL Tampa Bay Lightning. Max na druhý deň odletel priamo do Tampy, odkiaľ odpovedal na otázky Dalito. 

Tak, aká bola “draftová” noc? 

Bola to skvelá noc, veľmi som si to užil.

Ako ste ju konkrétne prežívali? 

Bol som doma s rodičmi a pozerali sme livestream draftu. Po drafte som zostal ešte doma, pretože som mal veľa telefonátov od agentov od Tampy, kamarátov a aj od novinárov.

Čo ste cítili, keď zaznelo vaše meno?

Ja som svoje meno nepočul v televízii, pretože mi volal agent asi minútu pred tým než to bolo v telke, že mi gratuluje k draftu do Tampy Bay Lightning.

Kedy vám to “naplno zaplo”, že vás draftovali? 

Zaplo mi to až keď som dovybavoval všetky telefonáty a odpísal na všetky správy a bol chvíľku sám. Nastalo ticho, počas ktorého som si to naplno uvedomil a mohol si tú chvíľku vychutnať. Bolo to asi až okolo druhej hodiny ráno. Draftovaný som bol tesne pred 21 hodinou.

Komu ste okrem rodičov spontánne ďakovali pri splnení vášho sna?

Každému, kto mi pomohol. Mojim spoluhráčom z Malmö, aj trénerom, tak isto spoluhráčom a trénerom v Saint John. Samozrejme aj kamarátom, s ktorými som aj nehrával, ale mohol som sa od nich niečo vždy naučiť.

Viem, že na druhý deň po drafte ste sadli do lietadla smer Tampa. Čo tam momentálne robíte?

Momentálne som v Tampe na nováčikovskom kempe kde budem do soboty. Potom sa vrátim na Slovensko a budem pokračovať v letnej príprave. To je zatiaľ všetko čo viem, čo ma čaká. Ešte som nemal žiaden míting s Tampou ohľadom najbližších týždňov.

Nasledujúcu sezónu ešte dohráte v QMJHL  Aký to bude rozdiel v hre, keď viete, že už ste draftovaný?

Podľa mňa žiadny rozdiel v tom nebude, akurát to, že som o rok starší ako minulú sezónu a mám viac skúseností.

Na čo sa v Tampe najviac tešíte?

Veľmi sa teším na teplo, je tu krásne teplo,  ktoré sa s teplom na Slovensku nedá moc porovnať.

Naopak, pred čím budete mať najväčší rešpekt? 

Pred búrkami, ktoré tu sú, keď nie je to krásne teplo.

Čo mohlo podľa vás rozhodnúť, že ste sa nakoniec stali jediným draftovaným Slovákom?

Vôbec neviem prečo som bol jediný, bolo tam viacero chlapcov, ktorí si zaslúžili byť draftovaní do NHL.

Myslíte si, že by sa váš sen splnil, ak by sa vaši rodičia nerozhodli pre odchod do Hokejovej školy Svišť, ktorú založila Adriana Hosťovecká a začať tak s výchovou hokeja inak, ako bolo na Slovensku zaužívané? 

Neviem to takto povedať, či by sa splnil alebo nie, ale určite viem povedať, že na tom hokejová škola Svišť mala obrovský podiel. Predovšetkým ma hokej začal veľmi baviť práve tam.

Na Slovensku sú aj názory, že projekt Svište je preceňovaný napriek tomu, že práve z tohto bývalého projektu draftovali slovenských hokejistov tri roky za sebou.

Podla mňa by tento projekt nemal nikto podceňovať, pretože na to, koľko nás celkovo bolo si myslím, že mať troch hráčov draftovaných do NHL nie je len tak a niečo na tom asi bude. A nie sme to len my traja, ale sú tam aj ďalšie Svište, ktoré hrávajú či už v reprezentácii alebo niekde v zahraničí.

V Elite Prospecte si uvádzate materský klub Svište Bratislava, prečo? 

Pretože je to môj materský klub, v ktorom som hokejovo začínal a som na to hrdý a chcem, aby to všetci vedeli, že aj ja som bol jeho súčasťou.

Aký je to teda pocit, byť jediným daftovaným slovenským hokejistom v roku 2019? 

Ťažko povedať, pretože som veľmi šťastný, že som bol draftovaný ja, ale na druhej strane som aj sklamaný z toho, že niektorí chalani, čo napríklad na to mali a zaslúžili si to, tak draftovaní neboli.

Vám sa splnil sen, aký sen by ste chceli naopak, splniť vašim rodičom, ktorí za vašou hokejovou cestou stáli?

Snom mojich rodičov je určite, aby som bol šťastný nech už robím čokoľvek a momentálne som, takže sú aj oni.

Richard Kapuš: „Je nepochopiteľné, že keď Rišo Lintner kandidoval na post prezidenta SZĽH posielal chlapcom na MS U20 motivačné videá a po nástupe do inej funkcie mladým zavrel dvere.“