Jiří Kastner: „Vráťte do svojich životov slovo rešpekt, nech už máte akýkoľvek názor.“

Dalito.sk/Jiří Kastner ako poradca pre ľudské zdroje a koučing/foto: zdroj: jirikastner.cz
DALITO -

Roky blahobytu a nástup technológií umožnil komukoľvek vyjadriť sa k akejkoľvek, aj vysoko odbornej, téme a neobmedzene šíriť svoj názor ako relevantný. Bez ohľadu na skúsenosti, vzdelanie a pravú profesionalitu.

Jiří Kastner patrí medzi rešpektovaných českých poradcov pre ľudské zdroje v Českej republike. Venuje sa aj obchodnému poradenstvu, projektovému manažmentu, vzťahom s verejnosťou, poskytuje poradenstvo aj pre vzdelávanie a marketing. Jeho pracovným mottom je pracovať tak, aby sa pre najlepších stal sprievodcom na ceste za úspechom v manažmente, obchode aj športe. Každému, kto chce na sebe naozaj tvrdo pracovať.

Psychológii výkonu sa venuje už viac ako 20 rokov a pravidelne organizuje summity s prednáškami pre firmy, širokú verejnosť aj univerzity. Je absolventom Pedagogickej fakulty Univerzity Hradec Králové. Je zakladateľom  niekoľkých vzdelávacích metodík v oblasti psychiky a práce s emóciami, napríklad InnerPowerTraining alebo DeepENERGY. Pri práci s jednotlivcami pracuje aj s technikami pre zmeny vzorcov myslenia a správania, napr. #WINcode a BodyMindTraining.

Je veľkým zástancom profesionality a pravidelného tréningu psychiky, aj preto spolupracuje s pedagógmi a odborníkmi v českom školstve pri zaradení Emočnej výchovy do českého vzdelávacieho systému.

Aj Jiřího Kastnera prekvapil status Fu.k off profesionalita. Zamyslel sa nad tým, či by sme naopak do našich životov, nemali vrátiť to, čo by podľa neho malo byť opäť bežnou súčasťou  našich životov.

„Pri snahe vo svojom remesle byť čo najlepší, nech už je to čokoľvek, napríklad na sebe neustále makať, je dobré sa občas zastaviť a popremýšľať, či robíme všetko dobre alebo naozaj tak úspešne, ako si myslíme. Začínam mať takmer pocit, ak teda hovoríme o kategórii profesionálov, ktorí sa vo svojom remesle snažia byť naozaj dobrí, že asi robíme niečo zle, pretože v dnešnej dobe sa profesionalita stáva terčom útoku. Dokonca často aj posmeškov.

Na sociálnych sieťach som si všimol post Fu.k off profesionalita, ktorý mal veľké množstvo lajkov. Tak som rozmýšľal, čo to je za ľudí, či pri ich pôrode boli neprofesionálovia, myslím tým pôrodníka niekde v lese, pretože príspevky takýchto autorov sú často z lesa, takých tých brezových hájov, z ktorých hovoria o sebaláske a sebaprijatí a profesionalitu, drinu, makanie či výkon znižujú na najnižšiu úroveň a neustále ju napádajú.

Pýtam sa, kde na to berú právo, kde na to vlastne berú odvahu, lebo moja skúsenosť je, že keď ľudia idú k lekárovi, tak očakávajú profesionála. Keď majú problémy, napríklad im horí dom, tak chcú profesionálneho hasiča, alebo chcú profesionálnu učiteľku pre svoje deti a podobne. Ale to, že profesionalita, to znamená, že je niekto vo svojom remesle dobrý, to znamená kopu driny a makania, to akoby ani nechceli vidieť… Myslím si, že toto sú veci, o ktorých by sme mali hovoriť a tak ich trošku aj hájiť a tým ísť proti novodobému trendu.

Napríklad, organizujem summit Trendy Leaders, pretože mám to šťastie spolupracovať s množstvom úspešných ľudí, ale ja to budem musieť asi premenovať na Trendy Fu.kers, pretože je množstvo „úspešných ľudí“, ktorí očierňujú a fu..ujú na všetko a sú evidentne „tiež úspešní“.  

Asi by sme sa mali zamyslieť čo sa to deje. V každom prípade by som chcel skôr podporiť to, aby ľudia späť prijali rešpekt, vrátili ho do svojich životov nech už majú akýkoľvek názor. Nestrieľajte do profesionálov, nenapádajte ich. Nechcem sa vyhrážať tým, že ich budete niekedy potrebovať, napríklad lekára. Vo všetkej úcte k fu..kerom, ako môže mamička, ktorá svoje poznanie sveta obhajuje tým, že vychovala tri deti, napádať neurochirurga, že je napríklad príliš výkonovo zameraný (úsmev). Pritom je to odborník, ktorý má niekoľkonásobnú atestáciu, niekoľkonásobný dôkaz toho, že je lepším a lepším neurochirurgom  a za svojich 30 rokov praxe zachránil množstvo ľudských životov. A oni a jej pritakávači na neho prsknú nálepku „príliš výkonovo zameraného človeka“.

Neviem… absolvujem svoju prácu a tréningy s ľuďmi, ktorí drú tak, ako sa väčšine ani nesníva. Niekedy som si tú ich drinu vyskúšal sám a padal som na hubu. Myslím si, že aj to si u nich zaslúži rešpekt. Keď je ekonomika v núdzi, potrebujete tých najlepších obchodníkov, keď je firma v núdzi, tak potrebujeme tých najlepších manažérov. Práve vtedy sa dožadujeme profesionality a potom žobreme a prosíme o to, aby nám nejaký profesionál, napr. hasič, lekár, učiteľka, manažér, obchodník..- zachránili tú ekonomiku, to zdravie… a očakávame a chceme práve tú profesionalitu.

Tak potom do svojich životov zaraďte opäť aj rešpekt, lebo profesionalita nie je zadarmo, musí sa odmakať, musí sa oddrieť a nechajte si svoje sebalásky, ktoré existujú len vďaka tomu, že žijeme v dobe blahobytu. Inak by sme všetci museli ďaleko viac makať, ďaleko.“

Poďme svoje remeslá a prácu robiť najlepšie ako vieme, prestaňme hovoriť o ceste k sebe a poďme hovoriť o profesionalite, vydajme sa na cestu k druhým a k užitočnosti druhých a nie také to falošné-sebalásku, že sa vraj drieť nemusí…

Veď pritom, po profesionálnom výkone a výsledku sa všetci radi povozia. Keď sa športovcom niečo podarí na základe ich driny, tak všetci idú mávať vlajkami na námestia, ak ich teda majú a stihnú si ich kúpiť v Tescu aj s rožkami.

Všetci máme radi profesionalitu, všetci sa naozaj radi na ňu nalepíme kedy sa nám to hodí, tak ju prestaňme očierňovať a príspevky ako Fu.k off profesionalita by v spoločnosti mali byť za hranicou slušného správania sa a logického myslenia vôbec.“

Takže, Fu.k fu..eri a profesionáli, držte sa. Makajte na sebe, robte svoje remeslo najlepšie ako viete, pokračujte v tej drine aj keď spoločnosť v danej chvíli vykazuje nejaké iné  symptómy. Som presvedčený, že profesionalita je večná. Môžem sa tisíckrát mýliť, ale presviedča ma o tom práve spolupráca s profesionálmi, skúsenosť s výchovou profesionálov a snaha pomôcť im pri ich drine, rutine a disciplíne, troch slov, ktoré dnes nie sú v obľube.

Takže, pokiaľ patríte do skupiny, ktorá má ambície profesionality, teda byť dobrý, tak rutinu, disciplínu a výkon vnímate úplne inak. Takým ľuďom veľmi fandím a tým ostatným… robte čo viete.“  

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)

Celé video Jiřího Kastner k profesionalite a rešpektu

(Ak vás tento článok zaujal, jeho autorovi alebo redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)