Šport

Jozef Gönci: „Považujem pre slovenský šport za veľmi nešťastné, ak výnimočnosť športovca okamžite zamieňame za odbornú ekonomickú tému zabezpečenia jeho prípravy.“

Slovenský atlét Ján Volko sa vrátil z 35. halových majstrovstiev Európy v škótskom Glasgowe so širokým úsmevom na tvári. V šprinte na 60 metrov si vybojoval zlatú medailu, cesta k nej však bola veľmi náročná aj pre zranenie a aj pre podmienky v príprave, ktorým musí čeliť.

Dvadsaťdvaročný šprintér vyslovil aj svoje najväčšie želanie.

„Mám jeden nesplnený sen a cieľ, je ním olympiáda. Bude to veľmi náročné pre iný systém kvalifikácie. Verím však, že by tadiaľ cestička mohla viesť,“ povedal už doma pred slovenskými novinármi.


Ako na tlačovej konferencii sa priznal, že mu už gratulovala aj ministerka školstva  Martina Lubyová (nom. SNS), za čo je jej vďačný. Ministerke však spolu s tímom odpísali, že dúfajú, že výsledok majstra Európy je už vhodný výkonom aj jej podpory.

„Nechcem vyzerať namyslene, ale už naozaj neviem, čo by človek iné mal urobiť, získať titul majstra Európy, aby bol zaradený do podpory štátu. Verím, že sa to podarí a môj výkon vzbudí záujem aj na tých správnych miestach trošku konať. Nielen  z môjho pohľadu, ale aj z pohľadu 400 metrov, kedy naozaj 400/ka v hale  nie je podľa nášho štátu to isté ako 400/ka vonku. Matika mi hovorí, že 400 sa rovná 400, aj keď podmienky v hale sú trošku iné, podľa mňa je to ešte náročnejšie ako vonku. Nie je to len o mne, ale o celej atletike. Nie sa len pozerať a hovoriť ako to nejde, ako nepomôcť, ale skôr ako pomôcť.“

Reakcia ministerstva školstva nenechala na seba dlho čakať. Dalito vám ju prináša v plnom znení.

Rezort školstva má aj naďalej záujem podporovať šprintéra Jána Volka

V prvom rade by sme  ešte raz radi zablahoželali Jánovi Volkovi a jeho realizačnému tímu za zisk titulu halového majstra Európy v behu na 60 metrov a opätovne ho uistili, že mu bude aj naďalej poskytovaná podpora zo strany štátu.

Podľa dostupných informácií má Ján Volko pre aktuálnu sezónu zabezpečené finančné prostriedky z nasledovných štátnych zdrojov:


1. Ministerstvo školstva, vedy výskumu a športu SR zaradilo športovca do projektu Top Tím s podporou 20 000 eur na športovú prípravu a 6000 eur na dofinancovanie potrieb realizačného tímu.

2. Slovenský atletický zväz v rámci štátnej dotácie od Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR dostáva v roku 2019 príspevok v celkovej výške 2 806 153 eur, čo je približne o 500 000 eur viac než v predchádzajúcom roku.

3. Slovenský olympijský a športový výbor  mu prostredníctvom projektu Olympijskej solidarity poskytuje každý mesiac až do Olympijských hier Tokyo 2020 čiastku 650 USD na podporu športovej prípravy.

4. Športové centrum polície, ktorého je zamestnancom a ktoré zamestnáva aj jeho dvoch hlavných trénerov, mu okrem sociálneho zabezpečenia poskytuje aj 20 000 eur na zabezpečenie športovej prípravy.

V každom prípade však opätovne zdôrazňujeme, že sme v prospech elitných športovcov pripravení po odbornej debate so športovými zväzmi doladiť aj kritéria neolympijských disciplín v projekte Top tím tak, aby nám z podpory neunikol žiadny športovec, ktorý výrazne reprezentuje našu krajinu. Úlohou systémovej starostlivosti o každého nášho talentovaného športovca je dosiahnuť výkonnosť špičkových reprezentantov Slovenska.

Jozef Gönci, štátny tajomník pre šport MŠVVaŠ SR reaguje na aktuálne medializované informácie:

„Osobne považujem pre slovenský šport za veľmi nešťastné, ak tak pozitívnu tému, akou je výnimočnosť slovenského športovca, okamžite zamieňame za odbornú ekonomickú tému optimálneho zabezpečenia jeho športovej prípravy. Zdôrazňujem, že vyvinieme maximálne úsilie, aby Jánovi Volkovi a jeho realizačnému tímu nechýbali žiadne finančné zdroje pre zabezpečenie jeho športovej prípravy na Olympijské hry Tokyo 2020 v zmysle komplexného vyfinancovania optimálneho Harmonogramu športovej prípravy –  dokumentu, ktorý presadzujeme ako základ pre udelenie akejkoľvek štátnej podpory.“


Môže vás zaujať:

Atlét Ján Volko to DAL! Je majstrom Európy!Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *