Správy

Jozef Kuciak ml., brat zavraždeného novinára: „Štát je silno držaný chápadlami mafie.“

Na pietnej spomienke na zavraždenú dvojicu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej  sa vo štvrtok v Trenčíne zúčastnilo asi 1000 Trenčanov i ľudí z okolia. Spoločne si zaspomínali na zavraždeného investigatívneho novinára Aktuality.sk a  jeho snúbenicu.

Prinášame vám prepis jedného z najemotívnejších príhovorov spomienkových zhromaždení Za slušné Slovensko na Slovensku aj vo svete.  Príhovor brat Jána Kuciaka, Jozefa Kuciaka mladšieho.

„Dobrý večer vážení zúčastnení,


na úvod sa vám chcem v mene celej našej rodiny poďakovať, že s nami bojujete, že sa neprestávate zaujímať.

Ubehol už rok, aj keď sa nám zdá, že to bolo pred pár dňami, čo sa nám totálne zrútil svet. Za ten rok sa však stalo veľmi veľa. Spoznali sme vrahov a napokon sa potvrdilo, že náš štát je silno držaný chápadlami mafie, ktorá podkopáva veškeré morálne zábrany. Diktuje právo a bráni spravodlivosti.

Ukázalo sa, ako nad všetkým vyhráva moc peňazí a kam sú kvôli nim niektorí jedinci ochotní zájsť. Takto však zdravá spoločnosť vyzerať nemôže.

Je pred nami ešte veľmi dlhá cesta. Nepoznáme objednávateľov, zlo sa na nás smeje každý deň a stále z tých najvyšších postov. Jedno však vieme. Nikdy to nevzdáme. Keď sme nedokázali ochrániť Janka a Martinku, budeme z posledných síl bojovať za zachovanie aspoň ich odkazu.

Bez vás ľudí by sme boli nikde. Bez verejného tlaku nie sú zodpovední schopní žiadneho morálneho kroku, žiadnej sebareflexie. Stále robia to, čo chcú ich kamoši, a nie to, čo chceme a potrebujeme my obyčajní ľudia.

Zlo sa bráni a snažia sa vyprodukovať ešte väčšie zlá. Vedia, že sa zvyšuje verejný záujem o ich dlhodobo budované systémy a preto budú útoky na náš všetkých, čím ďalej tým silnejšie a vyhrotenejšie.


Preto vás prosíme, ostaňte pri nás. Zaujímajte sa, čítajte, nenechajte si zobrať svoj názor. Nájdime pravdu a vyžeňme tento tieň.

Tlaky sú obrovské, ale veríme, že odháňanie objednávateľov vraždy našich anjelov ide ruka v ruke s očistením republiky od moci mafie. Aj keď nám ich už nikto nevráti, musíme zabrániť tomu, aby sa nikomu inému nestalo to, čo nám. Aj tomu, aby sa tu už nikdy podobné veci stať nemohli. Nesmieme stratiť dar, ktorý nám Janko s Maťkou dali.

Vydržíme.  Zo srdca vám všetkým ďakujeme.“

Rok po zákernej vražde slávnostne odhalili aj kamenno-sklený pamätník s podobizňou a ich menami.

„Pokiaľ zabúdame na našu minulosť, na našu históriu, tak sme, bohužiaľ, odsúdení si ju v tých najhorších prípadoch zopakovať.“ Pri príležitosti pietnej spomienky na zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho priateľku Martinu Kušnírovú to vo štvrtok v Trenčíne povedal scenárista a režisér Peter Hledík.

„Vražda novinára a jeho priateľky je pre mňa trikrát šok. Ten prvý šok bol, že je niekto umlčaný spôsobom, ktorý je definitívny. Že niekto prekáža natoľko, že ho treba zavraždiť. Druhým šokom je ten rok, ktorý prešiel. Očakával som, že sa zásadne zmení riadenie tohto štátu a nepodstúpi len kozmetické úpravy. Tretím šokom je, že niekto povie, že Ján Kuciak do Trenčína nepatrí, pretože s ním nemá nič spoločné. Šokoval ma tento ľudský hyenizmus,“ povedal Hledík.

Súčasťou pietnej spomienky bolo aj odhalenie pamätníka Kuciakovi a Kušnírovej, ktorého sa zhostil brat zavraždeného novinára Jozef Kuciak.


„Celá rodina pociťujeme veľkú vďačnosť ľuďom, ktorí sa postavili za Janka a za Martinku, a pokúšame sa im to vracať, koľko vládzeme. Odhaľovať bratovi pamätník, to je hrozný pocit,“ povedal Jozef Kuciak s tým, že ľudia na námestiach teraz i v minulom roku mu dávajú nádej, že vražda sa vyšetrí.

„Či sa objavia objednávatelia, v tom som skeptický. Vyšetrovateľom dôverujeme, o nadriadených máme pochybnosti. Nechcem im ukrivdiť, ale zatiaľ nás nepresvedčili. Žiadne rozhodnutie neurobili sami od seba, ku všetkému ich dotlačili novinári alebo spoločnosť. Dúfam, že ak to pôjde tak ako doteraz a nikto do toho nebude zasahovať, mohlo by sa to dotiahnuť do konca,“ doplnil brat zavraždeného novinára.

Pietnu spomienku po odhalení pamätníka ukončili štátnou hymnou.

Pozn. redakcie: Ak ste našli v texte chybu alebo preklep, upozornite nás na to prosím na redakcia@dalito.sk. Ďakujeme.

Môže vás zaujať: 

Jozef Kuciak, otec zavraždeného novinára: „V akej demokracii to žijeme?“


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *