Správy

Jozef Kuciak, otec zavraždeného novinára: „V akej demokracii to žijeme?“

21. február 2019, rok po vražde investigatívneho novinára a jeho snúbenice, rok potom, čo sa zmenilo Slovensko. Rok od vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sa po celom Slovensku, ale aj svete na 58 miestach zišli ľudia na   spomienkových zhromaždení Za slušné Slovensko. 

V Bratislave pred plným námestím SNP vystúpil aj otec zavraždeného investigatívneho novinára  Aktuality.sk Jána Kuciaka, Jozef Kuciak.

V centre Bratislavy na Námestí SNP sa podvečer zišli desaťtisíce ľudí. Na zhromaždení  spoločne žiadali slušnosť a dôkladné a nezávislé vyšetrenie vraždy novinára a jeho snúbenice.


„Nezabudneme! Pokračujeme!“ Presne rok po vražde ľudia opäť skandujú: „Dosť bolo Smeru! Dosť bolo SNS!“

Spomienková slávnosť sa začala dvanástimi gongami. Dvanásť úderov symbolizuje 12 mesiacov odkedy zavraždili Jána a Martinu. Medzi prvými na pódium vystúpil otec Jána Kuciaka s jeho sestrou Máriou.

Redakcia Dalito vám prináša celý prejav Jozefa Kuciaka:

„Dobrý deň,

chcel by som vás tu srdečne privítať a zároveň vám poďakovať nielen za dnes, ale za všetky tie stretnutia, ktoré ste tu mali.

Poďakovať chcem aj organizátorom týchto stretnutí, iniciatíve Za slušné Slovensko, viem, že si aj kvôli nám vytrpeli dosť, preto som im ešte viac vďačný.


Ja som ten rok prežil, zatiaľ v zdraví, ale prvé tri mesiace som ani nekomunikoval. Ale myslím, že nastal čas, aby som mohol aj ja predstúpiť a poďakovať vám osobne. Lebo za ten rok sa toho udialo veľa.

Keď si zoberieme, že v ekonomike sme dosiahli vrchol a ani nevedeli ako. V našej gramatike okrem holej a rozvitej vety vznikla aj takzvaná tretia veta.

Ani to, že doktorandi sa už nemusia namáhať s rigoróznou prácou, stačí len dobre poodpisovať. Neviem, že či im to zaručí účasť v Národnej rade, ale pokúsiť sa o to môžu.

Najsmutnejšie na tom všetkom je, keď sa približne po roku vyšetrovania tejto vraždy dozvieme, že Janko bol sledovaný nielen príslušníkmi SIS, ale približne v tej dobe, keď ho pán Kočner dal sledovať, bol lustrovaný aj v databázach policajných. A keď vyšla najavo komunikácia pána „Maznáka“ s istou nemenovanou osobou, tak do toho dokonca zaplietli aj vojenské spravodajstvo.

Myslím si, že každý si o tom môže urobiť vlastný úsudok, v akej demokracii to žijeme a komu sa máme ospravedlniť.

Ďakujem.“

Pozn. redakcie: Ak ste našli v texte chybu alebo preklep, upozornite nás na to na redakcia@dalito.sk. Ďakujeme.


Môže vás zaujať:

1. výročie vraždy Jána a Martiny, v Berlíne sú už Slováci v uliciach

 Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *