Kam a za akých podmienok môžete vycestovať?

Dalito.sk/ilustračné foto: I am Kulz / Shutterstock.com
PR -

Potrebovali by ste chvíľu voľna a odpočinku? Prinášame prehľad toho, kam a za akých podmienok môžete vycestovať už teraz. Dostanete sa k moru, a čo vybaviť pred cestou?

Dovolenky budú tento rok iné. Aj napriek tomu, že sa mnohé krajiny pripravujú na letnú turistickú sezónu a otváranie hraníc je za rohom, nevyhneme sa vybavovačkám pred cestou. Pre vstup do krajiny budete pravdepodobne potrebovať buď:

  • negatívny PCR alebo antigénny test,
  • potvrdenie, že ste prešli ochorením Covid-19 a ste ešte v limite 90, prípadne 180 dní,
  • boli ste už zaočkovaní aspoň prvou dávkou vakcíny.

K tomu všetkému by ste tiež nemali zabúdať na cestovné poistenie. Mnohé poisťovne sa prispôsobili situácii a do cestovného poistenia zahrnuli aj prípadné ťažkosti spojené s ochorením Covid-19, ako napríklad riziko karantény, prevoz späť domov a podobne.

Kam môžete vycestovať už teraz?

Mnohé krajiny sú pre Slovákov otvorené už dnes, no s istými obmedzeniami. Nájdete medzi nimi napríklad Česko, Nemecko, Rakúsko, ale aj obľúbené destinácie ako Taliansko alebo Chorvátsko. Pre vstup do väčšiny krajín ale budete potrebovať negatívny PCR test nie starší ako 48 alebo 72 hodín. Niektoré krajiny, napríklad Kuba, vám PCR test urobia zadarmo hneď po prílete. Prípadne potrebujete potvrdenie o prekonaní ochorenia či očkovaní.

Čo sa týka návratu späť domov, tu potrebujete z každej krajiny negatívny test, a to najneskôr na 8. deň po návrate, do tej doby ste povinní sa izolovať.

Vyraziť si oddýchnuť už dnes môžete do Talianska, Bulharska, Nemecka, Rakúska, Česka, Švajčiarska, Grécka, Chorvátska, či do Španielska. Pre vstup do týchto krajín budete potrebovať negatívny PCR test nie starší ako 48 či 72 hodín, v Španielsku je potom nutné vyplniť sanitárny formulár, rovnako je odporúčané vyplniť ešte pred cestou online formulár aj pri ceste do Talianska, Chorvátska alebo Grécka.

Dodržiavajte nariadenia

Ak sa vyberiete na dovolenku kamkoľvek, kde je to možné, nezabúdajte si popredu zistiť, aké opatrenia tam platia, aby ste nezostali prekvapení. Napriek uvoľňovaniu sa pravdepodobne nevyhnete noseniu rúška či respirátoru, informujte sa o podmienkach karantény a ďalších opatreniach. V opačnom prípade na vás môže čakať minimálne tučná pokuta.