Kam s deťmi počas jarných prázdnin? Čo tak do najstarších vodoliečebných kúpeľov na svete aj s lyžami? Niekde dokonca zadarmo

Dalito.sk/Jáchymov: kúpele kúsok od Ježiškovej cesty/foto: zdroj: kudyznudy.cz
DALITO -

Hovorí sa tomu pozitívna dorážačka. Presne tak by mohli vyzerať jarné prázdniny s deťmi, ktoré počas pandémie boli viac doma ako v škole či na športoviskách. Vrátiť im ich život plný smiechu, zábavy aj pohybu, napríklad aj pri zimných radovánkach, vám pomôžu aj dovolenkové pobytu v kúpeľoch, kde sa môžu vyblázniť hneď, ako sa vrátia z kopca či lesa.

Vyberte si z najlepších kúpeľov, ktoré myslia aj na deti, niekde majú pobyt dokonca zadarmo. Inde zasa so špeciálnymi procedúrami pre najmenších. Alebo spoznajte najstaršie vodoliečebné kúpele na svete, alebo také, ktorým sa kedysi hovorilo Salón Európy alebo Malý Paríž. Alebo špeciálne kúpele, ktoré sú vhodné po liečbe Covid-19.

Dalito vám ponúka niekoľko tipov, kam vyraziť s deťmi do kúpeľov možno aj s lyžami či bežkami. Česká republika je totiž preslávená dokonalými bežeckými trasami. Ponúkame vám pár overených tipov, kam sa môžete vypraviť okamžite. Najlepšie do hôr, kde leží sneh a liečebné pobyty sa tak ľahko dajú spojiť so sánkovaním, lyžovaním, korčuľovaním alebo výletom na bežkách. Alebo dáte prednosť obyčajnému dovolenkovému rozmaznávaniu v krajine liečebných kúpeľov..

Nie všetky deti lyžujú, takže ideálne miesto pre ich zimné radovánky sú tam, kde za kúpeľmi leží rovno aj vhodný svah na sánkovanie či bobovanie. Vo vytipovaných kúpeľoch českej turistickej agentúry nechýbajú miesta vyslovene vhodné aj pre dovolenku s malými či väčšími deťmi. 

1. Jáchymov: kúpele kúsok od Ježiškovej cesty

Kúpele, odkiaľ sa ľahko dostanete na Klínovec , najväčšie lyžiarske stredisko Krušných hôr , ale aj na Ježiškovu cestu a do Božieho Daru , najvyššie položeného mesta v Česku.  Kúpele, ktoré preslávila minerálna voda s vysokým obsahom radónu, ponúkajú rodinám s deťmi apartmány s kuchynkami, lyžiarňami a wellness zázemím. Na zimnú prechádzku sa môžete vydať napríklad po radónovom náučnom chodníku . Prepletá sa po svahoch okolo Jáchymova a zavedie vás napríklad k Šlikovmu hrádku s romantickou vežičkou. Ak sa nechcete v lesoch predierať závejmi, skúste sa vypraviť do Údolia mlynčekov , miesta, ktoré sa páčia nielen deťom, ale aj dospelým. V lese je totiž potok, na ktorom stojí množstvo umeleckých mlynčekov . Dokonca tam môžete inštalovať vlastný, ktorý si tam nájdete aj o rok.   

2. Karlova Studánka: kúpele pod Pradědom

Pre vaše pľúca neexistuje lepšie miesto ako kúpele v horskom údolí, kde k procedúram dostanete navyše poriadnu porciu kyslíka. Koho trápi chronický kašeľ a ťažkosti s dychom, môže si vybrať napríklad na Karlovu Studánku . Kúpele sú jedny z najvyššie položených horských kúpeľov u susedov. Čistota vzduchu v nadmorskej výške okolo 800 metrov na východnom úbočí Pradedu je vraj porovnateľná s ovzduším v Alpách. Nezabudnite aj na cestu pozdĺž Bielej Opavy, spojenú s výhľadom na zamrznuté vodopády. Menej zdatní turisti  môžu zájsť pozrieť na „ledotrysk“, obľúbenú kúpeľnú zimnú atrakciu , alebo na Rolandov kameň s výhľadom na Jeseníky . Kúpele samozrejme ponúkajú aj vlastné procedúry, napríklad voskový zábal, inhalácie a uhličitý kúpeľ alebo návštevu soľnej jaskyne, vrátane špeciálnych detských procedúr.

3. Termálne kúpele Veľké Losiny: do hôr na bežkách

Kúpele na skúšku, Týždeň pre zdravie alebo program regenerácie po vyliečení z Covid-19 ? To všetko ponúkajú Veľké Losiny, jedny z najznámejších a najstarších moravských kúpeľov, s jedinečnými liečebnými účinkami miestnych termálnych sírnych minerálnych vôd. Na prechádzku sa s deťmi môžete vydať napríklad do zámockého parku alebo do areálu zdravia , k  rozhľadni Bukovka alebo do Anjelia , prírodnej galérie anjelských bytostí pri Rejcharticiach. Milovníci bežkovania so staršími deťmi tu nájdu dokonalo upravenú dlhú stopu až k  hornej nádrži prečerpávacej vodnej elektrárne Dlouhé stráně .  

4. Kúpele Teplice: prechádzky po meste

Potrebujete načerpať spolu s deťmi nové sily? Vydajte sa do kúpeľov Teplice , ktoré ponúkajú liečebné pobyty s deťmi zadarmo . Navyše si užijete niečo, čo inde nemajú: komplex bazénov s termálnou vodou z Pravé vrtuJeden relaxačný s rôznymi atrakciami, v ktorom je voda schladená z pôvodných 41 stupňov Celzia na 35 stupňov. V druhom bazéne na plávanie si užijú hostia vodu o teplote 29 stupňov Celzia. K dispozícii sú tiež masážeKneippov chodník a nový saunový svet. Vypraviť sa môžete tiež na prechádzku mestom : prejdite so Zámockou záhradou , zájdite sa pozrieť k  rozhľadni Letná a skúste zistiť, prečo sa Tepliciam hovorilo Salón Európy alebo Malý Paríž .
 

5. Priessnitzove liečebné kúpele: z Jeseníka na Rejvíz

Svieži horský vzduch a liečebný pobyt s kúpeľmi, masážami a zábalmi urobí dobre aj tým, ktorí sa s deťmi vypravia do Priessnitzových kúpeľov nad mestom Jeseník: najstaršie vodoliečebné kúpele na svete majú jedinečnú mikroklímu, vhodnú najmä na liečenie horných a dolných dýchacích ciest. Tradičné kúpeľné kolonády nahrádza okružná promenáda , v okolí ktorej nájdete množstvo svahov na sánkovanie a bobovanie. Môžete podnikať krátke i dlhé prechádzky po okolí: napríklad na lesné ihrisko s kurióznou obrie výhľadnou alebo spojiť výlet s  pátraním po prameňoch na úbočí Studničného vrchu . Využite tiež to, že neďaleko leží Rejvíz s  rašeliniskom a tajomným Machovým jazierkomupravenými bežkárskymi stopami a zaujímavým Bublavým prameňom.
 

A nezabudnite, mnohé hrady a zámky sú v Českej republike otvorené aj počas zimných mesiacov. A tak sa deťom bude naozaj páčiť!

(Ak sme váš inšpirovali, s pokorou ďakujeme, že redakcii Dalito.sk darujete kávu)