Správy

Kandidáti na guvernérov sú aj Američania so slovenskými koreňmi 

Američania si v utorkových voľbách, ktoré sa konajú v polovici volebného obdobia prezidenta (midterm elections), volia okrem kongresmanov napríklad aj guvernérov. Na kandidátnych listinách je tiež niekoľko mien naznačujúcich slovenský alebo československý pôvod.

Guvernéri sú veľmi dôležité osoby, lebo sú hlavy jednotlivých amerických štátov a predsedovia ich vlád.

Voľby guvernéra, teda najvyššieho predstaviteľa štátu, sa konajú v 36 z 50 štátov USA a v troch teritóriách. Jedným z nich je štát Nevada, kde sa o funkciu uchádza okrem iných aj demokrat Steve Sisolak, ktorý podľa internetového občianskeho združenia Američania slovenského pôvodu má slovenské korene.


Hoci meno to jasne napovedá, v amerických médiách sa za uplynulé roky nevyskytla zmienka o Sisolakovi a jeho slovenských koreňoch. Nespomína to ani on sám na svojej webovej stránke.

Sisolak sa narodil, vyrástol a vyštudoval v meste Milwaukee v štáte Wisconsin a neskôr sa presťahoval do Las Vegas v Nevade, kde sa stal podnikateľom v oblasti komunikácií. V kampani na post guvernéra sľuboval vyššie investície do vzdelávania, vyššie platy pre učiteľov a podporu odborného vzdelávania.

Štát Wisconsin pritom v minulosti patril k tým štátom, do ktorých prišli prví slovenskí prisťahovalci. John. J. Hosmaneck z Winsconsinskej slovenskej historickej spoločnosti (Wisconsin Slovak Historical Society) uvádza, že koncom 19. a začiatkom 20. storočia prišlo do tohto štátu približne 50.000 imigrantov zo Slovenska, väčšinou západného. Prvým imigrantom mal byť Henry Kusick od Trenčína.

Slovensky znejúce priezvisko sa nachádzalo aj na zozname kandidátov na guvernérov štátov Kansas, Connecticut a Florida. Joshua Svaty, Steve Obsitnik a Jack Latvala tam však v uplynulých mesiacoch prehrali v primárkach boj proti konkurentom zo svojich strán.

Aj v prípade týchto politikov je však náročné dopátrať sa k detailom pôvodu ich priezviska. Joshua Svaty napriklad na svojej webovej stránke uvádza len toľko, že jeho praprastarý otec sa v 50. rokoch 19. storočia prisťahoval do USA z Nemecka.

Trump sa zapojil do kampane na plné obrátky; nahneval niektorých spolustraníkov 


Americký prezident Donald Trump sa zapojil do kampane pred polčasovými (midterm) voľbami veľmi intenzívne a niekoľko týždňov pred utorkovým hlasovaním cestoval po celých Spojených štátoch na predvolebné zhromaždenia. Ešte aj posledný deň pred voľbami stihol navštíviť tri štáty.

Kým spočiatku jeho spolustraníci túto podporu vítali, neskôr sa začínala ozývať aj kritika – za témy, o ktorých pred občanmi rozprával, aj za to, že sa inicioval natoľko, že zatienil kampane jednotlivých kandidátov na guvernérov či členov Kongresu.

„Trump uniesol voľby. Toto nie je to, čo sme očakávali, že bude stredom pozornosti vo finálnych týždňoch kampane,“ uviedol pre spravodajský portál Politico nemenovaný vysokopostavený republikán, zjavne narážajúc na neustále zameriavanie sa Trumpa na imigračnú politiku.

Aj predseda Snemovne reprezentantov Paul Ryan v nedeľu v telefonickom rozhovore požiadal šéfa Bieleho domu, aby rozprával o prekvitajúcej ekonomike. Trump sa však aj v pondelok na záverečných zhromaždeniach venoval imigrácii.

„Prezident Trump doručil v pondelok temný a niekedy na fakty otázny odkaz o imigrácii, keď sa prekľučkoval triom štátov Stredozápadu, ktoré ho posunuli do Bieleho domu. Začrel hlboko do taktiky, ktorú použil pred dvoma rokmi,“ napísal v pondelok denník The Washington Post. Noviny The New York Times podobne napísali, že Trump zakončil kampaň založenú na strachu, hneve, rozdelení, nacionalizme a rasovej nevraživosti.

Šéf Bieleho domu navštívil posledný deň pred voľbami štáty Indiana, Ohio a Missouri a pred zaplnenými halami kritizoval demokratov, vychválil nízku nezamestnanosť, znovu podporil svojho nominanta na sudcu Najvyššieho súdu USA Bretta Kavanaugha a skritizoval tých, ktorí ho obvinili zo sexuálneho obťažovania, a demokratov, ktorí zaňho nehlasovali. Predovšetkým však hovoril o rizikách imigrácie.

„Ak chcete viac karavánov, ak chcete viac zločinu, voľte zajtra demokratov,“ vyhlásil Trump v pondelok v Indiane. Často spomínal karavánu migrantov, ktorá putuje cez Strednú Ameriku k Spojeným štátom, a ubezpečoval, že hraničný múr a vojaci sa o nich postarajú.


Hovoril tiež o „demokratmi vedenom útoku na suverenitu Spojených štátov“ a tvrdil, že „demokratická agenda prinesie socialistickú nočnú moru“. Svojich podporovateľov tiež vyzýval, aby išli v utorok voliť, pretože od toho závisí aj jeho znovuzvolenie v roku 2020.

„Istým spôsobom som na hlasovacích lístkoch ja. Médiá toto považujú za referendum o mne a o nás ako hnutí,“ povedal Trump v Clevelande. Zdôraznil tiež, že ak republikáni prehrajú, nebude to jeho chyba.

Na pondelkových zhromaždeniach Trumpovi pomáhali aj dcéra a poradkyňa Ivanka Trumpová, hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová a poradkyňa Kellyanne Conwayová. Keď vítal Ivanku na pódiu, poznamenal, že už ani nemôže povedať, že žena je nádherná, pretože to nie je politicky korektné.

Tvrdá rétorika prezidenta a zameriavanie sa na témy blízke jeho verným stúpencom však podľa niektorých republikánov strane uškodia, pretože odradia nerozhodnutých voličov.

„Toto nás bude stáť kreslá. Ľudia, od ktorých potrebujeme hlasy v nerozhodných obvodoch, nie sú Trumpova základňa. Sú to ženy alebo ľudia, ktorí volili Clintonovú, alebo ľudia, ktorí nie sú neoblomnými voličmi Trumpa,“ povedal pre Politico nemenovaný vysoký predstaviteľ Republikánskej strany.

Demokratický kandidát na kongresmana za štát Kalifornia Harley Rouda pre Politico podobne uviedol, že Trumpova horúca rétorika odradila umiernených republikánskych voličov.

„Umiernení republikáni a nezávislí prechádzajú k nám. Zvyšuje sa totiž ich frustrácia z prezidenta, ktorý stavia Američanov proti Američanom snažiac sa rozdeliť nás namiesto toho, aby nás zjednocoval,“ povedal Rouda.


Môže vás zaujať:

Čo by diplomat preniesol z USA na Slovensko a naopak  Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *