Česká republika

Karlove Vary: Cenu za najlepší mužský herecký výkon získal Milan Ondrík

Hlavnú cenu na 54. ročníku Medzinárodného filmového festivalu v Karlových Varoch získala bulharsko-grécka snímka Otec od režisérskej dvojice Kristiny Grozevovej a Petara Valčanova.

Cenu za najlepší mužský herecký výkon získal slovenský herec Milan Ondrík, a to za rolu vo filme Nech je svetlo, informoval v sobotu spravodajský portál Novinky.cz.

„Ďakujem, ceny si veľmi vážim,“ povedal Ondrík a poďakoval sa filmovému tímu, karlovarskému festivalu i rodine.


Škopova novinka si vyslúžila aj Zvláštne uznanie, ktoré udelila ekumenická porota.

Cenu za najlepší ženský herecký výkon získala Nemka Corinna Harfouchová, a to za rolu vo filme Lara.

Krištáľový glóbus za mimoriadny umelecký prínos svetovej kinematografii si prevzala americká herečka Patricia Clarksonová. Cena ju rozplakala.

Mikrofónu sa na ceremoniáli chopil moderátor Marek Eben. „Počúvam, že karlovarský festival je snobský festival. Mám pre vás skvelú správu, tento rok naň prišlo 400 tisíc snobov, napríklad do stanového mestečka,“ žartoval Eben.

Následne na pódium pozval Jiřího Bartošku, aby odovzdal prvú cenu: Cenu MFF KV. Dostal ju kameraman Vladimír Smutný.

„Kameraman pred plátno patrí výnimočne a ja som rád, že mi Jiří Bartoška tú príležitosť umožnil. Túto cenu nie je ľahké získať ako kameraman a ja si ju vážim. A ona váži tiež,“ povedal Smutný.


Divácku cenu Práva získal film Olgy Sommerovej Jiří Suchý – Lehce s životem se prát.

Cenu za réžiu získal Belgičan Tim Mielants – za réžiu filmu Patrick.

Každý film je výsekom reality, tvrdí režisér filmu Nech je svetlo o extrémizme na Slovensku 

Nová snímka režiséra Marka Škopa Nech je svetlo zožala na svojej prvej premiére na Medzinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch nevídaný úspech.

Film nabáda diváka zamyslieť sa nad výchovou, spoločensko-politickou situáciou i postavením cirkvi na Slovensku.

„Tento film je o narastajúcom extrémizme na Slovensku. Hoci tu máme veľa svetla, priamo úmerne s ním narastá aj tieň,“ tvrdí herec v hlavnej úlohe Milan Ondrík.

V snímke Nech je svetlo stvárnil štyridsiatnika Milana, ktorý sa snaží zabezpečiť svoju manželku a tri deti, preto chodí za prácou až do Nemecka.


Na vianočné sviatky príde Milan z Nemecka domov na Slovensko. Počas nasledujúcich dvoch týždňov sa dozvedá, že jeho najstarší syn Adam, ktorého vo filme stvárnil František Beleš, je členom polovojenskej skupiny.

Čo si myslí o tom, ako prijme tento priamočiary film spoločnosť na Slovensku, sa Ondrík vyjadril nasledovne: „Nemyslím si nič, len dúfam, že nad ním ľudia nemávnu rukou. Dúfam, že naše publikum obetuje čas na to, aby sa zamyslelo nad svojim zmýšľaním a konaním. To je to, čo tento film chce dosiahnuť.“

Snímka Nech je svetlo v mnohých okamihoch pripomína život na Slovensku, na čo jej režisér Marko Škop odpovedá: „Každý film je výsekom reality, toto nie je obraz celého Slovenska.“

O filme sa predpokladá, že u verejnosti vyvolá búrlivú debatu, s čím Škop aj počíta: „Chcem, aby sa o takýchto otázkach na Slovensku diskutovalo.“

Karlovarský festival je od roku 1946 druhou najstaršou filmovou prehliadkou v Európe. V súčasnosti patrí k najvýznamnejším kultúrnym akciám v stredoeurópskom regióne.

Pozná tajomstvá nielen Morgana Freemana, Daniela Craiga…  a otvára najdrahšie fľaše v Česku 

 

 


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *