Každá minca má dve strany. Aj respirátor

Dalito.sk/ilustračné foto: archív LT

Bolo to presne v roku 2009. Chvíľu som bola bez auta. Mala som 38 rokov, keď ma po prvý raz študentka z Mlynov urazila.  Stála som v autobuse 39 a išla z práce (STV), kde sa deň začína v maskérni. Takže som mala pocit, že vyzerám asi dobre. Až… až kým sa vysokoškoláčka nepostavila, aby ma pustila sadnúť si. Zrútil sa mi svet.

Na takúto situáciu som ešte nebola pripravená. Tak som na ňu zazrela, že sa okamžite vsunula do sedačky späť a ospravedlnila sa. S vyrazeným dychom som sotva zamrmlala: „Ešte nie! Ešte si to odpustite a vynechajte ma aj nabudúce ak ma uvidíte. Ešte nemám ani 40 !“ zahundrala som prísne.  Sotva som doma otvorila dvere a Skoro dokonalému oznámila, že má dve možnosti. Buď mi pred domom okamžite zaparkuje auto, alebo sa rozvediem.

Spomenula som si na to pred zrušením povinných respirátorov vonku. Áno, aj mňa to otravuje, ale priznám sa, cítim sa za ním bezpečne najmä v obrovskom záhradníctve, kde chodím za relaxom a denne sa tam premelie asi tisícka zákazníkov. Respirátor mi dáva nádej, že deti uvidím hneď, ako to po druhej dávke vakcíny bude možné. Kto by pre nich neurobil maximum. Keď som to bez Covidu vydržala od februára 2020, bola by škoda, aby som nevydržala už iba pár týždňov.    

A priznám sa, že som si ten respirátor vlastne obľúbila. Najprv preto, že sa vďaka nemu už viac ako rok nemusím maľovať. A po druhé, zmenil mi život od základu. Keď ho totiž mám nasadený, všetci ma oslovujú slečna! Vážne! Prisahám! Dám ho dole a zasa som pani. Nasadím ho a celý deň som v 95% slečna! A to vám je po 50-tke sakra dobrý pocit! (Pokoj, doma som naďalej milovaná aj napriek veku) Ale keď mi študenti vďaka respirátoru tykajú, dnes sa už ani neohradím. Užívam si to! Celý ten dobrý pocit má však jednu chybičku.

„Slečna, vy ste nádherne opálená! Kde ste boli na dovolenke?“ spýtala sa ma staršia pani s úprimným záujmom. „V Tanzánii,“ zažartovala som a vysvetlila jej, že to mám zo záhradníctva kde si občas vetrám hlavu od počítača. No a vtedy mi to zaplo! Veď ja budem opálená podľa respirátora! Jasne to naznačujú biele čiarky pri ušiach. Jarné slnko je nekompromisné. No a keď som si uvedomila, aký má tvar, s kosoštvorcom na tvári sa mi fakt nechce medzi ľudí. Potom už totiž nebudem ani slečna, ani pani, ale …. A to teda bohviečo nie je. Takže tak, presne ako v živote, každá minca má dve strany. Aj respirátor. Takže, šup, čo najviac to teraz doopaľovať na golfe.  

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)