Keby hlúposť nadnášala, mnohí by po Slovensku lietali ako holubičky

Dalito.sk/ilustračné foto: pixabay.com - Engin Akyurt

Tak a Slovensko už vlastne vykúpilo zásoby vakcíny proti sezónnej chrípke. Oznámil minister zdravotníctva Krajčí. A má recht, pretože vďaka tomu, že jedna z farmafiriem urobila technickú chybu, čo jeho úradníci využili v národný prospech, mala krajina ešte o 20% viac ako pôvodne mohla. Aj tak nestačilo.  

Na to, že na Slovensku bude nedostatok týchto vakcín upozorňovalo Dalito ešte od jari a celé leto. 50 rokov života na Slovensku stačí, aby človek aj s priemerným EQ aj IQ správne predpokladal, čo sa počas pandémie nového koronavírusu strhne na jeseň. Aký nastane zhon po klasickej vakcíne proti chrípke.

Tušila som už v auguste, že to bude od októbra problém a nahlásila som sa radšej do poradovníka. Že to, ako sa mnohí nedávali očkovať roky sa odzrkadlí na celkovej objednávke vakcín. Najprv som to skúsila na Slovensku, presne ako pred rokom, tam nič, vakcíny ako vždy meškali a opäť som sa nechala bez problémov zaočkovať až v ČR. Pekne začiatkom októbra. Áno, už aj v tejto krajine je celkom problém zohnať vakcínu, ale nie až tak veľký ako na Slovensku, pretože sa tu každý rok nechá zaočkovať viac ľudí. No a práve od toho závisia aj objednávky štátu na ďalšiu sezónu.  

Nerozumiem (vlastne rozumiem, lebo zákon, diskriminácia, ľudské práva, rovnaké príležitosti…) prečo opäť na nezodpovedných doplácajú zodpovední. Presne tak, ako počas celej pandémie v krajine. Nerozumiem, aj keď rozumiem, ale neakceptujem, prečo v čase pandémie nedostanú zodpovední prednosť pred tými, ktorí doteraz na to kašľali a možno aj niekde strašili, aké je očkovanie na sezónnu chrípku vraj nebezpečné.  

Prečo nedostali prednosť pri očkovaní všetci, ktorí sa aj doteraz dávali zaočkovať pred tými, ktorí dvere ambulancie rozrazili až teraz, najlepšie medzi prvými, lebo sa počas COVID-19 boja o svoj holý život? Prečo zdravotné poisťovne či lekári neprihliadali na tých, ktorí boli zodpovední aj minulé roky?

Ak doteraz (evidentne nielen podľa GP SR či ombudsmanky a vlastne aj samotnej vlády, keďže sama radšej narýchlo menila zákony, pretože doteraz celý covid cirkus roztočila bez právneho podkladu, vrátane deportovania aj zdravých ľudí do štátnych karanténnych táborov) konala protizákonne, prečo v zrýchlenom legislatívnom konaní neprijali aj zákon, že pri očkovaní budú uprednostnení ľudia, ktorí sa aj do pandémie nechávali očkovať, teda boli zodpovední?!

Prečo je dnes zaočkovaný ten, ktorý doteraz možno aj fanaticky útočil na očkovanie a „ukradol“ tak vakcínu tomu, ktorý sa doteraz nechal očkovať pravidelne a tak bol zodpovedný, len prišiel neskôr?

Fakt, keby som dnes bola lekárkou, takých čo sa nahlásia na očkovanie po rokoch by som zapísala až na koniec zoznamu ak vôbec alebo ich hnala rovno od dverí ambulancie, až by sa za nimi prášilo. A tým zodpovedným pridala k vakcíne ešte aj kilo jabĺk. Ak takí sú a robia to tajne, udelila by som im štátne vyznamenanie.

Ako povedal klasik doktor Štrosmajer, keby hlúposť nadnášala, mnohí by lietali ako holubičky. Je mi veľmi ľúto všetkých zodpovedných, ktorí sa k vakcíne proti sezónnej chrípke už nedostanú, lebo aj minulý rok sa na to takmer všetci vykašľali, ale dnes rozrazili dvere ambulancií medzi prvými. Veľmi.  

Ostáva už len veriť, ako už avizujú v iných rozvinutých krajinách, že sezónnu chrípku aj na Slovensku potlačíme vďaka opatreniam proti Covid-19 na minimum.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)