Keď je práca jeden cirkus. Vedia o nich už aj v Cirque du Soleil
Cirkus – to už dávno nie sú len bicyklujúce medvede či levy preskakujúce cez horiace obruče. V sedemdesiatych rokoch 20. storočia vznikol koncept tzv. nového cirkusu. Zvieratá v ňom už nenájdete. Javisko, na ktorom sa pohybové umenie snúbi s divadlom, patrí výhradne ľuďom ‒ klaunom, akrobatom a žonglérom.
Nápad založiť prvú slovenskú školu tzv. nového cirkusu skrsol v hlavách partie kamarátov už pred niekoľkými rokmi.
„Je to asi 10 – 12 rokov dozadu, kedy som niekomu na párty prvýkrát videla v rukách tzv. točky, po anglicky poiky. Veľmi ma to oslovilo, tak som sa s nimi niečo naučila. Vtedy som chodila na VŠMU a stretla som ľudí, ktorých takéto niečo zaujímalo tiež. Začali sme robiť žonglovanie a vzdušnú akrobaciu, postupne sme založili združenie, z ktorého vznikla súčasná škola nového cirkusu,“ hovorí Erika Hantáková, jedna z jej zakladateliek. „V tom čase bolo veľkou módou vystupovať na ulici. Veľa ľudí začalo cestovať po svete a skúsenosti tohto druhu priniesli na Slovensko. Robili sme víkendové workshopy, aby sa ľudia niečo naučili. Bola to pre nás vždy fajn zábava a dobrý tréning.“
Prvá škola nového cirkusu vznikla v roku 2013 – oficiálne ju založila absolventka herectva a cirkusovej školy Folie v Estónsku Helena Škovierová. „Zakladajúca manažérka Katka Akáčová z Divadla na zastávke zase dobre rozbehla medzinárodnú výmenu lektorov. Fungovali sme na grantovom systéme, zahraniční lektori nám veľmi pomohli s promom a rozbehnutím pravidelných kurzov v školách a škôlkach,“ vraví Erika Hantáková. Prvá škola nového cirkusu je jedinou slovenskou školou, ktorá vychováva budúcich gymnastov, akrobatov, žonglérov a klaunov. Jej kurzy v Bratislave navštevuje už vyše štyristo malých aj veľkých žiakov.
Nový cirkus? Cirque du Soleil!
Oproti „starému“ je nový cirkus viac divadelný, dôraz sa kladie na estetické predvedenie pohybových zručností. „Spája sa v ňom výtvarné umenie s tancom, dôležitá je vždy aj nejaká nosná téma. Nový cirkus baví deti práve preto, že je viac divadelný. Ja robím hula-hup, poiky, palice a špecializujem sa najmä na ohňovú šou. Čo ma však baví najviac, je práve tvorba predstavení. Mám skončenú scenáristiku na VŠMU, a keď zavolá klient a povie zadanie, viem vytvoriť scenár, tému, vybrať hudbu, kostýmy a celé to zrežírovať,“ hovorí Erika Hantáková.
Nový cirkus podľa nej ponúka širokú škálu možností, každý má šancu nájsť si to svoje. „Niekto má talent na žonglovanie, iného baví visieť dolu hlavou a robiť vzdušnú akrobaciu, ďalší je zase rád za blázna a baví ho klauniáda. Lektori zvládnu dve, tri aj štyri veci, no je prirodzené, že každý má vzťah k niečomu inému. Je dobré, že nás je viac, o to viac toho dokážeme zastrešiť.“
Najznámejším propagátorom tzv. nového cirkusu je slávny kanadský súbor Cirque du Soleil. O svojich slovenských kolegoch už jeho členovia dávno vedia. „Keď vystupovali na Slovensku, boli sme aj vo fan zóne, máme u nich tradičné miestečko, vedia o nás. Občas spolupracujeme aj s Jurajom Benčíkom, ktorý u nich istú dobu robil klauna. Cirque du Soleil je úplne iná liga. Majú takú obrovskú produkciu, o ktorej my na Slovensku môžeme len snívať…“
Hľadá sa „šapitó“
Väčšina kurzov pre deti a dospelých sa koná v Karloveskom centre kultúry. Škola nového cirkusu zatiaľ vlastné priestory nemá. Sťahovať žinenky a kompletné cirkusantské náradie hore-dole po Bratislave nie je práve med lízať. „Hľadáme zázemie a priestor, do ktorého by deti mohli za nami chodiť, najlepšie halu alebo veľkú telocvičňu bez stĺpov so šesťmetrovým stropom, aby sa tam dala robiť vzdušná akrobacia. Tá je na realizáciu najnáročnejšia – potrebujeme stropné body s nejakou nosnosťou aj veľké dopadové žinenky, ktoré človek neodnesie, ani ich nedáš do osobného auta.“
V prípade potreby však dokážu cirkusanti predviesť akrobatické kúsky aj priamo na ulici. „Máme špeciálnu konštrukciu na vzdušnú akrobaciu, je to celkom šikovná skladacia vecička. Rozložíme ju za pätnásť minút a dievčatá môžu vystupovať kdekoľvek bez toho, aby sa museli kade-tade vešať a hľadať závesné body na rôznych rampách a pódiách.“
Povolaním cirkusant
Život cirkusantov je životom v pohybe. Okrem kurzov, ktoré lektorsky vedú, sa musia aj vzdelávať a udržiavať vo forme pravidelným tréningom. „Baví nás chodiť najmä na zahraničné žonglérske festivaly, to si nikdy nenecháme ujsť. Každý rok chodíme na European Juggling Convention, je to veľké stretnutie žonglérov, ktoré sa koná v Európe vždy v inom meste. Chodíme do Prahy, do Rakúska, chodíme sa učiť, pracujeme na sebe. Okrem toho mávame pravidelné tréningy, kde sa pripravujeme na predstavenia, no aj učíme nové triky. Volajú nás aj na firemné akcie, teambuildingy, festivaly. Keď máme tri akcie za víkend, je to riadne vyčerpávajúce – zdá sa, že je to len desaťminútové vystúpenie, ale nie je to tak. Dva tri dni predtým máš tréningy, všetko chystáš, pripravuješ, dve hodiny sa len maľuješ, aby to vyzeralo dobre,“ hovorí Erika Hantáková, ktorá má na starosti práve organizovanie akcií.
Prvá škola nového cirkusu má desať kmeňových členov a rovnaký počet externých spolupracovníkov. V sezóne sa občas nestíhajú obracať – len v júni minulého roka absolvovali tridsať vystúpení. Momentálne naplno uživí troch ‒ štyroch ľudí, ostatní lektori majú ešte druhú prácu.
„Snažíme sa rozbehnúť natoľko, aby to aspoň polovicu z nich uživilo na plný úväzok. Aby sme mali v hlave pokoj, mohli sa sústrediť len na lektorovanie, tréningy a všetky vystúpenia. Tento rok nás mohli diváci vidieť napríklad na Záleskej divadelnej púti, oslovila nás aj známa swingová kapela Funny Fellows. Vystupovali sme na ich živú hudbu, nazvali sme to Vintage cirkus. Bola to celkom zábava. Dali sme si s nimi celé leto, premiéru sme mali na Pohode. Dúfam, že to bude pokračovať…“
Autorka Lucia Žatková od roku 2005 do roku 2015 pôsobila ako redaktorka Púchovských novín. Po krátkej odmlke spojenej s cestovaním a striedaním povolaní sa opäť vracia k práci, ktorá ju zo všetkých prác sveta baví a napĺňa najviac.
Môže vás zaujať:
Práve dnes zomrel úctivý a slušný Bratislavčan Schöne Náci