Stĺpčeky

Keď nevládzeš, pridaj

Česko v turizme napreduje míľami, Slovensko mu nestíha. Presne za tento článok som si nedávno v Brne prevzala prvé novinárske ocenenie. Z 35 médií zo Slovenska si českí novinári vybrali a za najkvalitnejší článok označili práve tento analytický článok uverejnený na DALITO.

Akoby to bolo včera, keď mi v sobotu krátko po deviatej večer zazvonil telefón. Ozval sa z neho šťastný hlas mojej „šéfovej“ 🙂 , Lucie Tomečkovej.

Spočiatku som si myslela, že dostanem od nej tip na článok, ktorý treba spracovať, no jej zámer bol úplne iný. Oznámila mi, že môj článok o turizme v ČR a SR je nominovaný na ocenenie. Chvíľu som nemo počúvala, aj keď ústa som už mala naširoko.


Po chvíli sa moje emócie prejavili naplno. Smiala som sa, neverila som vlastným ušiam, začali sa mi vynárať spomienky ohľadom písania a všetkého, čo danému článku predchádzalo. Dojaté sme boli obe, veď toto sa predsa nedeje každý deň!

Následne som začala organizovať svoju cestu do Brna, ktorá sa konala už o päť dní od večerného telefonátu. Bola som šťastná a plná očakávania, aj keď niekoľkohodinové cestovanie vlakom a čiastočne aj autom, tam aj späť, vôbec neboli pre mňa jednoduché. Netušila som, čo ma za hranicami čaká.

Čas, kým vyhlásili výsledky súťaže, pre ktorú som sa na veľtrhu cestovného ruchu ocitla, som využila tým, že som urobila niekoľko rozhovorov so zaujímavými ľuďmi, prešla som si stánky, rozprávala sa s vystavovateľmi.

V každom prípade ma tešilo, že si niekto všimol našu mravčiu analytickú prácu, lebo ani ja a ani redakcia Dalito článok nenominovali.

Až na mieste som sa dozvedela, že organizátori mali k dispozícií 35 rôznych médií, z ktorých českí kolegovia vyberali najlepšie články o cestovnom ruchu a to hneď v štyroch kategóriách. Môj článok získal 1.miesto v kategórií On-line média.

Áno, potešilo ma to. Veľmi. Nakoplo a aj motivovalo pokračovať v tom, čo robím od svojho detstva.


Mala som 11 rokov, keď som sa prvý raz ocitla na novinárskej školskej súťaži, aj to len vďaka  učiteľke slovenského jazyka, ktorá vo mne objavila akýsi talent na písanie. Už v tom čase som sa objavovala na obrazovke regionálnej televízie, kedy som mala možnosť pričuchnúť k tejto práci viac do hĺbky.

Po sídlisku som s mikrofónom behala už ako štrnásťročná. Zbožňovala som robiť reportáže, spovedať ľudí, zisťovať a písať. Už vtedy, ako malá. Je pravda, že odvtedy prešiel nejaký čas, presne 27 rokov. Za tú dobu som písala pre rôzne média, jedno som dokonca takmer tri roky aj viedla.

Časom ma zdravotné problémy obmedzili natoľko, že som nebola schopná zúčastňovať sa  stretnutí či tlačoviek a tak novinárske písanie išlo do úzadia, no vystriedalo ho písanie kníh.

Napokon o tej poslednej písalo aj Dalito (Prebuď sa a žiar na svojej vlastnej ceste). Zrejme je to tak, ako sa hovorí. Keď vás niečo baví, nič vás nezastaví a robiť to budete aj naďalej.

O to viac som vďačná práve Lucii, ktorá ma ešte v čase príprav portálu oslovila na spoluprácu. Dostala som príležitosť, pri ktorej mi podskočilo srdiečko. Lebo písanie je značná časť mňa. No to, že lepšie mi idú analytické témy, objavila vo mne práve ona. V prvom rade jej vďačím za tento úspech, ktorý sa nám spoločne podaril pretaviť do víťazstva.

Lucia Tomečková a Marcela Václavková Konrádová v BB 10 6. 2018/foto: archív Dalito.sk

Ale myšlienky mi zabehli aj k profesorke strojopisu, bez ktorej by som dnes písala asi len do zošita.

Napriek všetkému a všetkým (a je ich ďaleko viac, než som vymenovala), túto cenu by som venovala aj môjmu kamarátovi už tam hore, do neba. Lebo práve on môj víťazný článok čítal medzi prvými a ponúkol spätnú väzbu. Myslela som na neho, keď som sa štverala hore schodíkmi na pódium. A myslela som aj na to, koľko toho človek musí urobiť, napísať, vytvoriť, ale aj pokaziť, pochybiť, stratiť…, aby časom mohol vôbec po nejakých schodíkoch vyjsť.


Marcela Václavková Konrádová v Brne, 1. miesto pre DALITO medzi 35 online médiami v novinárskej súťaži „My k susedom, susedia k nám“/foto: Dalito.sk

Verím  a chcem veriť, že každé úsilie, či už je veľké alebo malé, významné a či menej, sa raz ukáže. Len treba vytrvať a robiť veci s láskou. Presne tak, ako sa hovorí, že keď nevládzeš, pridaj.

DALITO to DALO a som si istá, že je to aj vďaka vám, ktorí nás s láskou čítate. Ako zvykne písať Lucia, VĎAKA VÁM!

Záznam z odovzdávanie ocenenia:

Organizátorom súťaže je FIJET SLOVAKIA, ktorý  pripravil monitoring z 35 médií, z ktorého českí kolegovia vyberali a hodnotili úroveň článkov.

Môže vás zaujať:

DALITO to DALO, vyhralo, je prvé


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *