Spektrum

Kochajte sa na unikátnych nočných svietiacich oblakoch

V nedeľu večer boli nad Slovenskom viditeľné nočné svietiace oblaky, NLC. V skutočnosti boli niekde nad Prahou alebo Pardubicami, keďže ich dohľadnosť býva aj 600 km, pretože sa nachádzajú až vo výške asi 85 km.

Verný čitateľ a fanúšik Dalito.sk Ján Sopúch z Dolného Kubína poslal do redakcie zopár vzácnych fotografií zo žiarivého neba. Fotografie urobil nad Národným parkom Malá Fatra v nedeľu v noci medzi 22:00 a 23:00 hod.

Nočné svietiace oblaky


Nočné svietiace oblaky nad Malou Fatrou/foto: Ján Sopúch

Nočné svietiace oblaky alebo mračná uvádza Wikipédia ako striebristé oblaky viditeľné na večernej oblohe po západe Slnka. Sú zložené z drobných kryštálikov ľadu a svietia vďaka odrazenému slnečnému svetlu.

Výskyt

Možné ich je pozorovať, keď sa Slnko nachádza pod horizontom medzi 6˚ až 16˚ a vrstva mrakov vo výške 80 km je osvetlená slnečným svetlom a súčasne pozadie je dostatočne tmavé. Sú pozorovateľné hlavne vo väčších zemepisných šírkach od 48˚ do 80˚ vo výške 74 až 92 km. Ich hrúbka je iba 0,5 – 2 km a plošné rozmery až 10 000 – 4 000 000 km².

Nočné svietiace oblaky nad Malou Fatrou/foto: Ján Sopúch

Pozorovať je ich možné niekoľko minút až niekoľko hodín. Teplota v týchto mračnách je okolo 135 K a pohybujú sa prevažne juhozápadným smerom rýchlosťou okolo 40 m/s.

Nočné svietiace oblaky nad Malou Fatrou/foto: Ján Sopúch

Prvé pozorovanie tohto javu je z roku 1885. Odvtedy tento úkaz naberá na početnosti výskytov ale aj na sile. Existujú teórie podľa ktorých je tento úkaz spojený s klimatickými zmenami a ľudskou činnosťou. Odpoveď na túto i ďalšie otázky spojenými s touto oblačnosťou hľadá družica AIM. zdroj: https://sk.wikipedia.org/


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *