Názory a Komentáre

Kolosálne fiasko klamára a demagóga Matoviča

premiéra ide strach, držme si jesenné klobúky, vážení

Ministerstvo financií na svojej webovej stránke informuje, že očkovacia prémia a sprostredkovateľský bonus sú „podporné nástroje, aby sme motivovali čo najväčšie množstvo ľudí k očkovaniu proti ochoreniu Covid-19“.

V štatúte očkovacej lotérie je uvedené: „Vzhľadom na súčasný vývoj záujmu o očkovanie proti ochoreniu COVID-19 a v snahe zabrániť ďalšiemu šíreniu pandémie ochorenia COVID-19, s cieľom podporiť zvýšenie zaočkovanosti populácie…“

Zopakujme si to

Ešte raz: podľa štatútu očkovacej lotérie i webovej stránky ministerstva financií zámerom očkovacej lotérie je motivovať ľudí k očkovaniu.


Sám minister financií v júni tohto roku hovoril o tom, že pôvodná výherná sumu bola zmenená, „aby sme zvyšovali motiváciu“.

Tlačová konferencia, na ktorej Matovič informoval o očkovacej prémii a sprostredkovateľskom bonuse, mala názov Motivácia k očkovaniu. Minister financií hovoril o lotérii a sprostredkovateľskom bonuse ako o motivačných schémach. Tvrdil, že „musíme začať motivovať ľudí“, pomôcť „k rýchlejšiemu očkovaniu“ a že legislatívna úprava pôjde do parlamentu, „aby sme mohli čo najviac ľudí motivovať k očkovaniu“.

Aj Matovič opakoval

Matovič jasne povedal, že lotéria a sprostredkovateľský bonus sú „dva nástroje, ktorými chceme pomôcť očkovaniu“. Dodal, že „desiatky, možno stovky miliónov eur investujme radšej do takej motivácie teraz, aby sme nápor delta variantu zvládli s čo najmenšími ekonomickými stratami“.


V júli potom znovu zopakoval, že tieto dve riešenia sú motivačné. Takisto v tlačovej správe z 21. júla ministerstvo financií informovalo, že ide „podporné nástroje, aby sme motivovali čo najväčšie množstvo ľudí k očkovaniu“.

Začiatkom augusta Matovič v súvislosti s lotériou takisto hovoril o motivovaní občanov.

A teraz jeho najnovšie vyhlásenie: „Lotéria nikdy nebola ohlásená ako prostriedok na zvýšenie zaočkovanosti. Lotéria bola ohlásená ako prostriedok na odmenu zaočkovaných.“

Kolosálne fiasko klamára

Je možné, že minister Matovič nečítal štatút lotérie a nečíta ani informácie na webe jeho vlastného ministerstva. Alebo, že si nepamätá, čo povedal ešte nedávno. To je už jeho problém, nie náš.

Zakaždým sa v súvislosti s lotériou hovorilo o motivovaní občanov a zvýšení zaočkovanosti. Či už v štatúte lotérie, na webe ministerstva financií alebo o tom takto hovoril samotný minister financií.

Teraz, keď sa ukazuje, ako je aj táto lotéria zbabraná a že ani počet zaočkovaných sa nijako významne nezvýšil, Matovič zrejme potrebuje hľadať spôsob, ako toto kolosálne fiasko prekryť. Priebežne oznamovaním počtu ľudí zaregistrovaných v lotérii (čo je totálne nezmyselné, pretože tieto čísla nič nehovoria o motivácii týchto ľudí, ani o motivačnej efektívnosti lotérie). A najnovšie aj vyššie uvedeným tvrdením. Ako obyčajný klamár.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)  


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *