Kolosálne fiasko klamára a demagóga Matoviča

Dalito.sk/Minister financií SR a expremiér Igor Matovič (OĽaNO)/foto: ÚV SR

Ministerstvo financií na svojej webovej stránke informuje, že očkovacia prémia a sprostredkovateľský bonus sú „podporné nástroje, aby sme motivovali čo najväčšie množstvo ľudí k očkovaniu proti ochoreniu Covid-19“.

V štatúte očkovacej lotérie je uvedené: „Vzhľadom na súčasný vývoj záujmu o očkovanie proti ochoreniu COVID-19 a v snahe zabrániť ďalšiemu šíreniu pandémie ochorenia COVID-19, s cieľom podporiť zvýšenie zaočkovanosti populácie…“

Zopakujme si to

Ešte raz: podľa štatútu očkovacej lotérie i webovej stránky ministerstva financií zámerom očkovacej lotérie je motivovať ľudí k očkovaniu.

Sám minister financií v júni tohto roku hovoril o tom, že pôvodná výherná sumu bola zmenená, „aby sme zvyšovali motiváciu“.

Tlačová konferencia, na ktorej Matovič informoval o očkovacej prémii a sprostredkovateľskom bonuse, mala názov Motivácia k očkovaniu. Minister financií hovoril o lotérii a sprostredkovateľskom bonuse ako o motivačných schémach. Tvrdil, že „musíme začať motivovať ľudí“, pomôcť „k rýchlejšiemu očkovaniu“ a že legislatívna úprava pôjde do parlamentu, „aby sme mohli čo najviac ľudí motivovať k očkovaniu“.

Aj Matovič opakoval

Matovič jasne povedal, že lotéria a sprostredkovateľský bonus sú „dva nástroje, ktorými chceme pomôcť očkovaniu“. Dodal, že „desiatky, možno stovky miliónov eur investujme radšej do takej motivácie teraz, aby sme nápor delta variantu zvládli s čo najmenšími ekonomickými stratami“.

V júli potom znovu zopakoval, že tieto dve riešenia sú motivačné. Takisto v tlačovej správe z 21. júla ministerstvo financií informovalo, že ide „podporné nástroje, aby sme motivovali čo najväčšie množstvo ľudí k očkovaniu“.

Začiatkom augusta Matovič v súvislosti s lotériou takisto hovoril o motivovaní občanov.

A teraz jeho najnovšie vyhlásenie: „Lotéria nikdy nebola ohlásená ako prostriedok na zvýšenie zaočkovanosti. Lotéria bola ohlásená ako prostriedok na odmenu zaočkovaných.“

Kolosálne fiasko klamára

Je možné, že minister Matovič nečítal štatút lotérie a nečíta ani informácie na webe jeho vlastného ministerstva. Alebo, že si nepamätá, čo povedal ešte nedávno. To je už jeho problém, nie náš.

Zakaždým sa v súvislosti s lotériou hovorilo o motivovaní občanov a zvýšení zaočkovanosti. Či už v štatúte lotérie, na webe ministerstva financií alebo o tom takto hovoril samotný minister financií.

Teraz, keď sa ukazuje, ako je aj táto lotéria zbabraná a že ani počet zaočkovaných sa nijako významne nezvýšil, Matovič zrejme potrebuje hľadať spôsob, ako toto kolosálne fiasko prekryť. Priebežne oznamovaním počtu ľudí zaregistrovaných v lotérii (čo je totálne nezmyselné, pretože tieto čísla nič nehovoria o motivácii týchto ľudí, ani o motivačnej efektívnosti lotérie). A najnovšie aj vyššie uvedeným tvrdením. Ako obyčajný klamár.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)