Šport

Kongres SZĽH: O všetkom a všetko, o hokeji

Prezidentom SZĽH sa stal Miroslav Šatan, dostal 229 hlasov 

Novým prezidentom Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) sa stal Miroslav Šatan. Rozhodli o tom delegáti stredajšieho Kongresu SZĽH, ktorí ho už v 1. kole tajnej elektronickej voľby podporili nadpolovičnou väčšinou 229 hlasov. Zdolaný protikandidát Jaromír Šmátrala dostal 99 hlasov.

Šatan vo funkcii nahradil Martina Kohúta, ktorý viedol zväz od roku 2016. Z ohlásených troch kandidátov sa Dárius Rusnák tesne pred hlasovaním vzdal kandidatúry. Štyridsaťštyriročný Šatan je v poradí ôsmym prezidentom SZĽH v ére samostatnosti.


Okrem prezidenta hlasovali delegáti aj o ďalších členoch volených do orgánov SZĽH vrátane Výkonného výboru a odborných komisií. Funkčné obdobie šéfa SZĽH i ďalších členov by malo podľa Stanov SZĽH trvať do roku 2022.

Profil nového prezidenta SZĽH Miroslava Šatana

Profil Miroslava Šatana, nového prezidenta SZĽH:

dátum a miesto narodenia: 22. október 1974 Topoľčany
kluby: VTJ Topoľčany, Dukla Trenčín, Cape Breton Oilers (AHL), Detroit Vipers (IHL), San Diego Gulls (IHL), Edmonton Oilers, Buffalo Sabres, New York Islanders, Pittsburgh Penguins, Wilkes-Barre Penguins (AHL), Boston Bruins, Dinamo Moskva, HC Slovan Bratislava
najväčšie úspechy: zlato na MS v Göteborgu (2002), striebro na MS v Petrohrade (2000) a v Helsinkách (2012), bronz z MS v Helsinkách (2003), zisk Stanleyho pohára v drese Pittsburghu Penguins (2009)
základná časť NHL: 1050 zápasov, 735 bodov (363+372)
play off NHL: 86 zápasov, 54 bodov (21+33)
reprezentácia: 183 zápasov, 86 gólov
od mája 2019 člen Siene slávy Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF)

funkcionárska kariéra:
2015 – generálny manažér Tímu Európy pre Svetový pohár 2016 (2. miesto)
2017 až 2019 – generálny manažér reprezentácií SR
od 2019 – prezident SZĽH

 Prezidenti SZĽH od roku 1992:


december 1992 – jún 1997 Ján Mitošinka
jún 1997 – december 1997 Viktor Špakovský
december 1997 – marec 1998 Dušan Pašek
marec 1998 – jún 1998 Ján Stanovský
jún 1998 – jún 2011 Juraj Široký
jún 2011 – júl 2016     Igor Nemeček
júl 2016 – jún 2019 Martin Kohút
jún 2019 – Miroslav Šatan

Šatan: „Ak Šmátralu zvolia za prezidenta, skončím v slovenskom hokeji“

Dárius Rusnák sa tesne pred stredajšou voľbou vzdal kandidatúry na post prezidenta Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH). O funkciu sa tak budú uchádzať iba Miroslav Šatan a Jaromír Šmátrala.

„Som ochotný novému prezidentovi ďalej pomáhať. Či už Kongres zvolí pána Šatana, alebo pána Šmátralu, verím, že hokej na Slovensku pôjde ďalej správnym smerom,“ vyhlásil Rusnák, ktorý ako prvý z trojice uchádzačov predstúpil pred delegátov Kongresu.

Päťdesiatdeväťročný funkcionár sa vyslovil za zachovanie projektu hokejovej „dvadsiatky“ a stotožnil sa s projektom „osemnástky“, takisto uvítal limit na cudzincov v najvyššej domácej súťaži. Za prioritu v ďalšom napredovaní považuje prácu s mládežou, zlepšenie úrovne domácej ligy a hokejovej infraštruktúry.

Za ním ako druhý dostal slovo Miroslav Šatan, doterajší generálny manažér slovenských reprezentácií opäť vyzdvihol potrebu vybudovať hokejové akadémie a ocenil prácu doterajšieho šéfa slovenského hokeja Martina Kohúta. „Za tri roky urobil zväz veľmi silným. Môj plán je urobiť silnými aj kluby,“ zdôraznil Šatan. Následne sa vzdal kandidatúry na člena Výkonného výboru SZĽH. V prípade svojho zvolenia za prezidenta by mal členstvo vo VV automatické. Na adresu svojho protikandidáta Šmátralu dodal: „Ak bude zvolený za prezidenta, tak v slovenskom hokeji skončím.“

Ako posledný z trojice kandidátov vystúpil so svojím programom súčasný predseda Dozornej rady SZĽH Šmátrala. „Za dôležité považujem nárast počtu zamestnancov SZĽH a rekonštrukciu štadiónov a postavenie nových hál na Slovensku,“ povedal.


Po prezentácii uchádzačov o post prezidenta nasledovalo predstavenie jednotlivých kandidátov na členov Výkonného výboru SZĽH. O členstvo vo VV sa okrem Šatana už nebudú vo voľbách uchádzať ani súčasný generálny sekretár SZĽH Miroslav Valíček a Branko Radivojevič ako zástupca športovcov, ktorí v poslednej chvíli odstúpili od kandidatúry. Do VV SZĽH tak kandiduje dokopy 30 mien plus ďalší dvaja ako zástupcovia športovcov (Jozef Stümpel a Ľubomír Višňovský).

Rusnák sa vzdal kandidatúry, o post šéfa zabojujú len Šatan a Šmátrala

Dárius Rusnák sa tesne pred stredajšou voľbou vzdal kandidatúry na post prezidenta Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH). O funkciu sa tak budú uchádzať iba Miroslav Šatan a Jaromír Šmátrala.

„Som ochotný novému prezidentovi ďalej pomáhať. Či už Kongres zvolí pána Šatana, alebo pána Šmátralu, verím, že hokej na Slovensku pôjde ďalej správnym smerom,“ vyhlásil Rusnák, ktorý ako prvý z trojice uchádzačov predstúpil pred delegátov Kongresu.

Päťdesiatdeväťročný funkcionár sa vyslovil za zachovanie projektu hokejovej „dvadsiatky“ a stotožnil sa s projektom „osemnástky“, takisto uvítal limit na cudzincov v najvyššej domácej súťaži. Za prioritu v ďalšom napredovaní považuje prácu s mládežou, zlepšenie úrovne domácej ligy a hokejovej infraštruktúry.

Za ním ako druhý dostal slovo Miroslav Šatan, doterajší generálny manažér slovenských reprezentácií opäť vyzdvihol potrebu vybudovať hokejové akadémie a ocenil prácu doterajšieho šéfa slovenského hokeja Martina Kohúta. „Za tri roky urobil zväz veľmi silným. Môj plán je urobiť silnými aj kluby,“ zdôraznil Šatan.

Ako posledný z trojice kandidátov vystúpil so svojím programom súčasný predseda Dozornej rady SZĽH Jaromír Šmátrala. „Za dôležité považujem nárast počtu zamestnancov SZĽH a rekonštrukciu štadiónov a postavenie nových hál na Slovensku,“ povedal.


Po prezentácii uchádzačov o post prezidenta nasledovalo predstavenie jednotlivých kandidátov na členov Výkonného výboru SZĽH. O členstvo vo VV sa už nebudú vo voľbách uchádzať súčasný generálny sekretár SZĽH Miroslav Valíček a Branko Radivojevič ako zástupca športovcov, ktorí v poslednej chvíli odstúpili od kandidatúry. Do VV SZĽH tak kandiduje dokopy 31 mien plus ďalší dvaja ako zástupcovia športovcov (Jozef Stümpel a Ľubomír Višňovský).

Kongres Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) sa v stredu začal so 79 delegátmi. Generálny sekretár SZĽH Miroslav Valíček poverený vedením kongresu konštatoval, že plénum je uznášaniaschopné. Zaregistrovalo sa dokopy 330 hlasov, potrebná nadpolovičná väčšina tak predstavovala 166 hlasov. Každý tipsportligový účastník mal vo voľbách päť hlasov, prvoligové kluby disponovali tromi hlasmi a druholigové, juniorské, dorastenecké či ženské po jednom.

Pokračovalo sa schvaľovaním programu a rokovacieho poriadku Kongresu SZĽH. Zo strany volebnej komisie prišlo k návrhu, aby sa rokovací a volebný poriadok schvaľoval naraz (zlúčenie bodu 4 a 14), s čím delegáti súhlasili. Šéf Pro-Hokeja Richard Lintner potom navrhol, aby bol z programu Kongresu vypustený bod č. 12 týkajúci sa zmien legislatívnych noriem (Stanovy SZĽH, Súťažný poriadok SZĽH, Disciplinárny poriadok SZĽH). Podľa neho neprebehla v tejto oblasti dostatočná diskusia v rámci dotknutých klubov či odborných komisií. „Účinnosť zmien by mala byť predmetom väčšej diskusie,“ uviedol Lintner a navrhol tento bod presunúť na decembrový kongres, čo delegáti následne odsúhlasili.

Tajná voľba prezidenta

Delegáti Kongresu potom rozhodovali, či budú hlasovať vo voľbách elektronicky alebo písomne. Bývalý hokejový reprezentant Žigmund Pálffy (za HK Skalica) navrhol, aby sa voľby rozdelili a o voľbách prezidenta a členov VV SZĽH sa rozhodovalo písomnou voľbou. Na jeho slová nadviazal jeden z kandidátov na post šéfa SZĽH Dárius Rusnák. „Tajná voľba prezidenta by mala byť písomná. Myslím si, že by nás nemala dlhšie zdržať,“ povedal Rusnák. Delegáti však rozhodli, že všetky voľby prebehnú elektronicky.

Kohútová správa

Program pokračoval voľbou pracovných skupín a správou mandátovej komisie, potom predniesol správu dosluhujúci prezident SZĽH Kohút. „Počas môjho pôsobenia sa nám podarilo zlepšiť zväzový marketing. V priebehu troch rokov sme sa dostali do plusových čísiel. Zväz je dnes ziskový a dokáže si plniť svoje záväzky,“ povedal Kohút a takisto vyslovil želanie, aby v štruktúrach hokejového zväzu našlo uplatnenie viac žien. Šéf organizačného výboru MS 2019 Igor Nemeček podal hodnotiacu správu o májovom svetovom šampionáte na Slovensku.

Na záver potvrdil, že v slovenskom hokeji už nebude pôsobiť a bude sa sústrediť na prácu v Medzinárodnej hokejovej federácii (IIHF). Za reprezentačný úsek predniesol správu generálny manažér slovenských reprezentácií Miroslav Šatan. „Keď sme menovali Craiga Ramsayho za trénera, takmer nikto na Slovensku ho nepoznal. Podarilo sa nám ho zohnať pri minimálnych finančných požiadavkách. Pod jeho vedením sa nám podarilo zmeniť prístup hráčov k reprezentácii, profesionalita bola na oveľa vyššej úrovni. Popri ňom sa mali možnosť vzdelávať a ďalej trénersky napredovať mladí tréneri ako Vladimír Országh, Róbert Petrovický, Andrej Podkonický, Ivan Droppa či Michal Handzuš. Keď sa Craig ujal reprezentačného kormidla, ľudia na ulici ma zastavovali a pýtali sa, čo som to urobil slovenskému hokeju. Teraz chcú, aby tu zostal,“ zdôraznil Šatan.

Budovanie hál

Po prezentáciách sa ujal slova člen VV SZĽH Dušan Mráz, ktorý zhodnotil obdobie budovania hokejových hál na Slovensku a ich budúce prevádzkovanie. Člen Dozornej rady SZĽH Ľubomír Vaic predniesol správu o činnosti rady. Vzápätí Kongres schválil výročnú správu SZĽH a potvrdil zriadenie záložného práva k obchodnému podielu SZĽH Infra, s.r.o.

Ocenení

SZĽH na úvod Kongresu ocenil 24 hokejových osobností. Zlatý odznak SZĽH za celoživotný prínos pre slovenský hokej dostali Juraj Bakoš, Jozef Frühauf, Ladislav Gross, Ivana Hanousková, Jozef Chrenko, Dalimír Jančovič, Ľubomíra Kožanová, František Morvay, Drahomír Mydlo, Igor Nemeček, Štefan Nižňanský, Ján Plandora, Pavol Remžík, Pavol Siroťák, Roman Štamberský, Juraj Široký st., Pavol Učeň, Roman Ulehla, Ladislav Vasilňák, Ľudovít Venutti, Ivan Halmeš, Miroslav Klíma st., Juraj Koval a Maroš Krajči.

Odchádzajúci šéf slovenského hokeja Kohút udelil cenu prezidenta SZĽH za osobný prínos dlhoročnému trénerovi Ernestovi Bokrošovi, bývalému dlhoročnému rozhodcovi Petrovi Jonákovi a skúseným funkcionárom Dušanovi Mrázovi a Jozefovi Vrábelovi: „Títo štyria ľudia boli mojou oporou počas uplynulých troch rokov vo funkcii. Majú pevnú vôľu a dlhú históriu v slovenskom hokeji. Boli mojím zrkadlom, ktoré mi otáčali pri mojich rozhodnutiach,“ povedal Kohút na adresu ocenených.

SZĽH takisto odovzdal ocenenia aj svojim partnerom. Kongres následne pokračoval vyhodnotením sezóny 2018/2019. Cenu Karola Faka pre najproduktívnejšieho hráča Extraligy dorastu získal Roman Faith z HC Košice, Cenu Dušana Pašeka pre najlepšieho strelca Extraligy juniorov dostal Sebastián Šmída z MHKM Skalica. Ocenenia získali aj najlepší hráči II. ligy seniorov a St. Nicolaus 1. ligy seniorov. Ocenenie pre najlepšieho brankára I. hokejovej ligy 2018/2019 dostal Adam Trenčan (Michalovce), najlepším obrancom sa stal Juraj Ďurkech (Pov. Bystrica) a titul najlepšieho útočníka si vyslúžil Michal Kokavec (Dubnica). Najproduktívnejším hráčom I. ligy sa stal Martin Kalináč (Topoľčany), ktorý v 39 zápasoch nazbieral 63 bodov (20+43).

Traja kandidáti

Delegáti Kongresu mali na záver svojho stredajšieho zasadnutia voliť zástupcov do svojich orgánov. Volebná komisia SZĽH oficiálne potvrdila troch prezidentských kandidátov. Nástupcom Martina Kohúta sa mohol stať jeden z trojice Miroslav Šatan, Dárius Rusnák a Jaromír Šmátrala.

Prezidentom SZĽH sa stane kandidát, ktorý získa v prvom kole nadpolovičnú väčšinu hlasov. Ak sa tak po prvom hlasovaní nestane, bude nasledovať druhé kolo, do ktorého postúpia dvaja ašpiranti s najvyšším počtom hlasov. O miesta vo Výkonnom výbore SZĽH prejavilo záujem dokopy 35 uchádzačov. VV má deväť členov, pričom jedno miesto je vyhradené pre prezidenta SZĽH a druhé pre zástupcu športovcov. O toto miesto sa uchádzala trojica Branko Radivojevič, Jozef Stümpel a Ľubomír Višňovský. O zvyšných sedem stoličiek vo VV bojovalo na Kongrese 32 uchádzačov. O post predsedu DK SZĽH sa uchádzali štyria kandidáti, o miesto podpredsedu piati.Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *