Názory a Komentáre

Konzervatívna vláda o pár týždňov skončí

predvolebná debata v Nórsku

Nórska, nie slovenská. Chcem podať čitateľom, ktorí majú záujem o rozšírenie svojich obzorov, správu o zaujímavostiach z nórskych parlamentných volieb, ktoré sa skončili v pondelok 13. septembra. Po ôsmich rokoch dôjde k výmene vlády. Občiansko-konzervatívnu koalíciu premiérky Erny Solbergovej nahradí ľavicová koalícia a premiérom sa stane bývalý minister zahraničných vecí Jonas Gahr Støre.

Zaujímavosť prvá: Zelení skončili ako PS/Spolu

Keď sa pred mesiacom dostala na verejnosť správa OSN o klimatických zmenách, ktorá potvrdila vplyv globálneho otepľovania v každom kúte sveta a ktorá vyzvala na okamžité aktivity, aby otepľovanie Zeme neprevýšilo 1,5 stupňa, prieskumy verejnej mienky katapultovali zelené strany k ich životým maximám. 

Prešli štyri týždne, optimizmus zelených a do zelena ladených strán bol na mieste. Environmentálna strana – Zelení (Miljøpartiet – De Grønne) v prvom odhade po uzatvorení volebných miestností prekročila prah na zvolenie do parlamentu 4%. Obrovské nadšenie napokon vystriedal smútok – strana dostala 3,84%. Do zelena ladené strany Socialistická ľavica (Sosialistisk Venstreparti) a Ľavica (Venstre) získali slabšie, ako očakávané výsledky: 7,5%, respektíve 4,48%.


Zaujímavosť druhá: Viac populizmu

Strana pracujúcich (Arbeiderpartiet), ktorá po ôsmich rokoch opäť skladá vládu, dosiahla približne rovnaký výsledok ako pred štyrmi rokmi. O deväť mandátov viac ako naposledy získala Strana stredu (Senterpartiet), ktorú v Oslo nevolil skoro nikto. Je to strana, ktorá silno obhajuje regióny a rurálnych voličov a za všetko viní zlé hlavné mesto. Chce zrušiť zmluvu s Európskou úniou a znovu prerozdeliť štát na menšie kraje.

Životný výsledok získala aj veľmi krajná ľavica s komunistickým životopisom Červení (Rødt), ktorých cieľom je zoštátniť, čo sa dá a nesmierne zdaniť bohatých. Z marginálnej strany sa stáva dôležitejšia parlamentná skupina s ôsmimi poslancami, s ktorou bude treba hovoriť. Prepadli sa kresťanskí demokrati, sú už len úplne okrajovou trojpercentnou stranou. Populistická pravicová Strana pokroku je štvrtá najsilnejšia strana.

Zaujímavosť tretia: Televízia ďakuje politikom za prácu

Verejnoprávna NRK vysielala poslednú televíznu debatu straníckych lídrov z kultúrneho domu v severonórskom meste Bodø. Žiadna excelentná grafika a interiér. Práve naopak. Debatu moderovali dvaja moderátori, ale slovo mal vždy len jeden. Po zhruba štvrťhodine sa jeden stiahol do úzadia a debatu moderoval druhý. Charakteristickými črtami boli úsmevy, zábava a smiech, dopletený moderátor, ktorý uprostred otázky zabudol, čo sa pýta a šialené tempo odpovedí. Nikdy som nezažil politikov rozprávať takou rýchlosťou.


Šok na záver: Moderátori sa poďakovali politickým lídrom za prácu, ktorú ako ľudom zvolení (folkevalgte) robia a vyzvali verejnosť, aby na politikov neútočili.  Nóri majú aj pozdrav, ktorý súvisí s voľbami. Tak ako by ste povedali dobrý deň (God Dag), tak v čase volieb hovoria Godt Valg (Dobré voľby).

Zaujímavosť štvrtá: Voľby trvali mesiac

Predčasné hlasovanie v nórskych voľbách trvá mesiac. Od 10.augusta do 10.septembra mohli tí, ktorí v čase volieb nebudú v mieste trvalého bydliska, voliť vo volebných stánkoch po celej krajine. V tomto roku tak predčasne volilo rekordných 42% voličov. V samotný deň volieb volilo 35%. Celková účasť dosiahla 77%.

Demokracia v Nórsku nie je ohrozená. V parlamente sú štandardné strany, ľudia majú vysokú dôveru vo svoj štát , rozumejú dôležitosti voliť a rozhodovať o smerovaní krajiny. Rešpektujú, že parlament v tomto zložení to až do roku 2025. Inšpirácií pre Slovensko habadej.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *