Korona.gov.sk: Ty mne, ja tebe, spolu o nás bez nás

Dalito.sk/Nová vláda SR Eduarda Hegera. Igor Matovič s rukou na srdci. Obaja OĽaNO/foto: KP SR
RADKA BAČÍKOVÁ -

Pandémia sa našim politikom už druhým rokom vymyká spod kontroly. Hrajú si tam hore svoju pofidérnu ruletu ala korona.gov.sk a zmietajú sa medzi tým, čo sa od nich na záchranu svojich občanov očakáva z vyšších miest, a tým, čo chcú oni sami. A prípadne čo by ešte z toho mohli vyťažiť. A tak sme sa dočkali ďalších nových vianočných protipandemických opatrení. Rovnako nezmyselných a neúčinných, ako tie desiatky predtým. Dookola vymýšľajú teplú vodu a ani ich nenapadne pozrieť sa do vedľajšej miestnosti a otočiť červeným kohútikom.

Ak ty mne, tak aj ja tebe

Účelovo si medzi sebou schvaľujú svoje „nové nápady“ na ochranu nášho zdravia a záchranu ekonomiky štátu, štýlom ak ty mne, tak aj ja tebe. Ja ti podporím tvoje dôchodcovské poukážky, ak ty mne nezavrieš vleky. Ja ti nezavriem vleky, ak mi ty nezavrieš školy. A ja ti za to, že mi nezavrieš školy a zvýhodníš očkovaných, odklepnem peniaze na tie poukážky. Človek rozpaží ruky a udivene pozerá okolo seba ako John Travolta v Pulp Fiction. Nakoniec si to medzi sebou nejako vykšeftujú a ignorujúc odborníkov prídu s ďalším dočasným paškvilom opatrení. A od nás vždy vyžadujú, aby sme ich dodržiavali. Samozrejme, dá sa to len za predpokladu, že im porozumieme. A to veru nie je ľahké, lebo ak sa o to pokúsime, automaticky za nimi začneme hľadať prvoaprílový žart.

Vianočné opatrenia ako víno

Veď si len zhrňme tieto najnovšie vianočné. Teda do tej miery, do akej som im dokázala porozumieť. Stretnutie s rodinami na Vianoce máme opäť zakázané. Ale na zjazdovke sa stretnúť môžeme. Tam si nakoniec môžeme dať aj štedrovečernú večeru, lebo už na prvý sviatok vianočný je v hoteloch ubytovanie aj strava na izbách povolená.

Babky budú tento rok nadšené, lebo môžu deťom za ten jednorazových pár sto eurový cash dokúpiť extra jazdy a urobiť Vianoce krajšími a bohatšími. Cestovať za účelom návštevy blízkych nemôžeme, ale vycestovať s nimi na tie lyže, či na vychádzku „so psami“ áno. A kľudne aj mimo okres. Ak teda nechceme klamať a zadovážiť si psa či lyže ako krycí účel cestovania, tak môžeme opäť očakávať nadmieru tiché, pokojné a doslova nikým nerušené Vianoce.

A ako je to s prevádzkami? Kľúč k ich tvoreniu rozhodne nehľadajme. Žiadny nie je. Nezaočkovaných už nepustíme takmer nikde. Zakázali sme im vstup do reštaurácií, hotelov, fitnescentier aj nákupných centier, ale zároveň im nemôžeme zabrániť ísť si do prevádzok vyzdvihnúť objednaný tovar. Takže sa tam nakoniec aj tak všetci stretneme. A rovnako sa stretneme aj v „esenciálnych“ hyperprevádzkach. Do tých môžeme všetci bez rozdielu a bez testov. Tam sa zrejme vírus nešíri, aj keď je to v uzavretom priestore.

V záujme ochrany zdravia sme ale pre istotu zakázali vianočné trhy na otvorenom priestranstve a čerstvom vzduchu. Stánky s vianočným občerstvením však fungujú aj naďalej. A tak si pri nich s punčom bez rúšok postojíme tak isto, ako na vianočných trhoch, akurát že okrem toho nič iné nekúpime. A ešte viac prehĺbime krach miestnych remeselníkov.

Na 15 dní sme dokonca vytrhli z biedy kaderníctva a manikúry. Už skoro dva roky ich ničíme nariadeniami, hoci práve oni môžu ako jedny z mála prevádzok dodržiavať potrebné opatrenia úplne dokonale.

Našťastie opäť umožnili vianočné bohoslužby v kostoloch. Samozrejme v obmedzenom počte a len v režime OP. Neočkovaní hriešnici sa žiaľ musia kajať doma, ale oni dúfam vedia, že Pán Boh im to odpustí.

No a ako bonus sme nakoniec, tak ako sa dalo predpokladať, zavreli aj druhý stupeň základných škôl a stredné školy. Ten prvý radšej nie, lebo už sme stihli zrušiť pandemickú OČR. A možno je to preto, že vírus sa šíri len v triedach od druhého stupňa vyššie. Ktovie?!

Oplatí sa ešte za tým hľadať logiku?

V podstate nič, čo má logiku, už dlhodobo tých hore nezaujíma. Každý z nich si nejako opatril svoje podnikanie, zabezpečil svoje prevádzky a prevádzky svojich známych, či obhájil aspoň čiastočne niektorý zo sľubov, ktoré svojim voličom či partnerom kedysi dal. Nech to stojí čo to stojí.

Neviem ako vy, ale ja som z toho neuveriteľne zmätená. Celé mi to pripadá ako nevydarený žart. Neverím, že si ešte niekto môže myslieť, že je to v úplnom poriadku a že tu naozaj ide v prvom rade o naše zdravie a o zabránenie šíreniu ochorenia.  Aj keď sa na to snažím pozerať očami chápajúceho starca, pochopenie nenachádzam. Vidím len zúfalstvo v očiach odpísaných politikov a pokryteckú snahu ešte niečo zachraňovať. Cítim veľkú ľútosť nad vystrašeným, domýleným a nešťastne rozhnevaným národom a nesmierny obdiv k zdravotníkom, ktorí toto celé ešte dávajú bez akejkoľvek pomoci a podpory tých, ktorí sa o nich mali postarať už dávno ako o prvých. Pohŕdam autoritami tohto štátu, ale stále verím v dobro a zdravý rozum jeho občanov.

Nenechajme si znepríjemniť Vianoce

Prajem nám všetkým čo možno najpokojnejšie Vianoce bez zbytočných obáv a strachu z niečoho, čo možno ani nenastane. Nenechajme si nikým a ničím znepríjemniť  predvianočné obdobie a prežime ho hlavne v zdraví, radosti, spokojnosti a v dobrej nálade. Tá je na dobrú imunitu tou najlepšou prevenciou. 

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu, alebo sa zapojte do vianočnej súťaže Dalito)