PR články

Koronakríza ovplyvnila život všetkých

V závere roka 2019 k nám začali prenikať správy o epidémii v Číne. Vírus, na ktorý ešte doposiaľ nebol nájdený liek a vyrobená vakcína, celému svetu spôsobuje problémy už niekoľko týždňov a všetci sa už nevieme dočkať, kedy toto všetko skončí.

U nás na Slovensku je situácia v posledných dňoch priaznivá a práve preto sa začalo výraznejšie uvoľňovanie opatrení a pomalé, ale veľmi potrebné otváranie ekonomiky. Jedno je však isté. Koronakríza ovplyvnila život nás všetkých.

Zvýšenie testovacích kapacít

Viaceré štáty videli riešenie najmä v zvýšení testovacích kapacít. Práve navýšenie testovacích kapacít oproti začiatku epidémie na Slovensku, ktoré bolo zaznamenané začiatkom marca, výrazne pomohlo odhaliť ohniská nákazy a zabrániť tak komunitnému šíreniu.

Zvyšovanie testovacích kapacít pomohla zvýšiť aj súkromná záchranná služba. Vo viacerých mestách tak pomohli práve súkromné záchranné služby prispieť k výraznému zvýšeniu testovacích kapacít, čo výrazne pomohlo oddialiť katastrofálne scenáre, ktoré boli predpovedané na začiatku epidémie na Slovensku. Ak chceme zachytiť infekčné prípady, je potrebné zvýšiť testovacie kapacity v krajoch, čo sa nám darí.

Ochranné rúška

Pred pár týždňami by sme ani len nepovedali, že ochranné rúška sa stanú našim každodenným spoločníkom. Dnes vieme, že práve oni majú vysoký podiel na tom, že nemáme taký veľký počet nakazených ako iné európske štáty.

Povinnosť nosiť ochranné rúška výrazne znížila počet nakazených. Veľkým problémom bol ale akútny nedostatok rúšok a kvalitných respirátorov, ktoré sú prioritne určené pre zdravotnícky personál. Dnes už ale taký problém nie je a ochranné rúška vyrábajú nielen obyčajní ľudia vo svojich domácnostiach, ale aj viaceré slovenské lokálne firmy.

Koronakríza ovplyvnila život nás všetkých – rodičov, dôchodcov, podnikateľov, ale aj školopovinné deti. Ako sa bude situácia vyvíjať, vo veľkej miere závisí aj od našej zodpovednosti. Odstupy, dôrazná hygiena rúk, nosenie ochranných rúšok a dodržiavanie opatrení, ktoré stanoví hlavný hygienik, sú ale základné pravidlá, ktoré nám pomôžu poraziť tento vírus.

Ekonomická situácia síce nie je priaznivá, ale na jej zlepšenie potrebujeme dostať pod kontrolu tento vírus a zabrániť jeho šíreniu medzi obyvateľstvom. Keďže naša ekonomika je otvorená, vo výraznej miere to závisí od toho, ako sa bude situácia vyvíjať v krajinách, do ktorých vyvážame. Letecká preprava, najmä zdravotníckych pomôcok, sa nezastavila. Zastavilo, resp. obmedzil sa pohyb ľudí medzi krajinami. Kedy sa situácia vráti do pôvodného stavu je však veľmi predčasné hovoriť.


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *