3 odpovede

Koronavírus môže zabrániť zahraničným Slovákom voliť

Iba Dubničania chcú voliť z Austrálie, Kene, Indonézie, Litvy, ale aj z Thajska a Číny. V súvislosti s celosvetovým stavom núdze ohľadom smrtiaceho vírusu 2019-nCoV však nakoniec nebudú môcť voliť všetci zahraniční Slováci, ktorí o lístky požiadali a dokonca im boli už aj doručené.

O obmedzení leteckej dopravy aj nákladnej z Číny už uvažujú mnohé krajiny. Aj česká vláda už zakázala lety do a z Číny. K podobným krokom pristupujú aj ďalšie štáty.

Oslovili sme Ústrednú volebnú komisiu s otázkami, čo v takom prípade, ak zahraniční Slováci nebudú môcť svoje hlasovacie lístky zaslať späť.


1, Čo v takom prípade, ak Slováci chcú poslať hlasovacie lístky z oblastí Ázie, ktoré sú priamo postihnuté koronavírusom a je možné, že krajiny zakážu aj letecké poštovné linky?

2, Existuje vôbec iná cesta, ako môžu Slováci zaslať volebné lístky okrem pošty, napríklad overené notárom a oscenované poslať mailom v prípade zákazu leteckej dopravy?

3, Ak slovenská vláda zakáže pre koronavírus  letecké a dopravné prostriedky z ohnísk epidémie, nemôže to byť porušenie volebného zákona pre tých, ktorí nemajú ako inak lístky zaslať?

Ministerstvo zatiaľ na konkrétne otázky nereagovalo, požiadali sme o doplňujúce odpovede. Zatiaľ zverejňujeme zaslanú reakciu v plnom znení.

„Do Číny bola odoslaná z MV SR, nie z obcí/miest 1 zásielka voľby poštou, do Hongkongu 3 zásielky a do Macaa žiadna. Uvedené zásielky boli už odoslané.

Toto je informácia z POŠTY:


Prijímanie zásielok s doručením do Číny, Macao a Hong Kongu je pozastavené

V dôsledku obmedzení v medzinárodnej leteckej preprave, ktorá je jedným z nosných spôsobov prepravy medzinárodnej pošty, Slovenská pošta od utorka 4. februára 2020 dočasne pozastavuje prijímanie medzinárodných listových zásielok, balíkov a zásielok EMS s doručením do Číny, Macao a Hong Kongu.

Toto opatrenie uplatňuje Slovenská pošta rovnako ako ostatné štáty sveta v súvislosti so zrušením alebo zmenou letov medzinárodných leteckých prepravcov z alebo do Číny, ktorých snahou je tak zamedziť šíreniu koronavírusu.

Doručovanie zásielok, ktoré prídu na Slovensko pokračuje bez zmeny. Zákazníci ale môžu v dôsledku bezpečnostných opatrení, medzi ktoré patrí aj obmedzenie, či rušenie letov medzinárodnej leteckej prepravy očakávať minimálne omeškanie zásielok z Číny.“Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *