Zdravie

Koronavírus sa šíri, prvý prípad potvrdilo Nemecko

Koronavírus je už potvrdený  aj v Nemecku. Pacient je izolovaný a v dobrom stave. V Česku stále dvaja pacienti čakajú na výsledky s podozrením na záhadnú nákazu. Pražské aj bratislavské letisko prijali predbežné bezpečnostné opatrenia.

AKTUALIZOVÁNÉ: Vyhlásenie MZ SR

„Nový koronavírus 2019-nCoV nebol k 28.1.2020 potvrdený u žiadnej osoby na Slovensku. Výsledky laboratórnych vyšetrení u troch osôb s podozrením na ochorenie spôsobené novým koronavírusom boli negatívne,“ povedal predseda vlády SR poverený riadením Ministerstva zdravotníctva SR Peter Pellegrini.


V čase, keď krajiny hlásia podozrenia a potvrdené prípady ochorenia spôsobené novým koronavírusom 2019-nCoV, prebieha v európskom regióne chrípková sezóna. Ochorenie spôsobené novým koronavírusom sa prejavuje príznakmi podobnými klasickým respiračným ochoreniam – horúčka, kašeľ, dýchavičnosť, ochorenie môže prerásť až do zápalu pľúc.

V prípade, že ste neboli v krajinách, kde sa nový koronavírus nachádza, respektíve ste neboli v kontakte s osobami, ktoré uvedené krajiny navštívili, ide s veľkou pravdepodobnosťou o klasickú chrípku či prechladnutie, a preto netreba podliehať panike. Samozrejme, aj v prípade klasického respiračného ochorenia vrátane chrípky je dôležité kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, pretože i tieto ochorenia môžu spôsobiť vážne zdravotné komplikácie.

Ministerstvo zdravotníctva SR a Úrad verejného zdravotníctva SR situáciu vo výskyte nového koronavírusu podrobne sledujú. Cesty do oblastí zasiahnutých novým koronavírusom verejnosti odporúčajú zvážiť. Kľúčové rezorty na Slovensku vykonávajú všetky potrebné preventívne opatrenia s cieľom maximálnej ochrany zdravia ľudí a preverujú pripravenosť jednotlivých rezortných zložiek v prípade riešenia krízových situácií.

ODPORÚČANIA PRE OSOBY, KTORÉ SA NACHÁDZAJÚ, RESP. SA VRÁTILI Z OBLASTÍ ZASIAHNUTÝCH KORONAVÍRUSOM: – dodržiavať prísnu osobnú hygienu, najmä dôkladné umývanie rúk a hygienu potravín, – vyhýbať sa preplneným miestam a miestnym trhom s predajom rýb a živých zvierat v zasiahnutých ázijských oblastiach, – 14 dní od príchodu z postihnutej oblasti je potrebné kontrolovať svoj zdravotný stav, – v prípade klinických príznakov po návrate je potrebné vyhľadať lekára a informovať ho o cestovateľskej anamnéze.

V súvislosti s novým koronavírusom 2019-nCoV, bude Úrad verejného zdravotníctva SR priebežne aktualizovať vydávané informácie a poskytovať ich odbornej i laickej verejnosti.

Úrad verejného zdravotníctva SR zároveň dáva do pozornosti činnosť Call centra s nepretržitou prevádzkou, odborníci tam odpovedajú na otázky týkajúce sa nového koronavírusu. Ľudia môžu odborníkov kontaktovať cez emailovú adresu novykoronavirus@uvzsr.sk ako aj na telefónnom čísle 0917 222 682. V súvislosti s novým koronavírusom 2019-nCoV, bude Úrad verejného zdravotníctva SR priebežne aktualizovať vydávané informácie a poskytovať ich odbornej i laickej verejnosti.“


Košice

„Dňa 21.1.2020 sme na Klinike infektológie a cestovnej medicíny UNLP Košice prijali mladú pacientku, u ktorej sa objavili virotické príznaky. Pacientka uviedla, že bola v zahraničí v meste Wu-chan.

Po celý čas bola v stabilizovanom stave, izolovaná a bol jej potvrdený vírus chrípky typu B, na ktorý bola liečená. Vzhľadom na cestovateľskú anamnézu boli jej vzorky odoslané na vyšetrenie koronavírusu. Testy tento vírus vylúčili. Jej klinické príznaky sú už negatívne, včera bola prepustená do domácej liečby. 

Ak sa človek vráti z cesty do postihnutej oblasti a nemá zdravotné ťažkosti, nie je potrebné žiadne preventívne vyšetrenie. Ak ale zdravotné ťažkosti má, mal by ísť najskôr za svojim praktickým lekárom, ktorý posúdi zdravotný stav a v prípade podozrenia pošle pacienta na infektologické pracovisko.  Uviedla v stanovisku hovorkyňa nemocnice Ivana Vaněková.  

Svet hlási zatiaľ 4,5 tisíc nakazených, asi tisícka je vo vážnom stave. Obetí je zatiaľ 106. Čísla sa rýchlo menia. Celosvetový stav núdze WHO zatiaľ nevyhlásilo.

Mimo Číny, Thajska, Japonska, Južnej Kórei, Taiwanu a Nemecka, nakazených hlási aj Austrália, USA, Kanada a Francúzsko. Interaktívna svetová mapa nákazy TU.

Napriek izolácii Wu-Chanu, z mesta odcestovalo už 5 miliónov ľudí, napríklad do Japonska odletelo 9000 ľudí, do Thajska 7000, uviedla spolupracovníčka ČT24 z Hongkongu. Komunikácia s čínskymi úradmi je vraj veľmi zložitá a pozorovatelia oficiálnym čínskym číslam neveria. Predpokladajú, že nakazených aj obetí je oveľa viac, uviedla Barbora Šámalová. Spresnila aj to, že na vakcíne proti koronavírusu už pracujú tri tímy. Klinické testy sľubujú o tri mesiace.


Slovensko prijíma opatrenia, aby bolo čo najlepšie pripravené na nový koronavírus 2019-nCoV

Slovensko podrobne sleduje situáciu týkajúcu sa nového koronavírusu 2019-nCoV a je pripravené ju zvládnuť v prípade, že sa na našom území výskyt nového koronavírusu potvrdí. Kľúčové rezorty ako ministerstvo zdravotníctva, ministerstvo dopravy a ministerstvo zahraničných vecí majú situáciu pod kontrolou, aktuálne sa vykonávajú všetky preventívne opatrenia s cieľom maximálnej ochrany ľudí. Potvrdil to v pondelok po zasadnutí krízového štábu premiér Slovenskej republiky Peter Pellegrini, ktorý je zároveň poverený riadením rezortu zdravotníctva.

Slovensko nepodceňuje situáciu s výskytom nového koronavírusu, hoci na našom území nebol do dnešného dňa potvrdený. Francúzsko však už potvrdené prípady hlási, a preto musíme byť pripravení na situáciu, že sa ochorenia objavia aj u nás. Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky a Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky doteraz zaznamenali štyri podozrenia na ochorenie spôsobené novým koronavírusom, v jednom prípade bol výsledok negatívny, u zvyšných troch sa s veľkou pravdepodobnosťou predpokladá rovnaký scenár. Uisťujem verejnosť, že situáciu podrobne sledujeme, máme ju pod kontrolou a hoci ide z celosvetového pohľadu o zložitú situáciu, disponujeme všetkými predpokladmi na to, aby sme ju zvládli,“ vyhlásil premiér Peter Pellegrini.

Premiér tiež oznámil, že v najbližších dňoch sa preverí pripravenosť jednotlivých rezortných zložiek v prípade riešenia krízových situácií. Štát vykoná cvičenia na Letisku M. R. Štefánika v Bratislave a hraničných priechodoch v Čiernej nad Tisou a Vyšnom Nemeckom.                             

Cvičeniami prejde aj osem krajských nemocníc za účasti záchranárskych zložiek so zameraním sa na špeciálnu izoláciu a hospitalizáciu pacienta. V prípade, že sa situácia s výskytom nového koronavírusu v Európe zhorší, premiér nevylúčil zavedenie monitoringu, respektíve náhodných kontrol na bratislavskom letisku. Premiér spolu s hlavným hygienikom SR vyzval občanov, aby zvážili cestu do oblastí, v ktorých bol výskyt koronavírusu potvrdený.

 „Vzhľadom na súčasné možnosti cestovania ľudí medzi krajinami nemôžeme vylúčiť zános nového koronavírusu na naše územie. Aj z toho dôvodu sme okamžite vypracovali a zaslali odborné usmernenie všetkým regionálnym úradom verejného zdravotníctva v SR a kľúčovým rezortom s cieľom informovať zdravotnícke zariadenia o správnom manažmente pacienta v prípade podozrenia na toto ochorenie. Rovnako sme vypracovali postup na laboratórnu diagnostiku ochorenia a návod na odber biologického materiálu. Uisťujeme verejnosť, že epidemiologickú situáciu podrobne sledujeme a priebežne o aktuálnej situácii informujeme kľúčové rezorty, regionálne úrady verejného zdravotníctva v SR a odbornú i laickú verejnosť. Informácie zverejňujeme na stránke Úradu verejného zdravotníctva SR a na sociálnych sieťach,“ povedal hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Laboratórna diagnostika na ÚVZ SR


Nový koronavírus 2019-nCOV spôsobuje akútne respiračné ochorenie – vírusovú pneumóniu. Ochorenie sa prejavuje najmä horúčkou, kašľom, dýchavičnosťou, zápalom pľúc, v prípade komplikácií môže skončiť úmrtím. Inkubačný čas ochorenia je 14 dní.   

„Ak všeobecný lekár vysloví podozrenie z ochorenia spôsobeného novým koronavírusom 2019-nCoV (zodpovedne posúdi klinické a epidemiologické kritériá s dôrazom na cestovateľskú anamnézu), pacient bude riešený na príslušnom infektologickom pracovisku, ktoré určí ďalší postup liečby. Laboratórnu diagnostiku zabezpečuje Národné referenčné centrum pre chrípku na Úrade verejného zdravotníctva SR v Bratislave v spolupráci s Virologickým inštitútom na Charité univerzite medicíny v Berlíne,“ vysvetlil hlavný hygienik SR J. Mikas.

Na pokyn premiéra SR vyčlenilo Ministerstvo zdravotníctva SR pre ÚVZ SR finančné prostriedky na nákup ďalšieho laboratórneho prístrojového vybavenia s cieľom zlepšiť možnosti laboratórnej diagnostiky vírusových a mikrobiálnych ochorení.

Call centrum pre verejnosť

Úrad verejného zdravotníctva SR zriaďuje k otázkam verejnosti týkajúcim sa nového koronavírusu Call centrum s nepretržitou prevádzkou. Ľudia môžu odborníkov kontaktovať cez emailovú adresu novykoronavirus@uvzsr.sk ako aj na telefónnom čísle 0917 222 682.

Verejnosti budú poskytnuté informácie k aktuálnej situácii vo výskyte nového koronavírusu či odporúčania pre osoby, ktoré sa nachádzajú, respektíve sa vrátili z oblastí, kde sa výskyt nového koronavírusu potvrdil.

„Aktuálne na Slovensku prebieha chrípková sezóna a ľudia chorľavejú na chrípku. Vyzývam občanov, aby nepanikárili v prípade, že sa u nich objavia príznaky ako kašeľ, teplota, respektíve horúčka či dýchavičnosť. Hoci ide o príznaky ochorenia, ktoré môžu byť spôsobené aj novým koronavírusom, ide hlavne o príznaky klasických respiračných ochorení, napríklad aj chrípky. V prípade, že ste neboli v krajinách, kde sa nový koronavírus nachádza, respektíve ste neboli v kontakte s osobami, ktoré uvedené krajiny navštívili, ide s veľkou pravdepodobnosťou o klasickú chrípku či prechladnutie. Samozrejme treba kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára. Rizikovým skupinám populácie zároveň odporúčam očkovanie proti chrípke,“ uzavrel premiér.

Odporúčania pre osoby, ktoré sa nachádzajú, resp. sa vrátili z oblastí zasiahnutých koronavírusom:

  • dodržiavať prísnu osobnú hygienu, najmä dôkladné umývanie rúk a hygienu potravín,
  • vyhýbať sa preplneným miestam a miestnym trhom s predajom rýb a živých zvierat v zasiahnutých ázijských oblastiach,
  • 14 dní od príchodu z postihnutej oblasti je potrebné kontrolovať svoj zdravotný stav,
  • v prípade klinických príznakov po návrate je potrebné vyhľadať lekára a informovať ho o cestovateľskej anamnéze.

V súvislosti s novým koronavírusom 2019-nCoV, bude Úrad verejného zdravotníctva SR priebežne aktualizovať vydávané informácie a poskytovať ich odbornej i laickej verejnosti.


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *