Krajina kešu a The Rolling Stones

DALITO.SK/Zľava prezident Policajného zboru SR Tibor Gašpar, predseda vlády SR Robert Fico a minister vnútra SR Robert Kaliňák počas TK o vyšetrovaní vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice v Bratislave 27. februára 2018. S miliónom Eur, ktoré premiér sľúbil za relevantné informácie k vyšetrovaniu závažného prípadu. FOTO TASR - Marko Erd

Tak sme to videli celá krajina. Milión eur v hotovosti na stole, hneď vedľa hrdého premiéra a asi zmäteného kukláča. Doteraz sa aj z toho neviem spamätať a spomínam na koncert The Rolling Stones .

Sympathy For The Devil Rolling Stones Friends Arena Stockholm 12/10-2017/foto: Dalito.sk

Milión kešu na Úrade vlády SR. Myslela som, že mi oči vypadnú. Od toho dňa stále rozmýšľam, čo by si o tom asi mysleli švédski a nórski voliči, kde sa s hotovosťou nedostanete ani na toaletu.

To, čo som naozaj videla v krajine Európskej únie v 21. storočí chcem pochopiť a tak som písala na úrad vlády. Už som z toho všetkého totiž taká dopletená, že je možné, že práve to, čo som zažila v Škandinávii nie je hodné slušnej krajiny a práve to, čo nám predviedol Robert Fico je to správne a hodné tvrdého jadra EÚ. A tak som sa pýtala priamo na ÚV:

Odkiaľ bol milión eur na stole počas vyjadrenia premiéra Fica? Kto ich ako odmenu odsúhlasil, keďže ide o peniaze daňových poplatníkov a vláda v tom čase nezasadala? Aký je technický proces, dostať milión eur niekde z trezora za 24 hodín na stôl, keďže iba bezhotovostné prevody v bankách, v hodnote niekoľko desaťtisíc eur, trvajú minimálne tri dni? (A to ešte transakciu musíte nahlásiť dopredu. Ide pritom rovnako o naše peniaze ako o tie daňových poplatníkov na stole ÚV) . Je podľa vás správne, ak sa priamo vláda prezentuje takou obrovskou hotovosťou v krajine, kde je povolený limit na hotovosť v bankách 5 000 eur?

Tlačové premiéra reagovalo rýchlo, na opätovnú urgenciu, že neodpovedalo na otázky už nereagovalo: „ Jeden milión eur bol zo štátnej pokladnice,  kde sa táto suma následne za prísnych bezpečnostných opatrení vrátila naspäť. V prípade, ak sa ozve občan, či občania, ktorí poskytnú relevantné informácie na dolapenie páchateľa vraždy, finančná odmena im bude vyplatená plne v súlade so zákonom.“

Otázky som zaslala aj na ministerstvo financií:

„Transakciu zabezpečila štátna pokladnica v spolupráci s rezortom vnútra a komerčnou bankou. Peniaze boli za prísnych bezpečnostných opatrení doručené na Úrad vlády SR a po ukončení tlačovej konferencie boli vrátené do banky. Postup klientov Štátnej pokladnice pri operáciách s hotovosťou je upravený zákonom o Štátnej pokladnici, zákonom o rozpočtových pravidlách a usmerneniami Štátnej pokladnice. Štátna pokladnica zabezpečuje pre svojich klientov výbery a vklady finančných prostriedkov v hotovosti prostredníctvom Národnej banky Slovenska, banky alebo pobočky zahraničnej banky a poštového podniku na zmluvnom základe. Pre viac info prosím kontaktujte Úrad vlády SR a rezort vnútra.“

Národná banka Slovenska s tým nič nemala a tak som sa pýtala Slovenskej bankovej asociácie. Žiadne zložité otázky:

Koľko podľa bankových pravidiel trvá výber milióna eur v hotovosti a aké má technické realizačné pravidlá? Dá sa to urobiť do 24 hodín? Ako často niekto vyberá na Slovensku v hotovosti milión eur? Ak niekto vyberá takú veľkú hotovosť, aké sú nahlasovacie pravidlá ? Patrí takáto transakcia v bankovom živote medzi rizikové, či podozrivé? Ak to ide tak rýchlo, prečo iní klienti bánk musia na desaťtisíce eur, dokonca  v rámci bezhotovostného styku banky, čakať najmenej tri dni?

Aj od nich prišla stručná odpoveď :

„Predpokladáme, že v uvedenom prípade boli použité finančné prostriedky štátneho rozpočtu. Štátny rozpočet má vedené účty v Štátnej pokladnici, ktorá tiež zabezpečuje aj výber hotovosti pre svojich klientov. Podľa nás nie je správne porovnávať podmienky vedenia účtov a výberu hotovosti z účtov štátneho rozpočtu v Štátnej pokladnici s podmienkami vedenia účtov a výberu hotovosti z účtov klientov komerčných bánk.“

Tak ja to teda spojím s koncertom The Rolling Stones v Stokholme na jeseň. Veď aj oni sú „starí lišiaci.“  Veď aj oni vedia urobiť poriadny bordel. A Devil je predsa Devil.

V plnej hale s takmer 70 tisíc divákmi to bol zážitok na celý život. Rovnako, ako ten milión na stole.

Zážitkom však nebol len koncert, ale aj zistenie, že ste mohli mať pri sebe v hotovosti aj milión eur, či švédskych korún, nekúpili ste si ani pohár vody. Všade viseli tabule, že toto nie je krajina kešu a všade zaplatíte iba bankovou kartou.

Tabule vo Friends Arena v Stockholme, ktoré upozorňujú na možné platby iba kartou/foto: Dalito.sk

To isté platilo aj na druhý deň v Nórsku. Pamätám si, ako som sa zamyslela, ako by to asi fungovalo na Slovensku.

„Divné kráľovstvá to Švédsko a Nórsko. Nechápem, ako môžu patriť medzi najrozvinutejšie krajiny nielen Európy, keď tam v hotovosti nezaplatíte vlastne nikde. Trápne, nie pán premiér? Veď  je také jednoduché položiť milión eur v hotovosti na stôl a to rovno na úrade vlády… Bravó, vivat jadro Európy!“ … Len aby sme sa v tom jadre mohli napiť aspoň pohára vody. “”Takže ruky hore a I Can’t Get No!, pán premiér…””

Môže vás zaujať:

https://www.dalito.sk/pacek-slovensko-musi-byt-sucastou-jadra-eu-ci-sa-mu-paci-alebo-nie/