Krajina zaseknutá v čase: Študuj doma, Slovensko ťa odmení

Dalito.sk/ilustračné foto: SAV

Tlačové oddelenie rezortu školstva zaslalo na dnes pozvánku na tlačovú konferenciu s názvom: Študuj doma, Slovensko ťa odmení. Presne v deň piateho výročia, kedy dcéra skončila univerzitu v zahraničí, ktorá jej otvorila možnosti po celom svete. Študenti si ju platia. Nie, neplatia tam študentom.  

Možno budem dnes prekvapená, ale niečo mi hovorí, že to si naozaj aj táto vláda myslí, že najšikovnejší a najodvážnejší nielen študenti utekajú do zahraničia len pre peniaze? To si naozaj ešte dnes niekto z politikov myslí? Že si mladých kúpi a zaslepí ich tisíckami či inými výhodami, aby nevideli a nepočuli? Pamätáte? Toto robil aj Smer: Vráť sa domov, Slovensko ťa potrebuje aj odmení… Vedcovi dáme 10 tisíc! To fakt? To naozaj nevedia slovenské vlády nič iné, len podplácať a uplácať?

To vážne?

To si aj táto vláda plagiátorov a mafiánov fakt myslí, že si mladí nechajú zaplatiť za to, že ostanú v krajine, kde už viac ako tridsať rokov okrem mafie nefunguje takmer nič? Kde sa dostanete na operáciu až takmer mŕtvy? Kde vám desaťročia špecialista v ambulancii nadáva, prečo ste neprišli skôr, lebo vy ste sa ani k skoršiemu termínu nedostali?

Kde kultúra a história nikoho nezaujíma a poľnohospodári nemajú pomaly čo jesť? Kde v jednej z najmenších krajín sveta nevedia dostavať diaľnicu do Košíc, vraj možno až v roku 2032? Kde neexistujú nájomné byty a deti stále učia a trénujú pedagógovia, ktorí čítajú a šíria hoaxi či konšpirácie a milujú Rusko? Kde väčšina žije v chudobe až z toho debilnie? Kde ľudia miesto liekov tlačia prípravky pre kone a 62% radšej bude odoberať ruský plyn doživotne, akoby mali prejaviť charakter a zásady? Kde krajinu riadi psychicky narušený človek aj s mafiánom a na čele opozície stojí mafián spolu s fašistami?

Kde polícia tvrdí, že nezásah, keď banda debilných antivaxerov a primitívov napadla v aute ženu s deťmi, bol v poriadku? Kde ministra hospodárstva zaujíma len vodík, inak bude Putinovi bez problémov mastiť rubľami rúru? Kde ministerka informatizácie vie o technike menej ako päťročné dieťa s tabletom? Kde podpredseda vlády pre legislatívu je najneschopnejší v zákonoch a najšikovnejší v podvádzaní? Kde minister financií vie o ekonomike menej ako začínajúci študent ekonomiky? A tak ďalej… O akože neobyčajnej protikorupčnej strane sa po hlasovaní o Ficovi už nemá význam ani rozpisovať.

Naozaj si niekto aj z tejto vlády ešte myslí, že u nás chce študovať a žiť mladý človek, ktorý vidí, že vláda miesto pomoci ako recept šetrenia odporúča zatvorenú rúru a vypnutý sporák pod hrncom? Kde medzi akademikmi vedecká spoločnosť toleruje rusofilného idiota-vedca, ktorý sa primitívne rehoce na tribúne, lebo ešte primitívnejšia biomasa hučí, že prezidentka je ku…? Naozaj si politici myslia, že mladí nevidia, že máme políciu, ktorá ani nevie prípad vyšetriť tak, aby mafiáni, zlodeji a podvodníci končili vo väzení? Že nám stačí šedá priemernosť?

To vážne? Tu si naozaj ešte niekto myslí, že najlepší študenti ostanú študovať doma na mnohých divných univerzitách len preto, že ich podplatia almužnou z peňazí daňových poplatníkov? To vážne???

Potom sa ospravedlním

To vážne nikto z vlády ešte nepochopil, že aj mladí stratili nádej, lebo sľubovaná zmena sa nekoná? Že aj táto vláda oklamala voličov a nabudúce vďaka nim vyhrá opäť mafia a fašisti? To naozaj nikto nevidí, že najschopnejší a najodvážnejší jednoducho už húfne utekajú, aby mali vôbec ešte v živote šancu? Že za hranice už múdri rodičia vyháňajú vlastne detí, aby mali ešte nádej? Alebo si dnes rezort školstva kúpi mladých tým, že všetko vyššie napísané dá do dvoch rokov do poriadku? Potom sa ukloním a ospravedlním sa prvá!

Podpriemerná obyčajnosť

Zatiaľ je však vláda zmeny nechutne obyčajná. A obyčajnosť sa už dnes v rozvinutom svete nenosí. Dokonca ani medzi vojnovými utečencami. Zamyslel sa už niekto aj nad tým, prečo sme aj pre Ukrajincov vlastne len tranzitnou krajinou?

Slovensko je totálne zaseknutá krajina v čase a naberá ešte aj spätný chod.

Presne pred piatimi rokmi som sedela na promóciách dcéry a počúvala prezidenta univerzity. Presne vtedy sa skončilo jej náročné detstvo. Dnes, keď niekomu vo svete poviem kde študovala, s úctou sa mi “klaňajú”. Naša dcéra urobila pre budúcnosť viac, ako vlastne sama chcela. Dnes jej slovenská biomasa iba závidí. Presne takí priemerní a podpriemerní, ktorých sú u nás plné mestá a dediny.

Nikdy nezabudnem na záverečný prejav prezidenta univerzity. O dôležitosti každého jedného študenta. Aby ostal v regióne, ktorý ich veľmi potrebuje pre rozvoj. Ale najprv si majú obliecť tričká univerzity, vycestovať do sveta, robiť tam dobré meno univerzite, získať čo najviac skúseností a to najlepšie zo sveta priniesť po rokoch do regiónu. Lebo presne to ich krajina potrebuje. Skúsených, rozhľadených a rozcestovaných. Lebo priemerných je na každom rohu dosť. Krajina a spoločnosť však potrebujú výnimočných. A s týmto povzbudením ich vyslal do života. Študentov, ktorým neplatili, naopak, študenti platili univerzite. Lebo chceli byť najlepší a výnimoční.

Držím im palce

Som šťastná, že sa nám podarilo urobiť všetko preto, aby z našej dcéry neostala len podpriemerná slovenská biomasa s pomýleným a primitívnym vzťahom k vlastnej zodpovednosti a životu. V mojom okolí je takých rodičov veľmi veľa. Viem čo prežívajú, prípadne budú. Veľmi všetkým držím palce, aby všetko dobre dopadlo a jedného dňa mohli takto spomínať aj oni. Viem, aké to je ťažké, ale viem aj to, aký je to dobrý pocit, keď dieťa nie je odkázané na život s primitívnou biomasou a pre budúcnosť založenú na hodnotách a zásadách urobilo a robí všetko. Toto bolo pred piatimi rokmi. Keď som ešte verila, že Slovensko má nádej. Dnes už neverím. Slovensko sa zaseklo v čase a naberá spätný chod. Kam? Žeby Smer a Rusko? Vážení, je čas sa pripútať. Čaká nás dokonalá búrka veľmi veľkého prúseru…

P.S.: Nesklamali. Neriešiť, ale uplácať, to je také slovenské. Výsledok oznámenej TB: Ministerstvo školstva cez Plán obnovy a odolnosti SR prichádza s riešením, ako motivovať študentov, aby zostali na Slovensku. Tohtoroční maturanti tak môžu po prvýkrát získať štipendium vo výške až 9 000 €. V tomto roku bude udelených celkovo 1 400 štipendií. Podporná schéma je v prvých rokoch jej spustenia súčasťou plánu obnovy a je naplánovaná na obdobie rokov 2022 až 2027.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)