Krajniak a skúška Ficom

Dalito.sk/(zľava) MF SR Igor Matovič (OĽaNO) a MPSVR SR Milan Krajniak (Sme rodina)/foto: ÚV SR

Skúška Ficom navráva, že keby bol Matovič v opozícii a Ústredie práce by poslalo milióny schránkovým firmám, šéf Obyčajných by nabehol v tričku s nápisom Fico chráni zlodejov a kričal by o mafii a zlodejoch. A Heger by mu v tom s úsmevom asistoval ako “to dáva”.

Nie je dôvod predpokladať, že minister Krajniak o tých miliónových podvodoch vedel. Žiadny minister sa nemôže zaručiť, že nejaký úradník v ktorejkoľvek inštitúcií rezortu nepodľahne lákadlu peňazí. To však neznamená, že sa ho otázka vyvodenia politickej zodpovednosti netýka. Pretože za fungovanie rezortu zodpovedný je.

Možno veriť Krajniakovi?

Dôveru určite nevyvoláva ani skutočnosť, že verejnosť sa o korupčnej kauze dozvedela až potom, ako o nej informovali novinári. Trochu špekulujme o pôvodnom Krajniakovom mlčaní (údajne, aby nemaril vyšetrovanie). Čo by bolo, keby s tými zisteniami neprišlo Investigatívne centrum Jána Kuciaka? Ututlanie tejto korupčnej kauzy pred verejnosťou? Dokedy?

Výmena šéfa Ústredia práce je to minimum, čo sa v takejto situácii očakávalo (samozrejme popri tom, čo sa očakáva od orgánov činných v trestnom konaní). To navyše by už bolo vecou politickej kultúry.

Koalícia ho nechá na pokoji

Bez ohľadu na to, či opozícia bude chcieť Krajniaka odvolávať alebo nie, koalícia ho nechá na pokoji. Pri Kollárovi, ktorý si rázne ochráni každého, kto mu je lojálny, nebude riskovať odvetu. Nik predsa nechce prísť o stoličku, napokon taká Remišová už ukázala, že pre zotrvanie v kresle ministerky je ochotná obetovať aj dôveru voličov a percentá i budúcnosť vlastnej strany.

Tmelom tejto koalície už nie je program ani zmena. Tá sa už dávno nekoná. Koalícia sa už nevie dohodnúť dokonca ani na tom, ako obnoviť dôveru. Tmelom koalície sú tak už len výhody a predstava koristi z prichádzajúcich miliónov na Plán obnovy. Nik nebude riskovať, že o to všetko príde. Z opozičných lavíc by to však boli bezpochyby iné reči. Takže ešte raz. Ako by dopadla skúška Ficom?

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)