Krajniak klamal, Budaj to dnes „zabil“ a Matovič ma neuveriteľne rozosmial

Dalito.sk/Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) na vláde/foto: ÚV SR

To, že slovenská vláda neurobila v bezpečnostných opatreniach proti Covid-19 od nástupu vlastne nič, len preniesla vlastnú neschopnosť na „nezodpovedných občanov“, som si za tie mesiace už zvykla.

Dnes sa v priamom prenose zmenil ešte sociálny minister Krajniak (Sme rodina) na epidemiológa, ktorý klamal tak, až sa mu z úst prášilo. Aj o úmrtnosti, pri ktorej Slovensko už dávno nemá najmenšie právo sa porovnávať zo svetom, keďže ju skresľuje tým, že počíta iba smrť na pľúcnu formu, kým svet všetkých, ktorí zomreli s Covidom.

Možno to jeho voličom stačí, ale my, ktorí vieme používať počítač aj na iné ako Facebook si ľahko overíme do éteru šírené klamstvá. Napríklad, že švédska ekonomika, ktorá napriek (ne)rúškam vraj podľa Krajniaka dopadla rovnako ako slovenská. Príčetní voliči so zdravým rozumom si to overia rýchlo.

Pravda je taká, že slovenská ekonomika sa podľa ŠÚ SR prepadla za Q2 -12,1% , švédska podľa Focuseconomics -8,3%. Za Q1 Švédi rástli o 0,7%, Slováci klesli -3,7%. Za celý rok 2020 vo Švédsku očakávajú pokles HDP -4,8%, Slovensku prognózuje ratingová agentúra S&P prepad -9,5%.  Podľa sociálneho ministra, ktorý rozhoduje o stovkách miliónov eur je to to isté. Ak kľúčoví ľudia Ústredného krízového štábu SR tak verejne klamú, pán Boh nám pomáhaj!  

Ale dnes ma neuveriteľne rozosmial minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) a to tak, že nám až zazvonili susedia, že aj oni sa chcú v ťažkých časoch zasmiať. Tak sme sa smiali spolu. Je síce pravda, že Česi trošku otvárali oči, ako sa slovenskí politici vyjadrujú a miešajú do ich krajiny, ale nakoniec sa smiali aj oni. Vraj im mám dať vždy vedieť, keď zasa ten náš bude mať tlačovku.

Po tom všetkom o budúcom Armageddone na Slovensku pristúpil k mikrofónu Budaj a ľuďom oznámil, že Dušičky sú sviatok, kedy sa v roku krajina najviac dáva do pohybu. Nie Vianoce vážení, ale Dušičky. Dobre, zabudnime na pridávané a vypredané vlaky…

dvadsiatej minúte tlačovej konferencie to však začalo! Keď sa minister Budaj rozhovoril, že sa máme naučiť pamiatku zosnulých si pripomínať buď duchovným spôsobom alebo na hroby chodiť skôr.

V 20min53sec som začala sledovať Covid premiéra za ním. Za Budajovým chrbtom len vyvalil oči, neveril ani vlastným ušiam, keď Budaj pokračoval, aby sa na hroby začali presúvať už od 15. októbra. Premiér sa okamžite nahol k ministrovi vnútra, niečo mu pošepol a už len vyvaľoval tie svoje oči na vlastného ministra životného prostredia ako môj pes na kilo šunky, ktorú chce zožrať.

V 21min6sec mal už premiér oči vyvalené tak, že som mala pocit, že mu vypadnú z buliev. Podľa mňa si v duchu predstavoval ako ho v priamom prenose rukami dusí jeho vlastným rúškom keď opakoval, aby sa ľudia práve počas najvyšších čísiel pozitívnych na Covid začali presúvať už od 15. októbra. Hore dole celou krajinou.

Strašne som sa na neverbálnej komunikácii premiéra Matoviča smiala a tešila sa už iba na to, ako rovno po vystúpení Budaja bude dementovať všetko čo jeho vlastný minister za OĽaNO povedal. Susedia sa smiali, odkiaľ to viem. 🙂

Matovič zatiaľ krútil hlavou hore dole. Otáčal sa neveriacky na ministra vnútra až som mala pocit, že keby mal pri sebe baseballovú pálku, takú Budajovi utne, že sa z toho spamätá až na konci volebného obdobia.

Milujem neverbálnu komunikáciu. Údiv z vlastného ministra bol taký čitateľný, až bol premiér smiešny. Naozaj som sa už tak dlho pri tlačovke nesmiala.  

V 21min19sec to už premiér nevydržal, Budaj zatiaľ rozprával a rozprával, premiér sa pomaličky blížil k rečníckemu stolíku. Keď ho chytil, mala som pocit, že ním trestne o zem. Budaj ďalej mudroval. Spomenula som si na slávnu scénu z komédie Slunce, seno a pár facek, to, keď jedna odmietnutá deva si predstavovala, ako rozstrieľala od chrbta budúcu nevestu.

Premiér zatiaľ od nervov stískal ten pultík tak vehementne, že som si myslela, že po Budajovi skočí v priamom prenose. A Budaj zatiaľ pobádal a pobádal k presunom celou krajinou. Experti na neverbálnu komunikáciu si museli zgustnúť.

Budaj skončil a Matovič žehlil všetko, čo mu jeho vlastný človek pokazil. Naozaj, táto tlačová konferencia ma pobavila ako žiadna predtým. Ostáva mi len veriť, že táto „kompetentnosť najvyšších predstaviteľov štátu“ sa neprenáša aj do iných rozhodnutí a odvetví. Snáď tam ešte niekomu vo vláde funguje zdravý rozum. Nádej tu je, dnešným dňom ostala, ešte definitívne neumrela. Jeden jej člen dal zatiaľ ešte stále podnikateľom nádej. Väríííméééé….

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)